Domovinski pokret je najbolja udavača, ali bi se mogao pocijepati zbog vlasti
Tko će formirati Vladu RH?
Prema konačnim rezultatima parlamentarnih izbora u Hrvatskoj najbolji pojedinačni rezultat je, sukladno očekivanjima, ostvario HDZ Andreja Plenkovića.
Međutim, oporbene stranke u hrvatskom Saboru su zbirno nadmoćno potukle vladajuću koaliciju koju predvodi HDZ i to zorno i nedvojbeno pokazuje da je većina državljana Hrvatske apsolutno za promjene.
I ogromna izlaznost to dokazuje. Može Andrej Plenković pričati što želi, ali oporba je osvojila oko 80 zastupničkih mandata.
Kombinacije
To je onaj zdravi dio tkiva hrvatskog društva koji se izjasnio da želi smaknuti teško korumpirani HDZ.
Želi dokrajčiti pljačku države i torturu stranke iz koje je zbog kriminala i korupcije otišlo, optuženo ili osuđeno skoro 30 ministara u zadnjih 8 godina.
S druge strane strašno je da takva organizacija, čast poštenim izuzecima, osvoji 60 i nešto saborskih zastupnika.
I sada, dva dana nakon izbora, glave su se malo ohladile, likovanja su izblijedila, mora se skupiti saborska većina i sastaviti nova Vlada RH. Aktualni premijer Andrej Plenković je uvjeren da će nastaviti započeto i u naredne četiri godine ponovno šefovati izvršnom vlasti. Ali, vitalne su i druge kombinacije koje bi mogle Plenkoviću pomrsiti račune i ražalostiti njegove suradnike.
Teorijski, pa i ostvarivo, oporba itekako može sastaviti novu Vladu pod uvjetom da se ujedini, odnosno da sve oporbene stranke ostanu dosljedne u stajalištu da se HDZ mora pod svaku cijenu maknuti iz vlasti. Drugo je pitanje hoće li se to i dogoditi. Mnogo je neizvjesnosti i nejasnoća u samoj oporbi.
Prema sadašnjim odnosima ključnu ulogu će odigrati 14 zastupnika Domovinskog pokreta, a nešto manje i 11 sabornika Mosta i 8 zastupnika manjina.
Dakle, HDZ i Domovinski pokret mogu sami tvoriti novu Vladu RH jer imaju i više od tih famoznih 76 mandata. Ako bi se toj eventualnoj koaliciji pridružili i pojedini zastupnici manjina, primjerice 3 iz SDSS-a Milorada Pupovca onda je to debela Saborska većina.
Što će odlučiti DP?
Međutim, čelnik Domovinskog pokreta Penava je dao jednu vrlo znakovitu izjavu koja nije oduševila Plenkovića i HDZ. Priznao je da mu je ideološki daleko bliža njegova bivša stranka, dakle HDZ, ali jasno dao do znanja da su korupcija i kriminal nepremostiva prepreka za potporu DP-a Andreju Plenkoviću.
Za Penavu je značajnije ozdraviti Hrvatsku nego li ganjati ideološke principe.
-Bit ćemo najjača stranka između dva krila jedne te iste ptice, zagonetan je bio Ivan Penava.
Ipak, ne misle svi u DP-u kao čelnik stranke. Pojedini zastupnici odlučno negiraju opciju koaliranja sa SDP-om, a poglavito sa strankom Možemo. Sve to sluti da Domovinski pokret neće biti jedinstven oko potpore jednoj ili drugoj grupaciji.
No, unutar stranke se ipak može zgotoviti kompromis a to bi značilo zauzimanje stajališta da DP neće podržati Vladu niti Andreja Plenkovića, ali niti Zorana Milanovića.
U tom slučaju u Hrvatskoj bi nastala pat pozicija, paraliza u formiranju vlasti i vjerojatno ponavljane parlamentarnih izbora. Naime, u slučaju da uspije Plenkovićeva trgovina sa DP-om i pod uvjetom da Most ne poklekne, novi izbori su jedino rješenje.
Šanse oporbe
Oporba bi također mogla sastaviti Vladu, međutim, nije realno da u tom slučaju Domovinski pokret ostane homogen i podupre Zorana Milanovića i njegov kabinet.
Podsjećamo, izračuni pokazuju da HDZ uvjerljivo pobjeđuje na parlamentarnim izborima. Ova stranka osvojila je 61 mandat, a Rijeke pravde okupljene oko SDP-a dobivaju 42 mandata. Treća opcija u Hrvatskoj je Domovinski pokret koji je dobio respektabilnih 14 mandata, a slijedi ih Most s njih 11. Stranka Možemo u saboru će imati 10 svojih zastupnika, IDS 2, NP Sjever 2 te Fokus 1.
Ovoj brojci treba pridodati i 8 mandata iz stranaka manjina. Hrvati iz BiH su se po običaju opredijelili za HDZ, navodno njih 80 posto od broja onih koji su izašli na izbore. U političkom smislu neće biti dramatičnih promjena, pa čak niti Izbornog zakona po mjerilima Dragana Čovića.
J. S.