Dodikova politika polako, ali sigurno zatvara vrata zaduživanju RS-a i na domaćem tržištu?
Malo tko im vjeruje
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Retrogradna politika čelnika Republike Srpske i SNSD-a Milorada Dodika i geopolitička kretanja dovela su ovaj entitet u ogromnu ekonomsku krizu. Stvari već jako dugo vremena nisu dobre, ali s tendencijom na gore. Tamošnje vlasti vatru ponovno gase benzinom, nastavljaju svađu s međunarodnom zajednicom, koalicijskim partnerima u Bosni i Hercegovini, državama u regiji…
To ih je dovelo do 'crnih' listi, blokiranih računa, onemogućenog poslovanja s najvećim međunarodnim financijskim institucijama, a čini se i sve većim padom interesa investitora u njihove vrijednosne papire. Naime, vlasti RS-a su prijašnje dugove vraćale novim zaduživanjima na domaćem tržištu, koje je gotovo na tjednoj bazi, ali posljednje informacije ukazuju da je i tu došlo do problema.
Emisija obveznica
Naime, Vlada RS-a se početkom tjedna na Banjalučkoj burzi zadužila 10 milijuna maraka emisijom dugoročnih obveznica, piše Capital.ba. Vlada se zadužila onoliko koliko je planirala, odnosno koliko je bila u mogućnosti, s obzirom na to da prevelikog interesiranja za obveznice RS-a danas nije bilo. Ukupna prodajna vrijednost obveznica bila je 10 milijuna marka, dok je ukupna vrijednost pristiglih ponuda bila 10.005.966 maraka.
Iako se Vlada zadužuje po primamljivoj kamatnoj stopi od šest posto, podatak da investitori nisu ponudili više od 10 milijuna maraka za kupovinu obveznica nije iznenađenje.
Dosadašnje emisije obveznica u oba entiteta išle su po mnogo većim iznosima, a ovo je prvi put ovo je prvi put u posljednjih nekoliko godina da se ide sa emisijom obveznica u iznosu od 'samo' 10 milijuna maraka.
Razlog za to je, kako je više dobro upućenih sugovornika navedenog portala i potvrdilo, nepovjerenje investitora prema obveznicama RS nakon posljednjih događanja u vezi sa američkim sankcijama i gašenjem računa najvišim predstavnicima RS.
Osim neizvjesnosti u vezi sa američkim sankcijama, jedan od glavnih razloga za to što je RS išla sa manjim iznosom zaduženja, a investitori nisu nudili više, je i njihova izloženost prema vladinim papirima od vrijednosti.
Dodajmo kako se entitetska Vlada prošlog tjedna zadužila i trezorskim zapisima i to za 14,7 milijuna maraka. Tada je interesiranje bilo nešto veće, odnosno planirani iznos emisije bio je 10 milijuna maraka, a pristigle su ponude u iznosu od 14,7 milijuna maraka, koje je Vlada i prihvatila.
Nema novca
Zbog svega navedenog neprikosnoveni gazda RS-a Dodik već dugo vremena traži alternativne izvore financiranja. Ruska Federacija nije mu i mogućnosti pomoći, a i druge države koje su to možda voljne neće da ulaze u sukob sa Zapadom koji im je mnogo važniji od male RS.
Novca već poodavno u ovom entitetu nema, do sada su se rupe krpale zaduženjima na domaćem tržištu, a sada je veliko pitanje hoće li se više i to uspijevati. Ukoliko ne mogne, uskoro bi se u RS-u mogao dogoditi pravi socijalni bunt.