Dnevni.ba - PRELOADER

Demokršćanska lista - Koalicija pet hrvatskih stranaka u Mostaru

28 Kol 2020


Demokršćanska lista - Koalicija pet hrvatskih stranaka u Mostaru

Ova lista je koalicija pet stranaka: HSP-a Nikole Raguža, HSP BiH Stanka Primorca, HSP Ante Starčevića predsjednika Miljana Nakića, Hrast-a HKDU Pere Barbarića i HDU Mire Grabovca Titana.

Piše: V.S.Herceg, desk@dnevni-list.ba

Na izbore u Mostaru 20'. prosinca hrvatske stranke izlaze na četiri liste - HDZ BiH ide u kaliciji sa HKDU Ivana Muse, HDZ 1990 ide samostalno kao i HRS (Republikanci), dok je najveće iznenađenje iz pravaških redova - Demokršćanska lista.

Ujedinjenje možda i prije izbora

Ova lista je koalicija pet stranaka: HSP-a Nikole Raguža, HSP BiH Stanka Primorca, HSP Ante Starčevića predsjednika Miljana Nakića, Hrast-a HKDU Pere Barbarića i HDU Mire Grabovca Titana. Titanov HDU u ovoj koaliciji je zanimljivo iznenađenje jer ta stranka godinama je partner HDZ-u BiH.

Ovu pravaški listu podržavaju još dvije stranke koje se nisu prijavile za izbore u Mostaru, skoro zaboravljeni UHSP Miljenka Miloša i HČSP-a Tadije Ljubičića, te će i ove dvije pravaške opcije imati svoje kandidate na listama ove koalicije.

"Sve stranke koalicije su članice HNS-a. Krajnji cilj je ujedinjenje pravaških opcija, možda čak i prije izbora u Mostaru", kratko je rekao za Dnevni list Nikola Raguž, predsjednik HSP BiH.

Desnica skoro nestala

Da se i pravaši ozbiljno misle pozabaviti kampanjom i predstojećim izborima pokazuje i još jedno iznenađenje, ponovno političko aktiviranje Željka Asića, nekadašnjega HSP-ovog parlamentarca i prvog stranačkog operativca posebno u vrijeme kampanja. Asić je dopredsjednik Raguževog HSP-a i predsjednik Gradske podružnice HSP-a Mostar.

Možda će ujedinjenje pravaša donijeti i ozbiljnije djelovanje desnice u BiH, čije su stranke zbog međusobnih neslaganja, svađa i osobnih interesa i izgubile značajniji politički utjecaj.

Naime, podsjetimo da je nakon odlaska s mjesta predsjednika HSP-a BiH dr. Zvonka Jurišića, za čijeg je mandata stranka postala članicom HNS-a, za predsjednika je izabran Stanko Primorac Ćane koji je uskoro potom potpisao sporazum o suradnji sa HDZ-om BiH. To je bilo veliko iznenađenje, pogotovo jer se HSP-u spočitavao ulazak u tzv. 'Platformu' sa SDP-om, SDA-om i NSRZB-om, a pojedine članice HNS-a čak su držale da se HSP uopće ne primi u HNS. Međutim, ponovno je na sceni bila politička mudrost, ali i lukavost, u eliminiranju nepodobnih, međusobno svadljivih i često politički neostvarenih pravaša.

Za sporazum se ispostavilo da riječ o još jednoj u nizu kardinalnih pogrešaka HSP-a - po riječima visokih dužnosnika te stranke, HDZ BiH nije ispunio obećanja i očekivanja ovih pravaša, stranka je 'anulirana' i izgubila svoj identitet. Nekadašnji, treći po jačini, HSP BiH uskoro se prepolovio na dvije opcije zbunjujućeg, skoro identičnog imena - HSP mladog predsjednika Nikole Raguža i HSP BiH Stanka Primorca.

Hoće li ujedinjenje pravaša donijeti novu snagu desnici ili će i dalje bolovati političke "dječje bolesti", ostaje za vidjeti u sljedećim mjesecima.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

10 h 38 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024