DF ide u pravnu borbu za osporavanje imenovanja Vukoje u Ustavni sud BiH
Nakon objave mišljenja Venecijanskog povjerenstva
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Odluka Venecijanskog povjerenstva vezana za način izbora sudaca u Ustavni sud Bosne i Hercegovine bila je okidač za novu 'paljbu' oporbe iz Federacije prema sarajevskoj 'trojci' (SDP, NiP, NS). Klub zastupnika DF-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH smatra kako je mišljenje Venecijanskog povjerenstva pokazalo kako je izbor Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH bio je neustavan i nije bio u skladu sa Poslovnikom Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.
- Klub DF-a dobio je mišljenje Venecijanskog povjerenstva, a koje je pokazalo da se suci ne bira po etničkom principu i da se ne bira onaj tko nije kompetentan. Izbor Marina Vukoje je bio neustavan i nije bio u skladu sa Poslovnikom iako smo uputili molbu 24. travnja svim predstavnicima klubova stranaka i rukovodstvu da to ne čine do mišljenja Venecijanskog povjerenstva. Saznali su kakvo će biti mišljenje o pitanju koje je član Predsjedništva BiH Željko Komšić zatražio od ovog povjerenstva, a ono je glasilo 'na koji način se biraju suci Ustavnog suda BiH'. Pokazalo se da to nije etnički već po principu stručnosti, kompetencija, rekao je Mahir Mešalić, predsjednik Kluba DF-a u Zastupničkom domu FBiH.
Daljnji koraci
Ponovio je stav kako je Vukoju izglasala 'trojka' sa HDZ-om ispunjavajući želje Dragana Čovića i Milorada Dodika uz dodatak da je cilj HDZ-a i SNSD-a da ovladaju Ustavnim sudom kao najvažnijom institucijom BiH.
- Svjedoci smo napada na Ustavni sud BiH od strana Čovića i Dodika i mi ćemo to pokušati spriječiti. Ostaje nam pravni lijek. Dokazali smo da je izbor Vukoje bio neustavan i nije u skladu sa Poslovnikom. Smatramo to pobjedom svih žitelja. Mi smo učinili sve da kažemo ne izdajničkoj priči. Venecijansko povjerenstvo je pri Vijeću Europe i vrhovni je pravni autoritet kod donošenja mišljenja, a ona su u većini zemalja Europske unije obavezujuća. Teška je ova pravna borba, ali se isplati, kazao je Mešalić.
Naglasio je još jednom kako se za suce Ustavnog suda BiH prema mišljenju ovog povjerenstva trebaju birati stručni, kompetentni ljudi sa iskustvom u pravosuđu. Ponavlja kako je Marin Vukoja, blizak HDZ-u, nije imao dana iskustva u pravosuđu.
- Mi smo svoj stav iznijeli i u Parlamentu FBiH, predsjedavajućem Draganu Mijokoviću koji nas je sve uvjeravao i lagao da biraju suca Ustavnog suda BiH po Ustavu i Poslovniku. Oni su mijenjajući Poslovnik dodatno narušili vladavinu prava. Mi se i na Ustavnom sudu FBiH borimo za opstanak ideje građanske BiH. Da imaju imalo morala ovo rukovodstvo Parlamenta bi podnijelo ostavku danas, posebno Dragan Mioković koji je imenovan na krilima Marina Vukoje. Mi ćemo se nastaviti boriti bez obzira na ove napade etničkih i nacionalističkih stranaka, poručio je Mešalić
Implementacija presuda
Zastupnica DF-a Alma Kratina je naglasila kako je mišljenje Venecijanskog povjerenstva 'vjetar u leđa građanske BiH'.
- Nije jednostavno boriti se u cirkusu koji proizvodi Vlada FBiH. Ponekada sve izgleda kao utopija, ali naša borba nije utopija. Imamo elemenata i motivacije za borbu. Cijela ova priča se ne može promatrati izdvojeno. Poručujemo žiteljima da je ovo dodatna snaga i potvrda da smo na ispravnom putu države koja treba biti članica EU. Sve ovo što radi parlamentarna većina jeste dokaz da je to deklarativno mišljenje, kazala je Kratina.
Zastupnik DF-a Dennis Gratz smatra da kada BiH počne implementirati presude tek tada će se nas EU uzeti za ozbiljno.
- Lagali su narod da imamo napredak za EU. Presude se moraju implementirati. Sve dok se budemo pretvarali da napredujemo, sve je to znak da vlast nije iskrena prema ovom narodu, zaključio je Gratz.