Čović i Izetbegović potpisali sporazum za Mostar

17 Lip 2020


Čović i Izetbegović potpisali sporazum za Mostar

Nakon 12 godina lideri Stranke demokratske akcije i Hrvatske demokratske zajednice konačno su postigli dogovor o Mostaru.

Bakir Izetbegović i Dragan Čović potpisali su sporazum o novom izbronom modelu i izmjenama Statuta Grada Mostara. Sporazum je potpisan u prisustvu predstavnika međunarodna zajednice.

Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović kazao je danas nakon potpisivanja sporazuma za Mostar da je sa Bakirom Izetbegovićem dogovorio okvir, a da će graske vlasti naknadno objasniti detalje funkcioniranja Mostara."Potpisali smo dva sporazuma, jedan - okvirni sporazum za Grad Mostar i drugi da kako bi osigurati legitimne naredne opće izbore", rekao je Čović.

On se zahvalio čelniku Delegacije EU Johannu Sattleru i američkom ambasadoru Ericu Nelsonu, te predstavnicima OHR-a, OSCE-a i ambasadoru Velike Britanije kako bi u tišini i bez pritiska javnosti došli do ovih dogovora.

"Po meni uskoro možemo podnijeti prijedlog izmjene izbornog zakona što se tiče Mostara kako bi se održali lokalni izbori, a drugi sporazum nas obavezuje da do kraja 2021. završimo sve što treba pred opće izbore 2022", rekao je Čović.

Zadovoljan dogovorenim bio je i Bakir Izetbegović, prvi čovjek SDA. ''Ovo je iznimno dobar dan za Mostar i za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Dogovorili smo se da uspostavimo balans, da se uklone sve vrste diskriminacije, da se provede presuda Ustavnog suda po apelaciji lLubića, Komšića, suda u Strassborugu, i iako to neće biti lako nije nemoguće. Uz pomoć naših prijatelja zadali smo si dobar rok. Pojačat ćemo integritet izbornog procesa, a uz preporuke OSCE-a Mostar prihvaćen je izborni model koji će proporcionalno pratiti broj glasača po izbornim jedinicima'', rekao je Izetbegović.

Prvi čovjek Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler pozdravio je današnje potpisivanje sporazuma za Mostar između Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića.Kako je rekao nakon ceremonije potpisivanje, održavanje izbora u Mostaru jedan je od prvih prioriteta EU koje je Unija dala domaćim vlastima.

"EU pozdravlja postizanje sporazuma o održavanju izbora u Mostaru koji su se čekali 12 godina. Zahvaljujem se liderima stranaka i gradskim vlastima, te međunarodnoj zajednici. Ono što je važnije jeste da na ovaj način procese vraćamo u Parlament jer će u konačnici Parlament BiH odlučiti o prijedlogu, a dogovor je da se u roku od 15 dana uputi u proceduru", rekao je Sattler

On je dodao da je vrlo važno što se ispunjava odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

"Proces ka EU bio je bolno spor, a nije razlog što su vrata EU bila zatvorena, ona su itekako otvorena. Razlog sporosti leži u nedostatku političke volje. Zato pozivam sve lidere da se uključe u rješavanje problema ove zemlje", poručio je Sattler.

Ambasador Nelson pozvao je stranke da bez "odgađanja potpisani sporazum predstave u Parlamentu BiH".

"Ovo je proces koji je počeo davno, kada je devet stranaka sjelo za sto i pokušalo postići dogovor o izborima u Mostaru. Pozivamo stranke da bez odgađanja potpisani sporazum predstave u Parlamentu BiH da bi građani Mostara imali pravo da glasaju", rekao je Nelson.

Također, iz Ambasade SAD-a u Sarajevu poručili su kako "Sjedinjene Države pozdravlja sporazum potpisan danas u Mostaru koji će građanima utrti put da napokon glasaju nakon 12 godina".

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

11 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

10 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.