Cvijanovic: Zaključci koje su predložili Komšić i Bećirović ne odražavaju stavove svih koji žive u BiH

Bošnjački i hrvatski član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović i Željko Komšić, nastavili su separatističke aktivnosti na razbijanju BiH, ustvrdila je predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u utorak, za kada je bila zakazana vanredna sjednica Predsjedništva s jedninom točkom koja je glasila 'Razmatranje unutarnjopolitičke situacije u BiH povodom napada na ustavni poredak', a čije su održavanje tražili članovi Predsjedništva BiH Bećirović i Komšić.
- Imali smo i vanrednu sjednicu koju su zakazale kolege Komšić i Bećirović i bila je planirana još jedna vezana za proračun, ali smo ju morali odložiti. Kada je u pitanju vanredna sjednica, imala je neslavni završetak, došli smo u situaciju preglasavanja. Oni su inzistirali na tome da institucije RS-a ruše ustavni poredak. Zaključci su podržani s 2:1, moj glas je bio 'protiv'. U jednom od zaključaka se dotičemo međunarodne tematike jer se jednim od zaključaka tražio angažman EUFOR-a u realizaciji uhićenja dužnosnika iz RS-a, pojasnila je Cvijanović koja je dodala da je njena obveza bila upozoriti da dolazi s 49 posto teritorija zemlje.
Mandat EUFOR-a nije sporan, sporno je da si netko uzme pravo određivati mu što raditi
- To je, dakle, moja izborna jedinica, tamo sam izabrana kako bih štitila i promicala interese RS-a u Predsjedništvu BiH, koje je zajednička institucija, gdje mi odlučujemo ravnopravno i imamo ravnopravnu poziciju, pojasnila je, nadalje, predsjedateljica kolektivnog šefa države uz opasku da predloženi zaključci ne odražavaju stavove svih koji žive u BiH. - Sve što radim usmjereno je na zaštitu interesa RS-a. RS i njene institucije ne ugrožavaju teritorijalni integritet BiH, dodala je te ukazala da druga dva člana Predsjedništva BiH nemaju pravo određivati prioritete u radu EUFOR-a.
- Ja sam morala objasniti da ne sporim mandat EUFOR-a, ali sporim da je njima dano pravo odlučivati što će EUFOR raditi, kazala je ističući da bilo kakva uhićenja asociraju na sve loše iz prošlosti. - Kako se radi o međunarodnim snagama, svi zaključci su podložni drugom krugu glasovanja, dodala je Cvijanović nazvavši ono što se na sjednici zbivalo nastavkom separatističke aktivnosti Bećirovića i Komšića na razbijanju BiH i otcjepljenju Federacije BiH od zajedničke države. Nadalje je, uz opasku da ne spori Predsjedništvu pravo inicirati razne rasprave, dodala i da smatra da treba postojati izvjesna procjena hoće rasprava u kolektivnom šefu države služiti svima u BiH ili će služiti neredu i produbljivanju krize. Sjednica u utorak je, mišljenja je, služila upravo produbljivanju krize.
- Mnogo se tema naslagalo, napetost treba hitno spuštati. Visoke predstavnike treba vratiti u okvir Aneksa 10. Ova praksa preglasavanja mora biti stvar prošlosti, rekla je Cvijanović i ponovila tezu da vanjska politika u BiH ne postoji.
- Ona ne postoji, ne provodi se na način da onaj tko je po Ustavu dužan definirati ciljeve vanjske politike i aktivnosti bude u situaciji to raditi i to zbog situacije koja je pod komandom Elmedina Konakovića dosegla neobjašnjive proporcije. On nije ministar koji predstavlja cijelu BiH, kazala je predsjedateljica Predsjedništva i ustvrdila da ju je situacija dovela do toga da traži zaštitu. Na koncu je poručila da neće dozvoliti da u Predsjedništvu BiH radi što neko hoće već želi da se poštuje činjenica da je ona jedna od tri osobe koje donose odluke.
Poštujem stav Plenkovića, BiH je kolonija
Cvijanović je istaknula i da je premijer Hrvatske Andrej Plenković u pravu kada kaže da je BiH kolonija, te je dodala da poštuje njegov stav da neće raditi ništa što će produžiti probleme BiH. Ocijenila je i da Plenkovića proglašavaju za neprijatelja jer je rekao da neće primjenjivati sankcije prema predsjedniku Republike Srpske.