Dnevni.ba - PRELOADER

Čović postaje preteško breme Plenkoviću koje mu može srušiti vladu

06 Velj 2022


Čović postaje preteško breme Plenkoviću koje mu može srušiti vladu

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Odlazak predsjednika HDZ-a i HNS-a BiH u kratak posjet hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću i ujedno predsjedniku HDZ-a Hrvatske, nije donio i reakciju na Čovićev govor u Narodnoj Skupštini Republike Srpske (NS RS).

Međutim, donio je saborskim zastupnicima HDZ-a nova prozivanja oporbe za šutnju i 'no comment' u svezi poruke koju je predsjednik HDZ-a BiH izgovorio za govornicom NSRS-a, a koja je postala vrlo brzo viralna te izazvala nevjerojatno oštre reakcije:' Čuvajte Republiku Srpsku'.

"Vi čuvajte Republiku Srpsku. Toliko ste emocija iznijeli ovdje kada ste govorili da vam jednostavno svi mogu zavidjeti, pa i kad suprotstavljate stajališta. Uz čestitke što vi radite ovdje, s više ili manje uspjeha, ostavite dovoljno otvorena vrata i za druga dva konstitutivna naroda, pa i za hrvatski narod i to je preznačajna poruka za ovaj mali broj ljudi koji je ostao ovdje. Nemamo drugog puta nego razgovarati u institucijama BiH. RS ćete najbolje zaštititi braneći je ne samo ovdje, nego i u institucijama BiH. Čini mi se da je pravo vrijeme, kroz izvršnu i zakonodavnu vlast BiH, čuvati interese o kojima ovdje govorite i ove koje sam iznio kada je u pitanju hrvatski narod", poručio je Čović zastupnicima u NSRS-u. To su, u cijelosti, posljednje rečenice njegovog obraćanja.

Po mnogima, i riječi "čestitke za ono što vi radite ovdje", također je vrlo diskutabilno s obzirom da se u NSRS-u nastavlja odlučivanje o "prijenosu" nadležnosti sa države na entitet, a nakon što su stavljene izvan snage izmjene i dopune KZ BIH bivšeg visokog predstavnika U BiH Valentina Inzka o kažnjivosti negiranja genocida i veličanja osoba osuđenih za ratne zločine.

Predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović, stranke članica HNS-a za Dnevni list je potvrdio da nikad ne bi izgovorio kontroverznu izjavu koju je izgovorio predsjednik HDZ-a BiH pred NSRS.

"Nikad ne bih kazao 'Čuvajte Republiku Srpsku', a odluka o odlasku i govoru u Narodnu Skupštinu Republike Srpske je u svoje osobno ime i u ime stranke koje gospodin Čović predstavlja, te poštujem pravo samostalnog istupanja svakoga. Za mene i moju stranku poznat je i neupitan stav o tisućama prognanih Hrvata i uništenih hrvatskih ognjišta od kojih se većina ni do danas nije vratila. RS mora biti mjesto gdje će se sva tri, a ne samo jedan konstitutivan narod, osjećati ugodno i sa svim pravim koja im pripadaju. Također, to se odnosi i na Federaciju BiH gdje će svaki konstitutivni narod moći birati svoje legitimne predstavnike", rekao je Cvitanović.

Plenković Čoviću postaje preteško breme

Međutim, iz izvora bliskih Vladi Republike Hrvatske doznajemo kako je Plenković kritičan prema savezu HDZ-a BiH, odnosno, Čovića s Miloradom Dodikom, iako shvaća srž problema u BiH.

On smatra, a kako je to nedavno i kazao nakon kratkog sastanka s predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem u Dubrovniku prošlog mjeseca, da je potrebno popravljati odnose Hrvata i Bošnjaka te zajednički dogovoriti promjene Izbornog zakona. O ovom "otopljavanju odnosa", govorilo se danima, no kako se čini od toga u dogledno vrijeme - nema ništa.

Sve ovo je palo u vodu nakon neuspjelih pregovora u Neumu, potom nevjerojatnog telefonskog poziva Miloradu Dodiku tijekom konferencije za medije kako bi ga izvijestio o neuspješnosti pregovora, a ovaj, na očigled prisutnih medija s njim razgovarao šeretski se smijući te izvrgavajući Čovića neviđenom blamiranju i srozavanju liderskog autoriteta. Poruka u NSRS-u bila je konačna "točka na i".

Međutim, a kako tvrde naši izvori, Čović je sve teži teret Plenkoviću koji, povrh problema koje mu pričinjava oporba i stalnih, niskih, javnih svađa sa predsjednikom Milanovićem koji je odmah nakon predsjedničke inauguracije počeo svojevrsnu izbornu kampanju s ciljem osvajanja vlasti i premijerske pozicije.

Hrvatska, kao zemlja članica EU-a, u nezavidnom je položaju - s jedne strane premijer Plenković se konfrontira s Milanovićem i njegovim stavovima koji se dijametralno razlikuju od stavova njegove vlade, poput krize u Ukrajini, izjava o NATO-u, EU itd, do odnosa s predsjednikom 'sestrinske stranke' u BiH koja ima savezništvo sa sankcioniranom osobom od SAD-a zbog umiješanosti u korupciju, a o čijim sankcijama se raspravlja i među članicama.

S druge strane, Čović vrlo vješto balansira između Plenkovića i Milanovića kazavši kako ima njihovu podršku, te se stiče dojam da je obojicu uspješno izmanipulirao. Stoga nije bez temelja ocjena mnogih kako je Čović Plenkoviću, postao preteško breme, kao što je to Milorad Dodik srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću.

Međutim, barem što se tiče Čovića, dobro je podsjetiti da HDZ BiH ima tri saborska zastupnika, a Plenković 'nategnutu' vladu zbog koje je morao koalirati sa predsjednikom SDSS-a Miloradom Pupovcem. Stoga upravo Čović u svakom trenutku može odlučiti o padu Plenkovićeve vlade. Iako to nije na stolu, to je realna opasnost.

Lažljivi Izetbegović

Iako sada sam Čović tvrdi da je njegova izjava u NSRS-u "izvučena iz konteksta", to je više nego blijedi izgovor za još jednu, kardinalno učinjenu pogrešku i to nakon značajnog napretka pregovarača s hrvatske strane tijekom nedavnih pregovora s bošnjačkim predstavnicima oko izmjene Izbornog zakona gdje je i Venecijanska komisija potvrdila stavove hrvatskih predstavnika.

Činjenica je da nije ni tada postignut dogovor, ali je i činjenica da su međunarodni dužnosnici poštovali stav hrvatskih pregovarača, a ispostavilo se i da je predsjednik SDA Bakir Izetbegović odustao od već potpisanih sporazuma i "približenih stavova" te su ga već mnogi politički analitičari ocijenili nepouzdanim.

Podsjetimo, na pitanje novinara Index.hr kako je Bakir Izetbegović prije pregovora u Neumu rekao da će prihvatiti prijedloge izborne reforme koje odobri Venecijanska komisija, a koja je potom pozitivno ocijenila neke Čovićeve prijedloge, a što je i potvrdio američki veleposlanik Eric Nelson, te da Izetbegović te prijedloge ipak nije prihvatio, a uz konstataciju da ga se "optužuje kao prevrtljivca i lažljivca", politička analitičarka Ivana Marić je to i potvrdila.

"Izetbegović je, nažalost, osoba za koju kažu da nije istinoljubiva. Čak je i on sam to priznao, kao što je bio slučaj s revizijom tužbe protiv Srbije, kada je naknadno priznao da je lagao jer su mu savjetnici rekli da treba lagati. Pored toga, Izetbegovića mnogi kritiziraju da je u svim pregovorima popustio Čoviću i dao mu sve što je on tražio, posebno kod podjele resora i ministarskih pozicija. Pa tako HDZ BiH uvijek dobije potpunu kontrolu nad financijama, što Izetbegoviću mnogi spočitavaju", kazala je Marić za Index.hr.

Opet međunarodni …

Mnogima je prošla "ispod radara" još jedna Čovićeva izjava pred NSRS, a gdje je potvrdio svojevrsni 'déjà vu' iz prosinca prošle godine kada su njegovi izaslanici u Domu naroda Parlamenta glasali za zaključak Kluba Srba kojim se odluka bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka u BiH o izmjenama i dopunama KZ BiH smatra neprihvatljivom, ništavnom i nezakonitom. Tada je Čović kazao kako je to učinio na nagovor međunarodnih dužnosnika kako bi se dužnosnici iz RS-a vratili u državne institucije te da su o svemu bili upoznati i Izetbegović i Fahrudin Radončić.

Ponovno je Čović kazao kako je otišao u NSRS jer je su do međunarodni dužnosnici, kako je rekao, smatrali dobrim.

"Ali, iznenadit će vas jedna činjenica, ovih dana kada smo intenzivno razgovarali oko Izbornog zakona, bio sam u društvu međunarodnih predstavnika, gdje smo bili ja i kolega Izetbegović i gdje su mu upravo oni sugerirali da ovdje dođe i obrati se s ove govornice kao nešto što nema nadomjestak. Bez obzira o čemu se radi nema boljeg mjesta od institucija BiH i kazati svoj stav, bez obzira što će biti protumačen na neki drugi način", rekao je Čović o razlozima svog dolaska u NSRS.

No, nakon osuda koje su uslijedile i nakon glasanja o Zaključku i prosincu prošle godine, on se ispričao.

“Što se tiče mog ponašanja u Domu naroda, nikome baš ništa ne dugujem. Nadam se da nikad više neću biti doveden u poziciju da na takav način odlučujem u Domu naroda. Jedan dobar dio onih kao gospodin Radončić i gospodin Izetbegović bili su nazočni kad smo o tome razgovarali s predstavnicima međunarodnih institucija, kad sam im kazao da je zadnji put da sam ja na taj način dio procesa pomaganja nečemu u BiH, a da ovakvu cijenu plaćam. Prvo, taj zakon nije prošao, niti će proći i to nije zakon, to su zaključci. A ako je to nekoga povrijedilo – ja se ispričavam”, rekao je Čović u prosincu prošle godine.

On je i tada kazao kako je to "zadnji put da je na takav način dio procesa pomaganja u nečemu", a ispalo je da nije zadnji, te da je opet doživio neviđeni fijasko. Je li to bilo naivno ili, da ne upotrijebimo i neku snažniju riječ, vrlo nepromišljeno, ili nešto treće?

Ponuđena ostavka neće promijeniti ništa

U svjetlu svih ovih događaja, zanimljiva će biti i za ponedjeljak najavljena sjednica Predsjedništva HDZ-a BiH, ali i najavljeni izvanredni sabor HNS-a.

Gostujući na RTL-u Hrvatska u četvrtak, i odgovarajući na pitanje o odgovornosti HDZ-a BiH kao i njegovoj osobnoj za položaj Hrvata u BiH, Čović je kazao:" Odgovornost je velika. Ova pitanja smo trebali davno staviti na dnevni red, ali nismo imali kapacitet. Prvo ću u ponedjeljak kad budem informirao kolege krenuti s tim da nisam uspio. Ovaj posao radim da pomognem, a ne da ostanem tu. To pitanje se mora riješiti jer bez njega nema BiH", kazao je, rekavši i da mu nije problem snositi posljedice u vidu ostavke.

Ipak, teško je očekivati da će njegova ostavka, iako je uopće i bude podnio, biti prihvaćena - dok se može čuti kako jedni ostavku neće prihvatiti jer "on mora dovršiti ono što je započeo", drugi navode kako "ne vide nikoga tko bi mogao zauzeti Čovićevo mjesto".

U svakom slučaju, situacija za HDZ kao najjaču stranku Hrvata u BiH je vrlo, vrlo izazovna - pregovori s bošnjačkim predstavnicima nisu urodili i dogovorom, stranka je ozbiljno poljuljana, a ispostavilo se da je upravo RS, odnosno Hrvati u tom entitetu, "Pandorina kutija" za mnoge teze koje se zastupaju u Federaciji BiH. Povrh svega upitan je i položaj Hrvata u BiH.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024