Dodik kaže imao četiri susreta sa Putinom, tražiće 'bezbjednosnu podršku' Rusije

Milorad Dodik
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik izjavio je da je tokom protekla dva dana u Rusiji imao četiri susreta sa predsjednikom Vladimirom Putinom, te da će tražiti "neku vrstu bezbjednosne podrške".
Dodik je rekao kako mu je Putin po rastanku rekao kako "ostaju u kontaktu po svim pitanjima zajedničkih dogovora", te da je "za sve ono što su pričali o zajedničkim aktivnostima, Putin rekao: 'Mi ćemo to završiti'".
"Ono što želimo da u narednom periodu ponudimo i zahtijevamo od Rusije jeste jedan spektar pitanja koja se mogu označiti da su neka vrsta bezbjednosne podrške, da ne kažem garancije Rusije za našu političku i teritorijalnu poziciju, a to izvlačimo prije svega iz činjenice da je Rusija garant Dejtonskog sporazuma", izjavio je Dodik medijima iz Republike Srpske u Moskvi, prenosi SlobodnaEvropa.
On je u intervjuu za Radio-televiziju RS-a (RTRS), agenciju Srna i Alternativnu televiziju (ATV) istakao da Rusija nesumnjivo stoji na poziciji tog sporazuma ali ne i drugi, poput Francuske, koja čini sve da ga degradira.
"Može da bude velika zemlja, sa velikom istorijom ali o operativno političkim pitanjima pala je na najniži mogući nivo. Šta znači tražiti garanciju od Francuske, ništa, ali ako to uspijemo da dobijemo kroz razgovore koje ćemo imati sa Rusijom to je već neka druga priča", naveo je Dodik.
Predsjednik RS je rekao kako su u Moskvi "bili na zajedničkoj večeri, zajedničkim ručkovima, imali svoje mjesto za stolom, u ambijentu koji ne samo da daje značaj Republici Srpskoj već čini i mene kao pojedinca veoma ponosnim na činjenicu da smo uspjeli da budemo za tim stolom".
Dodik se i 1. aprila sreo sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, gdje je otputovao i vratio se bez da je uhapšen, iako je Sud Bosne i Hercegovine raspisao centralnu potjernicu zbog krivičnog djela- napad na ustavni poredak BiH. Dodik je do sada izbjegao hapšenje unutar BiH, iako 16 policijskih agencija u zemlji ima ovlasti da ga uhapsi.
Raspisivanju potjernica su prethodile secesionističke odluke i zakoni vlasti entiteta Republika Srpska, predvođene Dodikom i njegovim Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), kojima se urušavaju državne pravosudne i policijske institucije države Bosne i Hercegovine.
Usvajanje neustavnih zakona kulminiralo je nakon što je Dodik prvostepeno krajem februara osuđen pred Sudom BiH na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Nakon što se Dodik vrati u BiH, ostaje obaveza svih agencija koje djeluju u BiH da postupe po nalogu državnog suda, te da njega, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića, predsjednike Skupštine RS i Vlade RS, uhapse i sprovedu u pritvor koji im je već određen.
Stevandić i Višković su, takođe osumnjičeni, sa Dodikom, za napad na ustavni poredak, zbog čega je i za njima raspisana centralna potjernica. Iako je centralna potjernica raspisana polovinom marta, sva trojica, uz pojačano obezbjeđenje pripadnika Policije RS i dalje neometano vrše dužnosti.
Dodik je u Moskvi 9. maja bio među dvadesetak svjetskih lidera koji prisustvovali vojnoj paradi kojom je obilježena 80. godišnjica kapitulacije nacističke Njemačke.
Pored Dodika, jedini evropski lideri koji su prisustvovali vojnoj paradi, bili su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i slovački premijer Robert Fico.
Putin i Vučić sreli su se i na bilateralnom susretu, na kojem je Putin ocijenio da se "rusko-srpski dijalog odvija dosljedno", te da su rukovodstva dvije države u "redovnom kontaktu".
Bilateralni susret Putina i Vučića u Moskvi bio je njihov prvi zvanični sastanak nakon više od tri godine ruske invazije na Ukrajinu.
Paradu u Moskvi su osudile zapadne države, nazivajući je "Putinovom propagandom" kojom pokušava da opravda agresiju na Ukrajinu.