Čovićeva postava ministara zasad nije na radaru policije i tužiteljstva!
Službeno: Hrvatski dužnosnici u BiH 'najčišći', iznimka Zoran Galić
Iako protiv hrvatskih dužnosnika nije podignuta optužnica za teški kriminal i korupciju još od “obrade” Ante Jelavića i Dragana Čovića, to ne znači da u ergeli Dragana Čovića ne rovare kriminalci. Marinko Čavara je jedini na američkoj “crnoj listi.”
Od završetka rata pa sve do unazad nekoliko godina udarne vijesti u svim medijima su bila spektakularna uhićenja najviših dužnosnika iz reda hrvatskog naroda, a poglavito iz HDZ-a BiH.
Policija je u “maricama” i s lisicama na rukama odvodila u istražni pritvor dvojicu lidera HDZ-a BiH Antu Jelavića i Dragana Čovića. U zatvorskim ćelijama je odrobijao i nekadašnji federalni ministar obrane Miroslav Prce, osuđen je i Ivan Bender, jedan od osnivača HDZ-a BiH, a još je u zatvoru i Jerko Lijanović, bivši federalni ministar i suvlasnik mesne industrije iz Širokog Brijega. Iz Sarajeva se ogavno pakiralo i Živku Budimiru, nekadašnjem predsjedniku FBiH i pokojnom Nikoli Grabovcu, ministru financija u vrijeme Alijanse.
Zapadna je Hercegovina tada bila obilježena kao leglo kriminala, a HDZ BiH doslovce mafijaškom organizacijom. O procvatu kriminala i korupcije na prostorima gdje su vladale srpske i bošnjačke stranke tek se stidljivo šaputalo o pošasti koja maligno ubija društvo i državu.
Danas je drugačije
Danas je dramatično drugačija situacija. Najviši dužnosnici iz reda bošnjačkog i srpskog naroda pune državni zatvor u Vojkovićima kod Sarajeva.
Nekadašnji federalni premijer Fadil Novalić, ravnatelj Uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, bivši ministar obrane Selmo Cikotić, još uvijek “živući” ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, su najzvučnija imena u zatvoru. Nekoliko mjeseci je čamio u hladnoj ćeliji i Fahrudin Radončić, osnivač SBB-a i jedno vrijeme državni ministar sigurnosti.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je praktično pred ulaznim vratima državnog zatvora, jednako kao i bivši ministar iz RS-a Lučić, zatim osramoćeni bivši predsjednik suda BiH Ranko Debevec i nekadašnji šef OSA-e Osman Mehmedagić Osmica.
Kome se tresu 'gaće'
Američka “crna lista” i fatalna SKY aplikacija nude cijelu plejadu potencijalnih stanovnika državnog zatvora u Vojkovićima. Vidljivo je da se “gaće tresu” Dodikovom ministru Staši Košarcu, predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu Stevandiću, federalnom ministru unutarnjih poslova Rami Isaku.
“Duboka država” Bakira Izetbegovića bi rado strpala u zatvor i Elmedina Konakvića, šefa naše diplomacije, navodno povezanog s jednim narko-kartelom. Samo nekim čudom u zatvoru nije famozni Asim Sarajlić, nekada glavni operativac SDA. Nemirno, zasigurno, spava i Sebija Izetbegović zbog sumnji s diplomama i afere “respiratori”.
Uvjetno rečeno, hrvatska strana u BiH, barem kada se tiče najviše pozicioniranih dužnosnika, već duže vrijeme nije meta češljanja SIPA-e i državnog tužiteljstva. Mora se priznati da je glavni vođa HDZ-a BiH Dragan Čović provjetrio svoje redove i vrlo inteligentno odabrao novu postavu ministara na federalnoj i državnoj razini koja, barem za sada, nema kriminalnih mrlja u karijerama.
Podsjećamo, Hrvate u Vijeću ministara i Vladi FBiH zastupaju, Borjana Krišto, predsjedateljica Vijeća ministara, Dubravka Bošnjak, ministrica civilnih poslova, i Davor Bunoza, ministar pravde. Zatim Toni Kraljević federalni ministar financija, Andrijana Katić vodi promet i veze, Vedran Škobić, sektor pravde, Sanja Vlaisavljević kulture i dr. Nediljko Rimac je ministar zdravstva i dužnosnik je HDZ-a 1990. Od visokih funkcionera tu su naravno i Dragan Čović i Marinko Čavara, čelnici domova u državnom parlamentu, Lidija Bradara predsjednica FBiH, te Stjepan Bošković i Tomislav Martinović, čelnici zastupničkog, odnosno Doma naroda Federalnog parlamenta.
Direktor profitabilne Javne kompanije “Autoceste FBiH” je Denis Lasić iz HDZ-a BiH.
Kako su dokazi nestali?
Čović je nekada bio u istražnom zatvoru i optuživan za višemilijunski kriminal. Naprasno su nestali originalni dokazi i stožernik je oslobođen na Sudu BiH. Možda se spametova pa je u vlast poslao “čiste kadrove”.
Marinko Čavara je na američkoj “crnoj listi” i iznad njega uvijek lebdi sjenka policije i tužiteljstva. Od svih Čovićevih uzdanica novije postave jedino je iskočio u kriminalnu močvaru Zoran Galić, bivši šef Granične policije, zamjenik direktora SIPA-e i nesuđeni ravnatelj Uprave federalne policije.
Sve ovo je ohrabrujuće i odgovorno, ali to apsolutno nikako ne znači da nema kriminalaca iz HDZ-a BiH na pozicijama, recimo u nekim drugim kantonalnim, federalnim i državnim agencijama, direkcijama, zavodima.
Dapače, itekako su dugih prstiju, narod to vidi, dovoljno je i površno zaroviti u imovine dužnosnika iz hrvatskih stranaka. Mora se priznati kako je čelnik HDZ BiH Dragan Čović postupio je pragmatično i pametno kod odabira kadrova.
Nije dopustio da čak i blijede provjere u OSA-i i SIPA-i dodatno skrnave njegov HDZ BiH. A upravo su te površne provjere dobrim dijelom i “kumovale” što su na najodgovornije funkcije u državi i entitetima ustoličeni kleptomani i oholi primitivci. Na to je nedavno, nakon uhićenja Nenada Nešića upozorio i Glavni tužitelj Milanko Kajganić.
– Smatramo da sigurnosne provjere koje se vrše tijekom imenovanja osoba u sigurnosnom sektoru trebaju izvršiti korjenite promjene, one ne trebaju biti formalne, nego stvarne, jer samo tako možemo spriječiti ovakva kaznena djela i boriti se protiv njih. Imamo značajne probleme s neovlaštenim curenjem informacija iz svih sigurnosnih informacija na visokoj razini. Podigli smo nekoliko akcija i protiv 20-ak osoba iz Sky grupa, gdje su oni dijelili informacije s organiziranim kriminalnim grupama. Zato se trenutno sudi savjetniku bivšeg ministra sigurnosti, naveo je glavni državni tužitelj.
U zadnje vrijeme kriminalcima i korupcionašima nije nimalo ugodno u BiH. Osim, primjerice, braći Zdravu i Zoranu Mamiću. Golem je pritisak iz Sarajeva da SIPA i tužitelji “presele” svoje operacije i na Hercegovinu.
U ovom trenutku, nema naznaka o potencijalnim metama na jugu zemlje. Ali, neupitno je da kriminal živi i u Čovićevom ozemlju.
J. S.