Dodik kaže da mu nitko nije rekao da se treba slikati Power i Nelsonom, tvrdi da Amerikanci nastoje centralizirati BiH

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik kazao je kako ga nitko nije obavijestio da se treba fotografirati s predstavnicom USAID-a Samanthom Power i ambasadorom SAD u BiH Ericom Nelsonom. "Kada se završilo pozdravljanje ja sam otišao na svoje mjesto, mislio sam da tako treba", rekao je Dodik.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik, nakon sastanka sa šeficom USAID-a Samanthom Power i američkim ambasadorom Ericom Nelsonom, rekao je da američki službenici u BiH imaju skrivenu agendu kojom nastoje centralizirati BiH.
Dio sastanka bio je posvećen funkcionisanju BiH i njenoj perspektivi, razgovarano je i o utjecaju SAD-a na političku situaciju u BiH.
- Rekao sam da američki službenici ovdje imaju skrivenu agendu kojom pokušavaju da centraliziraju BiH do mjere da se ne uvažavaju Dejtonska rješenja. Njihova agenda podržava rad nelegalnog ustavnog suda BiH. Mislim da sastanak nije ništa posebno proizveo. Rekao sam da mi ostajemo posvećeni miru u BiH. Status Republike Srpske nećemo stavljati u prioritet koji bi ugrozio mir. U tom pogledu ćemo nastaviti poštovati ustav BiH - rekao je Dodik.
Navodi da je Republika Srpska zahvalna na novčanoj pomoći koju je USAID namijenio tom entitetu te da mu je drago što u planovima šefice USAID-a Samanthe Power ne izostaje buduća pomoć tom entitetu.
Objasnio je situaciju kada je na sastanku sa Power i američkim ambasadorom Ericom Nelsonom navodno odbio zajedničku fotografiju, te naveo da fotografisanje nije bilo predviđeno, kao i da ga nitko nije informirao da je fotografiranje dio procedure.
- Kada smo završili rukovanje smatrao sam da trebam sjesti na svoje mjesto. Nikakva druga priča nije u pitanju - podvukao je Dodik.
Smatra da se Power trebala sastati i s predstavnicima institucija RS-a, te da je ne učinivši to pokazala nepoštivanje tih institucija. Iznio je primjedu da visoki predstavnik nije imao pravo donositi zakone u BiH, te da su američki službenici napravili grešku podržavajući nezakonje i nepravno djelovanje.
Dodik ističe da miješanje SAD-a u unutrašnja pitanja BiH postaje ozbiljno, te da niti u jednom trenutku SAD-u nije upućen poziv da se bavi korupcijom u BiH ili nekim drugim pitanjima u zemlji.
- Do mene su došle informacije da američki službenici u Tužilaštvu BiH traže podobnog tužioca koji bi protiv mene našao bilo šta što bi me moglo inkriminirati za korupciju - rekao je.
Kako je kazao, spreman je u saradnji sa Srbijom, Hrvatskom i Turskom sarađivati na pronalaženju rješenja za probleme u BiH, te s lokalnim liderima sjesti i razgovarati kada god se ukaže prilika za to.
Podvukao je da se građani BiH ne trebaju pribojavati rata i da nikada nije bilo potrebe za raspoređivanjem NATO snaga u Brčkom.
Sve je u sferi špekulacija koje su proizveli neki političari. S naše strane nije bilo nikakvih poziva na nasilje, sigurnosna situacija je dobra i građani se ne trebaju toga pribojavati. RS nema nikakav plan da se izvrši secesija - naveo je Dodik.
Vezano za pitanje povratka prestavnika RS-a u u institucije BiH, Dodik ističe da će entitet Republika Srpska nastaviti slijediti zaključke Narodne skupštine RS-a i da će se o učestvovanju u institucijama razgovarati s opozicijom.
“Službenici ambasade SAD rovare po Tužilaštvu tražeći predmete o meni”
Govorilo se i o temi korupcije, a Dodik je upitao “ko je dao dozvolu ili pozvao Ameriku da se ovdje bavi tim pitanjem”. Naglasio je kako je spreman da se bori protiv korupcije i podrži sva rješenja, ali da se SAD ne smiju miješati u unutrašnje stvari BiH.
“Do mene su došle informacije da službenici ambasade SAD rovare po Tužilaštvu kako bi na bilo koji način opovrgnuli moju tvrdnju da se protiv mene nigdje ne vodi niti jedan postupak i pronađu nekog prodanog tužioca da podigne optužnicu protiv Milorada Dodika”, rekao je Dodik.
Ponovo je izrazio podršku ideji Aleksandra Vućića i Recepa Tayyipa Erdogana dodavši kako ona može biti primjerena u pogledu realizacije. Pozdravlja i opredijeljenost Milanovića za trilateralni sastanak.
“Trebamo politički razgovarati o svemu tome. Autoriteti koji stoje iza tri države su najbliži tome da s nama u BiH da donesemo odluke. Mi smo spremni učestvovati, ja sam spreman. Ali nisam spreman prihvatiti objašnjenja koja idu iz FBiH od Izetbegovića, kako nije dobro razumio. Dobro razumiju, oni bježe od tih dogovora zbog Amerikanca i Britanca”, rekao je Dodik.
Naglasio je kako “Republika Srpska nema nijedan plan da izvrši secesiju niti ide kao tome”.
Zašto Bošnjake naziva muslimanima?
Potom se osvrnuo i na britanski parlament. Ponovo je Bošnjake oslovljavao kao muslimani ignorišući ustavnu kategoriju.
“Neki poslanici iz bošnjačkog, odnosno muslimanskog okruženja su boravili u Parlamentu Britanije. Pročitao sam da su govorili ‘Skinite šape s BiH, ovo Zapadna teritorija’. Ti muslimanski poslanici smatraju da je ovo tuđa teritorija, to je bolestan prikaz situacije u BiH. Ovo je teritorija ljudi koji žive ovdje. Niko ne ugrožava teritorijalni integritet BiH. Nije ovo ni istočna ni zapadna teritorija”, rekao je Dodik.
Na novinarsko pitanje zašto koristi izraz musliman umjesto Bošnjak, rekao je: “Dok god vi Republiku Srpsku zovete RS, dok god zovete Srbe bosanskim Srbima, s jedne strane, s druge strane pošto vidim da nema poštovanja prema Srbima i Republici Srpskoj. Ja mislim da to nije poštovanje. Ja sam polagao ispite na Političkim naukama kada su bili muslimani s malim “m”. Slažem se da bi se trebali početi uvažavati više, ali kada vidim s druge strane i mi ćemo. Mada ne vidim da ikoga vrijeđam. Nekada kažem Bošnjaci, nekada muslimani”.