Dnevni.ba - PRELOADER

Čović nije htio komentirati novu presudu iz Europskog suda za ljudska prava(VIDEO)

28 Kol 2023


Čović nije htio komentirati novu presudu iz Europskog suda za ljudska prava(VIDEO)

 Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH i HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je kako presuda Europskog suda za ljudska prava po apelaciji Slavena Kovačevića još nije službeno objavljena i stoga ju je besmisleno komentirati u ovom trenutku.
Na pitanje je li tom presudom ugroženo „legitimno predstavljanje“ i konstitutivnost naroda u BiH, Čović je odgovorio da će takva presuda, ako se pokaže točnim ono što pojedini meniji navode, dovesti do još jače borbe za kolektivna prava.

https://www.youtube.com/embed/Q_Nc5ZER0ZE

- Odgovor je vrlo jednostavan: legitimnost hrvatskog naroda, kao i svakog drugog naroda, bit će još jače izražena u svim našim zahtjevima oko izmjena i Ustava, svih zakona, naravno Izbornog zakona, tamo gdje se štite kolektivna prava, a to su Domovi naroda i Predsjedništvo, hrvatski narod će birati svoje legitimne predstavnike. Bosna i Hercegovina može se na različite načine organizirati, a oni koji zazivaju građansku državu i kroz nekakvu presudu vide za to prostora, vrlo jasno im poručujemo da dok god u ustavu imamo hrvatskog člana Predsjedništva, dok god imamo hrvatski klub Doma naroda i na entitetskoj i državnoj razini, to jasno svjedoči o potrebi ustavne jednakopravnosti hrvatskog naroda s druga dva, a i legitimnog predstavljanja tog naroda - istaknuo je Čović.

Dodao je kako postoje i problem provedbe ove presude.

- Sama činjenica da netko može objavljivati dokumente koje ne postoje, govori dovoljno o tim dokumentima i onima koji to objavljuju. Kao što znate, imali smo mi jako puno presuda koje je bilo nemoguće provesti zbog ambijenta u BiH - zaključio je Čović.

Čelnik HDZ-a BiH komentirao je i činjenicu da u dvije županije (Hercegovačko-neretvanska i Hercegbosanska županija) još nije završen proces formiranja vlasti nakon prošlogodišnjih izbora.

- Činjenica da u HBŽ-u i HNŽ-u nemamo vlasti treba nas zabrinuti. Treba preuzeti odgovornost za to i HDZ kao stranka pobjednica ima odgovornost. Pokušavamo pregovarati s partnerima, ti pregovori idu, ali stalno su nekoj taktici usporavanja ili osporavanja nekih aktivnosti. Ja ću biti optimističan i reći da je konačno došlo vrijeme da se to završi u obje županije - ustvrdio je Čović.

Što je presuđeno?

Podsjetimo, Europski sud za ljudska prava u Strazburu po apelaciji Slavena Kovačevića donio je presudu kojom je utvrdio da su njegova prava u kontekstu glasanja za kandidate za državni Dom naroda i Predsjedništvo BiH prekršena zbog toga što nije u mogućnosti glasati za kandidate koji ne pripadaju konstitutivnim narodima i ne žive u određenom entitetu.

Sažetak presude Sud će objaviti za nekoliko dana.

Kovačević, savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića, se žalio Sudu jer tokom Općih izbora 2022. godine nije mogao glasati za kandidate za Predsjedništvo BiH i indirektno za Dom naroda BiH, a koji na najbolji način predstavljaju njegove političke stavove, jer nisu pripadnici tri konstitutivna naroda niti žive u "pravom" entitetu.

Kovačević se žalio da zbog kombinacije teritorijalnih i etničkih uslova nije mogao glasati za kandidate za koje je smatrao da bi najbolje štitili njegove interese, saznaje Istraga.ba.

Sudsko vijeće koje je činilo sedam sudija, u omjeru šest na prema jedan, usvojilo je argumente Kovačevića.

Sud je utvrdio da su takvi uslovi diskriminatorni i u suprotnosti sa članom 1. Protokola br. 12 Evropske konvencije za ljudska prava u kontekstu prava na sudjelovanje u izborima za Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Dodatno, zbog toga što Dom naroda mora odobriti sve zakone baš kao Predstavnički dom svi segmenti društva moraju biti predstavljeni u njemu.

S tim u vezi Sud je utvrdio da je sadašnji politički sistem etničku zastupljenost učinio važnijom od bilo čega drugog time jačajući etničke podjele u zemlji.

Sud je zaključio da iako Konvencija nije zabranila državama članicama Vijeća Evrope da tretiraju određene grupe drugačije da bi ispravile nejednakost između njih, ni jedan konstitutivni narod nije ugrožena manjina.

Sud je u istom smislu, utvrdio diskriminaciju i u slučaju nemogućnosti glasanja za članove Predsjedništva BiH ako ne dolaze iz određenog konstitutivnog naroda ili ne žive u određenom entitetu.

Sud je zaključio da niko ne smije biti primoran da glasa samo u skladu sa propisanim etničkim linijama, bez obzira na njihove političke stavove.

Sud smatra da čak i kad bi se održala, etnička predstavljenost mora biti sekundarna u političkom sistemu, i uključivati etničku predstavljenost sa cijele državne teritorije.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024