Dnevni.ba - PRELOADER

Dodik zadovoljno trlja ruke: Nakon rascjepa u SDS-u i PDP puca po šavovima

24 Srp 2025


Dodik zadovoljno trlja ruke: Nakon rascjepa u SDS-u i PDP puca po šavovima

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Nije prošlo puno otkako je sada već bivši predsjednik SDS-a Milan Miličević podnio neopozivu ostavku na to mjesto i tako još jednom potvrdio sukob unutarstranačkih frakcija, a da i u drugoj vrlo značajnoj oporbenoj stranci u Republici Srpskoj 'ne cvjetaju ruže'. 

Štoviše. Javno su ponovno počele prozivke predsjednika PDP-a i gradonačelnika Banja Luke Draška Stanivukovića i zastupnika ove stranke u Narodnoj skupštini RS-a Igora Crnadka. Njihova netrpeljivost nije od jučer, kao što i nisu turbulencije u stranci (podsjetimo se samo izlaska Jelene Trivić i drugih dotadašnjih stranačkih dužnosnika), ali neko vrijeme sve se to držalo u relativnom miru. Sada više ne. 

Crnadak iznio niz sumnji

Dnevni list je već pisao kako je jedan od onih koji je javno prozivao Stanivukovića kako veliki posao zamjene javne rasvjete u Banja Luci, koji su javnosti detaljno predstavili novinari nekoliko medija, 'očigledno ima mnogo čudnih karakteristika'.

- Potrebno ga je detaljno izložiti na uvid javnosti, te preispitati način njegovog provođenja. U Banja Luci smo nedavno imali proteste i sastanak narodnih zastupnika iz Banja Luke u Gradskoj upravi, kada se mijenjao Zakon o budžetskom sistemu i kada se radilo o 5-6 milijuna novca žitelja Banja Luke, a kod ovog natječaja u pitanju je sedam puta veći iznos banjalučkog novca, te je zato neophodan oprez, naveo je Crandak. 

Uz to, Crnadak piše kako 'obaveza da zainteresirane tvrtke moraju imati promet od 60 milijuna, koja može izgledati kao primjer pokušaja diskvalifikacije konkurencije, podatak iz idejnog projekta da je predviđeno poskupljenje električne energije pet posto godišnje u narednih 15 godina i mnoge druge neuobičajene informacije oko ovog posla zahtijevaju da se stvari do kraja raščiste prije konačne odluke'.

- Ušteda električne energije prelaskom na LED rasvjetu je u svijetu odavno poznata i korisna praksa, ali se mora otkloniti svaka mogućnost da se dobra ideja zloupotrijebi i kako netko, skrivajući se iza ušteda koje će biti ostvarene, sebi osigura ekstra profit, preko leđa žitelja Banja Luke, ustvrdio je Crnadak.

Stanivuković odgovorio, a da ga nije imenovao

- Ne može pisati po Facebooku šta kome padne na pamet. Demokracija treba da postoji, ali unutar stranke. Kada stranka zauzme stav, po tom se stavu postupa, odgovara Stanivuković. Dodaje kako se u svakog političkoj stanci mora znati red.

- Ukoliko u stranci svako može izaći i biti suviše pametan i svašta pričati, onda to nije demokracija unutar stranke, nego raštimani orkestar. Mora se znati tko je predsjednik, stava je Stanivuković. Na novinarsko pitanje hoće li isključiti Crnatka iz PDP, nije izravno odgovorio.

- Poštujem Crnatkovu dugu političku karijeru i funkcije koje je obavljao. Potrudit ću se da pokažem poštovanje prema tome, ali sve ima gornju granicu. Mora postojati hijerarhija, mora biti red i poredak, rekao je Stanivuković. 

Nadalje, gostujući u programu BN televizije, Stanivuković je naširoko objašnjavao zašto bi posao zamjene ulične rasvjete u Banjaluci, vrijedan 35,4 milijuna maraka, mogao biti povjeren zagrebačkoj tvrtki 'Končar'. Stanivuković je citirao patrijarha Srpske pravoslavna crkve, Porfirija.

- Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije je lijepo objasnio da, kad se slažemo oko nečeg što je u zajedničkom interesu, to nije jednoumlje, nego jednodušje, poručio je Stanivuković.

BIH


Hrvatski kanaderi gase požar u Prozor-Rami

Dva kanadera iz Republike Hrvatske stigla su danas u popodnevnim satima u pomoć u gašenju ...

4 min

ZENICA

Zeničko-dobojski kanton izdvaja 3,4 miliona KM za studentske stipendije

Zeničko-dobojski kanton (ZDK) ove godine bilježi vidan rast u broju studentskih stipendija, kao i...

44 min

Dodik otkrio koliku plaću navodno ima Schmidt: Iznos je nerealan

Christian Schmidt nije legalan, njegove odluke nisu prihvatljive, u BiH imamo najveći problem s n...

1 h 24 min