DIVLJE DEPONIJE U MOSTARU: Kada nema javnih poduzeća, onda čiste građani
Služba za inspekcijske poslove Grada Mostara u okviru redovitih nadzora u predmetima odlaganja raznih vrsta otpada na javne gradske površine, identificirala je nedavno određene lokacije na kojima je izvršeno nedozvoljeno deponiranje veće količine otpada, a što je pogodovalo nastajanju takozvanih divljih deponija, a potom je inspektor izdao naloge JP Komunalno, za izvanredno čišćenje otpada i građevinskog materijala s ovih lokacija.
Konkretno, radilo se o deponijama uz most Franje Blaževića uz prometnicu od kružnog toka prema nekadašnjem Sokolu, te u naselju Kosor.
Problem i u Bafu
Grad Mostar i gradska služba za inspekcijske poslove poduzeli su kontinuirane aktivnosti na uređenju i zaštiti javnih gradskih površina, ulažući napore u pravcu iznalaženja trajnog rješenja za problem ovih deponija.
Iz Grada su apelirali na građanstvo da pažnju usmjere ka sprječavanju ponavljanja opisanih nelegalnih aktivnosti u gradu, da prijavama ukazuju na neposredne počinitelje prekršaja ove vrste, kao i da vlastitim angažmanom sami sudjeluju u kreiranju ljepšeg i ugodnijeg okruženja.
Da Mostar ima velikih problema sa odlaganjem otpada, potvrđuju i divlje deponije koje se svakodnevno pojavljuju na zelenim površinama, a često i uz rijeke. Deponija Uborak nije jedini ekološki problem s kojim je Mostar suočen. Sve je više divljih odlagališta koje lokalnom stanovništvu prijete od zaraze, a jedan takav primjer je i divlja deponija u naselju Bafo. Smeće na koje su se žalili mještani nalazilo se između kuća.
- Neprijatno sam iznenađen zbog ovoga. Imam unuka malog tu, što treba da se zarazi? Sto puta sam rekao da se ovdje ne baca, a oni opet bacaju, kaže mještanin Skender Gaš.
Osim neriješenog pitanja kolektora i prečistača otpadnih voda, nažalost, i rijeka Neretva sve češće je lokacija za pojavu divljih deponija.
- Odlažu smeće i rade dvilje deponije gdje im god na pamet padne. Uništenje ovog bisera prirode je atak i zločin. Ima nesavjesnih građana koji odlažu ovo smeće, pa bih apelirao na te ljude da to ne rade ovdje, jer jednostavno ugrožavaju sami sebe i sve nas, ističe Oliver Arapović, predsjednik udruge Majski cvijet.
U posljednjih 15 godina pojava divljih odlagališta je u ekspanziji u Mostaru, a akitivisti upozoravaju da ako se nastavi ovim trendom Mostar i okolna naselja za deset godina bit će ztrpana smećem. Inače, nedavno su iz Zavoda za javno zdravstvo HNŽ objavljeni rezultati analize vode koji su pokazali fekalno zagađenje.
Čistio i gradonačelnik
Kad je u ljeto 2019. godine zbog poznatog slučaja “Piralen” deponija Uborak blokirana od strane nezadovoljnih građana, mostarska javna komunalna preduzeća neiznalaženjem alternativnih rješenja za odvoz smeća dopuštaju da se grad pretvori u svoju vlastitu deponiju.
Činjenica da se Uborak vodi kao regionalna deponija i da ostali gradovi koji svoje smeće dovoze ovdje tada nisu ostali do guše zatrpani u otpad kao Mostar, jasno je pokazala kako su građani Mostara još jednom iskorišteni kao taoci za kratkoročne osobne interese. Problem odlaganja otpada u Mostaru nikad nije adresiran, a još manje da su odgovorni za komunalnu propast pokušali riješiti ga. Najočitiji spomenici komunalnog kriminala u gradu svakako su divlje deponije koje se nezaustavljivo pojavljuju, ne više na periferijama, nego u naseljima, na ulicama diljem grada.
Građani na sjeveru grada u više su navrata dosad čistili između ostaloga i divlje deponije koje su osvićale pored Uborka, a jedan takav primjer zabilježen je i prošloga mjeseca na južnom ulazu u grad. Inicijativa građana “Tko će više uraditi dobra” potakla je više od dvije stotine građana Mostara da ono što bi trebao biti posao komunalnih poduzeća, uzmu u svoje ruke. Pozivu na čišćenje otpada odazvao se i mostarski gradonačelnik Mario Kordić.
- Mi smo se svi kao djeca natjecali tko će više, tko će bolje, tko će brže. E idemo se sada natjecati tko će više uraditi dobra – kazao je tada inicijator akcije Adi Đukić, koji je građane potaknuo Facebook statusom. Izrazio je pozitivno iznenađenje odzivom i apelirao na građane, gospodarstvenike i gradske vlasti da više drže do grada, kako ne bismo dalje bili “ruglo i grad slučaj”, već grad za primjer.
- Od komunalnih poduzeća očekujem da održavaju čistoću, ali apeliram i na građane za odgovornost jer ovo smeće nije došlo ni od kuda. Mi smo ga napravili – kazao je toga dana Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.
H. Ž.