Crveni križ Mostar hrani oko 360 Mostaraca
Broj korisnika Javne kuhinje u sklopu Crvenog križa u Mostaru u odnosu na vrijeme takozvanog lockdwna, smanjen je za oko 50.
Danas obroke ove organizacije koristi oko 360 građana lošijeg imovinskog stanja, a Crveni križ prema riječima glavnog tajnika Alena Kajtaza zasad uspijeva prikupiti sredstva za hranu i ostale potrepštine, te sve organizirati na pravi način.
Nažalost, dolazak pandemije odrazio se i na rad i djelovanje Crvenog križa. Danas je prema Kajtazovim riječima manje donatora nego ranije, što je i razumljivo znajući da su brojni gospodarski subjekti tijekom posljednjih 17 mjeseci lošije poslovali.
Lokalni resursi
- Novca uvijek fali, ali borimo se. Problem je što je donatora manje. Nezgodno je vrijeme. I sada kada je korona bila stala, došla je sezona godišnjih odmora kada je sve na nekom čekanju. Danas vidimo da se situacija s pandemijom ponovno usložnjava, da se i dalje govori o restrikcijama i zatvaranjima, ali se ipak nadamo da ćemo i dalje uspijevati skrbiti o svima kojima to treba, kaže Kajtaz.
Kada je donatora manje, što je slučaj danas, onda se u Crvenom križu moraju osloniti isključivo na lokalne resurse, a to je u gradu poput Mostara uvijek nezahvalno ili teško.
- Hrane ima dovoljno u ovome trenutku. Imamo i sredstva za režije, za prateće troškove... Znate kako je - i kada netko donira hranu, nju kasnije netko drugi treba skuhati i pripremiti, netko je mora odnijeti na adresu... Mnogo je troškova, napominje Kajtaz.
Situacija je znatno povoljnija u Izbjegličkom centru Salakovac, u kojemu su od svibnja 2018. smješteni migranti iz svih dijelova svijeta. Brojni su tijekom tri minule godine putešestvije nastavili, a Salakovac ostavili kao jednu od usputnih stanica, pa je danas u Centru manje posla i obveza za Crveni križ.
Bili i na požarištima
- Moram spomenuti 27 osoba koje se često zaboravlja, a to su oni koji su ranije imali status izbjeglog i raseljenog lica, a u međuvremenu su to izgubili. Oni su nekada boravili u Centru u kojemu su danas migranti, a trenutno su u drugom prostoru koji se nalazi u blizini Migrantskog centra. Za njih svakoga dana nosimo 27 obroka, jer je riječ o radno sposobnim ljudima koji ne uspijevaju pronaći zaposlenja u BiH, ističe Kajtaz, uz poziv ljudima dobre volje da postanu donatori i pomognu rad Crvenog križa.
- Uvijek pozivamo dobre ljude da budu uz nas. Donirati hranu ili sredstva za hranu je najbolji način da se pomogne. Kada nekomu daš novac izravno, nikada ne znaš gdje će i kako će biti utrošen. Netko će ga možda prokockati, netko kupiti cigarete ili kafu, a ovako je sigurno da netko komu to treba neće biti gladan, rekao je na kraju.
Vrijedi za kraj istaknuti i nesebično zalaganje i doprinos aktivista Crvenoga križa Mostar na gašenju požara koji su u posljednje vrijeme bili zahvatili Hercegovinu. Oni su svakodnevno odlazili na brojna požarišta i ljudima koji su sudjelovali u gašenju donosili hranu i piće.
H. Ž.