Dodika se ne treba ozbiljno shvaćati?!
Piše: V.S.Herceg
Svojim istupima u posljednje vrijeme, počev od dolaska hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića u Derventu i odlikovanja 103. brigade HVO-a, potom kako "nagovara Hrvate da jednokratno napuste državne institucije", te kako je "Konaković s HDZ-om postigao dogovor oko Izbornog zakona", predsjednik Republike Srpske (RS) i ujedno predsjednik vladajuće SNSD-a, Milorad Dodik, 'osuđuje se' na put samoizolacije. Sam ruši vlastiti politički ugled, politički autoritet i dignitet.
„Narodpolitički nepismen, kulturno zapušten, moralno oronuo, nacionalistički opijen, vjerski zatucan“
Čak i od rijetkih političkih sugovornika s kojima je imao dobru suradnju. Međutim, znakoviti su komentari na njegovu retoriku od predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, kao i predsjednika SDP-a Nermina Nikšića koji predvodi koalicijske stranke Trojke na federalnoj, odnosno Osmorke na državnoj razini s kojima, zajedno sa Dodikovim SNSD-om čine državnu vlast.
Čitano između redova, i Čović i Nikšić, čini se, poručuju kako se Dodika ne treba ozbiljno shvaćati te da, kako se to u narodu često kaže "mlati praznu slamu" samo zbog svojih birača. Ukoliko bismo išli i korak dalje - to samo može značiti lukavu prijevaru onih koji su ga birali.
Fra Drago Bojić, bosanski franjevac i teolog, poznat po svojim oštrim, beskompromisnim analizama i kritikama prema političkom i duhovnom vodstvu bh Hrvata, jednom prilikom je izjavio: "...Ne volim paušalne, jeftine i populističke analize, ali čini se da ovakav hrvatski narod, generalno, ne može imati bolju vlast, jer bi to bila lažna, vještačka, uopćena slika tog naroda, koji je, općenito, politički nepismen, kulturno zapušten, moralno oronuo, nacionalistički opijen, vjerski zatucan".
No, ova zanimljiva definicija koja se odnosila na Hrvate u BiH, zasigurno bi se mogla i "prekopirati" i na ostale narode u BiH.
Čović: Taktika prema medijima
Mnogima je i danas vrlo čudno, ali i indikativno, zašto predsjednik HDZ-a Dragan Čoviće vrlo rijetko, ili nikako, ne komentira zapaljive izjave Milorada Dodika, čovjeka s kojim je u višegodišnjim odličnim politički, a i prijateljskim odnosima. Pa čak i kada se radi i o Hrvatima.
No, Čović je dao odgovor na ovo pitanje nedavno, sredinom travnja, nakon zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora (HNS), komentirajući Dodikovu izjavu kako "nagovara Hrvate da zajedno jednokratno napuste državne institucije" kao i njegove prijetnje odcjepljenjem RS-a.
Čović je kazao da Dodik to u njegovom prisustvu nije izgovorio, ali i kako je moguće da je to kazao u kontekstu zbivanja između Srbije i Kosova, ustvrdivši kako je “unitarizam i separatizam hrane jedan drugog”.
“On vjerojatno ima svoju taktiku u odnosu prema medijima da bi zadovoljio potrebe koje on zagovara u politici. Gospodin Dodik to nikada nije izgovorio u mom prisustvu”, rekao je Čović, ponovivši kako euroatlantske integracije nemaju alternativu, a je “ovaj prostor nedjeljiv” te kako je uvjeren da je BiH svakim danom bliža NATO-u, no i da shvaća da "jedan narod o tome ima drukčije stavove". Tko želi jasnije - ovime je Čović izravno demantirao Dodika te naglasio kako ga posebno ne uznemirava njegova retorika koju je nazvao "taktikom za medije".
Nikšić: Kada se upale mikrofoni i kamere Dodik ide u 'kost'
Skoro potpuno isto za Dodika je kazao i novi federalni premijer i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić u emisiji Pressing N1 BiH, od 3. travnja.
“...Imamo iskustva. Kada sam ja ranije bio premijer on je bio predsjednik RS u vrijeme poplava, snjegova i zaista smo dobro surađivali. Tada smo se držali principa iako se nismo slagali oko nekih stvari. I danas, dok mi mislimo kako trebamo jačati državu i institucije, oni smatraju da treba jačati entitete. Kada ovako razgovaramo, onda se u opuštenoj atmosferi sve lako dogovorimo, ali u praksi nije tako. On ima takvu retoriku, kada se upale kamere i upale mikrofoni ide u “kost”. Kada se to isključi, mi se vrlo brzo dogovaramo oko nekih stvari.", kazao je premijer Nikšić.
Dok i Čović i Nikšić, kako se čini, razumiju Dodikov način komuniciranja s javnosti gdje značajno manipulira s medijima željnim senzacije tako izazivajući kaotično-toksičnu simbiozu pomoću koje, na koncu, i ostaje na vlasti, puno izravniji bio je hrvatski predsjednik Zoran Milanović, koji i sam ne bježi od zapaljive retorike kada je riječ o odnosu prema vladi Andreja Plenkovića, kao i samom premijeru.
Milanović je medijima izjavio kako je pitao Dodika za dolazak u Derventu te da mu je to on i odobrio bez ikakvih problema.
“Išao sam na Dodikovu riječ i što sad hoćeš? Pa budi muško, cijelo vrijeme glumiš muškarčinu…”, rekao je Milanović komentirajući Dodikovu poruku, da “ako će dolaziti tako, da više ne dolazi”.
U svakom slučaju, dok njegovi najbliži politički sugovornici potvrđuju kako Dodik radi političku predstavu, performans, zbog svojih birača, nedvojbeno je koliko on sam u tome iskorištava i medije. No, čini se da je takav 'recept' sve češće s neželjenim učinkom - srozavanjem političkog ugleda i digniteta jer ga se ne doživljava ozbiljno.