Dragan Čović spremio metlu i za županijske premijere, jedino Zdenko Ćosić nedodirljiv?
HDZ BiH će biti u samo tri županijske Vlade?
Čović je na margini u Hercegbosanskoj županiji, dok u Središnjoj Bosni ulazak u vlast ovisi o Cvitanovićevoj devedesetki. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji vlast se po posebnom režimu dijeli sa sarajevskom reprezentacijom. Puna kontrola je u Zapadnoj Hercegovini gdje na prijestolju stoluje Zdenko Ćosić, treći čovjek po moći u hijerarhiji stožerne stranke.
Formiranje nove vlasti ide dosta traljavo po svim razinama. Nametnula se mantra prioritetnog sklapanja vlada s vrha države pa preko Federacije do županija.
I baš je na toj najnižoj razini situacija i najneizvjesnija, u nekima, poput Središnje Bosne, čak i veoma komplicirana i nejasna. Sarajevska osmorka je formalni koalicijski saveznik HDZ-a BiH, međutim,u Travniku i Orašju SDA se nameće kao nezaobilazni čimbenik u tvorenju nove županijske vlasti.
Burno razdoblje
Dragan Čović i njegov HDZ BiH su na margini u Hercegbosanskoj županiji, dok u Središnjoj Bosni ulazak u vlast ovisi o Cvitanovićevoj devedesetki. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji vlast se po posebnom režimu dijeli sa sarajevskom reprezentacijom. Puna kontrola je u Posavini i Zapadnoj Hercegovini gdje u Širokom Brijegu na prijestolju stoluje Zdenko Ćosić, po općem dojmu treći čovjek po moći u hijerarhiji stožerne stranke.
Bit će vrlo zanimljivo i burno kod imenovanja šefova izvršne vlasti u županijama gdje premijerska pozicija pripada HDZ-u BiH. To su tri županije, Zapadnohercegovačka, Hercegovačko-neretvanska i Posavska.
Nakon što je poslao na hlađenje državne i nakon što je već kovertirao brisovnice i za federalnu garnituru ministara, stranački šef se sprema 'sasjeći glave' i nekim poznatim županijskim dužnosnicima.
I dok je Ćosić neupitan bit će burno u Mostaru i u HNŽ-u. Poznato je da je protiv sadašnjeg premijera Hercega jedna jaka struja koja se odavno ne miri s činjenicom da njihovom županijom upravlja rođeni Ljubušak.
Prema percepciji javnosti, i sam je Ćosić znanto robusniji od Nevenka Hercega, možda i zato što iza leđa ima utjecajniji širokobriješki lobi.
Navodno se u jednom uskome krugu prijatelja Zdenko Ćosić pohvalio da mu je Dragan Čović nudio da bude kandidat HDZ-a BiH na zadnjim izborima za hrvatskog člana državnog Predsjedništva, što je, opet navodno, odbio. Jer, želi ostati u Širokom Brijegu i 'završiti započete projekte'.
Dosta nezadovoljnih
Mnogi su u HDZ BiH nezadovoljni Čovićevim maćehinskim i krutim odnosom prema pojedinim županijama i premijerima.
Odnos političkih snaga u pojedinim županijama takav je da se već sada može reći da HDZ i "osmorka" neće moći formirati koalicije, odnosno vlade.
Najjasnija je situacija u Zapadnohercegovačkoj županiji, gdje HDZ BiH ima natpolovičnu većinu i ponovno može sam formirati vlast. Slično je i u Posavskoj županiji, ali je barem dosad bila praksa da se u vlast uključuje i jedna bošnjačka stranka. Do sada je to tradicionalno bio SDA, a vrlo je izvjesno da će Izetbegovićeva stranka nastaviti taj kontinuitet partnerstva sa Čovićevom stožrnom strankom.
Kako je PDA, kao druga bošnjačka stranka u županijskom parlamentu praktički ostao bez zastupnika (zastupnik PDA nedolaskom na sjednicu omogućio izbor kolege iz SDA u Dom naroda Parlamenta FBiH), u Posavskoj županiji praktično nema alternativne varijante i manevar je sužen na SDA pa bi lako sve moglo ostati kao i do sada.
Formiranje vlasti na federalnoj razini uveliko je u prošlosti znalo utjecati i na formiranje vlasti u nacionalno mješovitoj županiji kakav je Hercegovačko-neretvanska. A s obzirom na konstelaciju snaga u Skupštini i ovaj put je sve otvoreno.
Stav HDZ-a je jasan, svi dolaze u obzir, osim Demokratske fronte. Predsjednik županijskog odbora HDZ-a BiH Stjepan Bošković priznaje kako pregovaraju sa svima, ali i da se svačija snaga u Skupštini mora uvažiti, gdje SDA ima sedam zastupnika. Zamjenik predsjedavajućeg u Skupštini HNŽ-a Tomislav Martinović (HDZ) kazao je kako su razgovarali tko će biti potencijalni partner. Dodaje kako su već jasno i deklarirano rekli da je DF neprihvatljiv HDZ-u.
-Od sredine ovog mjeseca ćemo puno intenzivnije krenuti u razgovore kako bismo te razgovore početkom drugog mjeseca polako privodili kraju, rekao je Martinović.
Arman Zalihić, pak, iz mostarskog SDP-a vjeruje kako bi partneri s federalne razine mogli formirati vlast i na razini ove županije. Ranije je najavljeno kako bi vlast mogla biti formirana do kraja siječnja. J. S.