Dnevni.ba - PRELOADER

Dodik i Konaković se primirili, ima šanse za europski iskorak

15 Pro 2023


Dodik i Konaković se primirili, ima šanse za europski iskorak

Žalbeno vijeće Suda BiH, zakon o pranju novca i Frontex su rješiva pitanja

Dodik i Konaković više nisu 'ovnovi na brvnu', smirili su se i ministri Helez i Nešić, Košarac je postao konstruktivan oko Frontexa i legislative o kvaliteti goriva. Europa traži   'prodor' pravne države. Dodiku se sudi, na red moraju doći Osmica, možda i Sebija i Bakir Izetbegović.

Europski čelnici su postali popustljiviji nego ikada. Na temelju zaključaka i poruka s niza  bitnih sastanaka čelnika europskih institucija u europskoj prijestolnici vidljivo je da je ljestvica uvjeta i ultimatuma spuštena na granicu podnošljivosti.

Do ožujka od domaćih političkih vođa se traži da ojačaju pravnu državu, donesu odluku o središtu Prizivnog vijeća Suda BiH, usvoje Zakon o pranju novca i zgotove detalje oko središta i metodologije djelovanja Frontexa u BiH. 

Ako to ispregovaraju i provuku kroz državni Parlament, u ožujku stiže nagrada u vidu  otvaranja pregovora sa EU. Doista, ako domaći politički akteri, vladajući i oni u oporbi, ne  usvoje te 'mrvice' od uvjeta onda naša zemlja i ne zaslužuje pregovore, a vlastodršce treba javnost razapeti. 

Ohrabrujuća situacija?

Trenutna situacija je ohrabrujuća. Ona se doima relaksirana, verbalne tenzije i vrijeđanja  su utihnuli i to podgrijava stanovitu nadu u odlučniji europski iskorak. Milorad Dodik i Elmedin Konaković, čelnici SNSD-a i NiP-a, možda i najratoborniji političari u zemlji       više nisu “ovnovi na brvnu”, smirili su se i ministri Helez i Nešić, dopredsjedatelj Vijeća  ministara Staša Košarac je postao konstruktivan oko Frontexa i legislative o kvaliteti goriva.

-Europski put za RS nije sporan. Imamo ozbiljne zastoje u dinamici. Donijeli smo pet ili šest zakona i kada je došlo do Ustavnog suda BiH tu je nastao zastoj. Možemo da razgovaramo, a to je da Apelacijsko  vijeće ima sjedište u Banjaluci i uz to Zakon o sprečavanju pranja novca, to bi se moglo završiti. Varheley je imao pozitivan pristup, apelirajući da se ovo što prije završi, odavno nije bio smireniji i tolerantniji Milorad  Dodik nakon nedavnog velikog skupa u Bruxellesu. 

Europa traži “prodor” pravne države. Pred zakonom moraju biti jednaki svi, traže se  “krupne ribe”. U tom kontekstu je važno naglasiti kako se “nedodirljivom” Miloradu    Dodiku, predsjedniku RS-a već sudi, javnost očekuje da će na red doći i Osmica, a možda i Sebija i Bakir Izetbegović.

Bivši šef OSA-e je već optužen, Amerika mu je nedavno podebljala sankcije. Bošnjačka sultanija je nezakonito muljala s diplomama, upletena je i u aferu “respiratori”. Šef SDA Bakir Izetbegović je tužen za nacionalnu izdaju. Krupne ribetine su svakako i bivši  federalni premijer Fadil Novalić i nekadašnji ministar obrane Selmo Cikotić, koji su  nepravomoćno osuđeni na četiri, odnosno tri godine zatvora zbog sramne pljačke u aferi “respirator”, odnosno zbog prodaje naoružanja jednoj zagrebačkoj kompaniji.   

Oporba ima svoje adute

Vijeće ministara BiH u utorak je postiglo suglasnost o tekstu sporazuma kojega bi BiH trebala postići s Frontexom kako bi policajci iz Europske unije napokon mogli doći u BiH i pomoći u kontroliranju ilegalnih migracija, potvrdio je zamjenik predsjedateljice Vijeća Staša Košarac.

Sporazum s Frontexom jedan je od ključnih preduvjeta što ih je Europska komisija postavila kako bi BiH u ožujku mogla otvoriti pristupne pregovore s Unijom, a dogovor o tome do sada su usporavali unutarnji politički sukobi u BiH svedeni na prijepore oko toga što su ovlasti države, a što entiteta.

Vladajuća garnitura u BiH je unatoč prijeporima blizu dogovora oko središta Prizivnog   vijeća Suda BiH. Kompromis je da će Vijeće stolovati u RS, otvoreno je pitanje da li u  Banjoj luci ili Istočnom Sarajevu. Mudri lideri bi morali pronaći prihvatljivo rješenje do ožujka. 

Istraživanje iz 2023. pokazuje kako 73,3 posto građana i dalje podupire europske integracije Bosne i Hercegovine, što je za 4,1 posto manje nego 2022. dok istraživanje iz 2022. pokazuje da tek 42 posto vjeruje da će BiH postati dio EU do 2030, a 13 posto smatra da se to nikada neće desiti.

Čak i ako naši ključni igrači, Milorad Dodik, Dragan Čović, Elmedin Konaković, Nermin  Nikšić i Edin Forto zgotove ove minimalne uvjete, problem bi mogao nastati u državnom Parlamentu gdje oporbene stranke, prije svega SDA, mogu paralizirati usvajanje  proeuropskih zakona u Domu naroda.  Ponašanje Bakira Izetbegovića ne sluti na dobro.  Sumnjiv je i DF čije perjanice Željko Komšić i Zlatan Begić pomalo posprdno komentiraju  zadnje napore domaćih i europskih pregovarača.     

-Posljednji intenzivan dijalog Europske komisije s predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti u Bosni i Hercegovini, Vijeća ministara BiH, entitetskih i kantonalnih vlada, u skladu s uspostavljenim mehanizmom koordinacije unutar BiH, koji je i komisija prihvatila kao metod rada, izazvao je, blago rečeno podsmjeh u bh. javnosti. Ona  je taj sastanak doživjela kao očigledan dokaz nefunkcionalnosti BiH kao države, ali i kao dokaz nefunkcionalnosti samog mehanizma koordinacije i odnosa prema EU integracijama kako EU, tako i BiH. Ipak, taj metod rada je zvanično i obostrano prihvaćen, i zbog toga je na zakonodavnim i izvršnim organima svih nivoa vlasti u BiH obaveza aktivne uloge u provođenju reformskih procesa, poručio je član državnog Predsjedništva Željko Komšić. Euroskeptik iz Tuzle Zlatan Begić navodi da je to ‘šminkanje pacijenta koji je doživio težak moždani udar’.

 "Ekskurzija koja je napravljena, stotinjak zvaničnika se slikalo u Briselu, nakon toga se imalo dojam da uopće nisu prisustvovali istom sastanku. Bojim se da se put BiH u EU koristi kako bi se ušminkao mrtvac, kako bi se stvorio alibi za isporučivanje državnih interesa i institucija neprijateljima ove zemlje. EU nema ni plan A za BiH, a kamoli plan B. Sattleru ne vjerujem ništa, sve vrijeme je bio jedan od nosilaca aktivnosti koje su direktno predstavljale kršenje zakona koje se stavljaju pred BiH na njenom europskom putu. Sattler je jedan od onih koji su presude Europskog suda za ljudska prava stavili u sef, zaključali ih i bacili negdje, kazao je nedavno Begić.

Antieuropski političari u našoj zemlji su neupitno ljubomorni i bijesni na svaki tračak  nade kojeg ponude ključni pregovarači i europske diplomate. Iz njih plamti maliciznost i vjerojatno će učiniti sve da podmetnu klipove reformama i napretku.

Ali, čelnici Trojke, HDZ BIH i SNSD moraju žustro odgovoriti kompromisom. 

Ako ne mogu usuglasiti rješenja oko središta Prizivnog vijeća Suda BiH i pročistiti “usko  grlo” u pravosuđu onda BiH i ne zaslužuje otvaranje pregovora. 

D. G.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024