DRAMATIČAN APEL SCHMIDTA

Piše: Dragan Bradvica
Visoki predstavnik u međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt napravio je svoje prvo izvješće za Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, a još uvijek je neizvjesno hoće li i se i obratiti ovom tijelu zbog protivljenja Rusije.
Međutim, uvidom u izvješće jasno je kako je ova zemlja ponovno gotovo dotakla samo dno i na rubu je onoga što se ovdje događalo prije tridesetak godina. Kada ovakve ocjene dolaze od domaćih političara, one se mogu tumačiti kao podizanje tenzija kako bi se politički profitiralo. Ali kada dolaze od međunarodnih predstavnika svi bi se trebali zapitati kuda idemo.
- BiH se suočava s najvećom egzistencijalnom prijetnjom poslijeratnog razdoblja. Uporni i ozbiljni izazovi prema osnovama Općeg okvirnog Sporazuma za mir entitetske vlasti Republike Srpske, na čelu s najvećom strankom SNSD na čelu sa članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, ugrožavaju ne samo mir i stabilnost zemlje već i regije. Ako na to ne odgovori međunarodna zajednica, može voditi ka poništenju Sporazuma za mir, uvodne su riječi.
Jednostrani potezi
Nadalje, on pojašnjava kako je Dodik jasno pozvao na jednostrano povlačenje iz davno postignutih sporazuma o prijenosu entitetskih nadležnosti na državu u oblastima obrane, neizravnih poreza i Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV), i da entitet vrati ono što on tvrdi da su uzurpirane ustavne nadležnosti u oblasti državnog pravosuđa, provođenja zakona i obavještajnih službi.
Upozorava kako Dodik najavljuje izradu nacrta novog Ustava RS-a i odbacivanje svih 'nezakonito nametnutih odluka i zakona od visokih predstavnika'. Schmidt smatra kako bi taj potez 'vratio sat unazad 15 godina samo u oblasti reforme obrane, pa čak i dalje u uvjetima izgradnje povjerenja i sigurnosti'.
- To bi također značilo i povlačenje entiteta iz Uprave za neizravno oporezivanje, VSTV-a, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) uz mjere sprečavanja tih institucija da djeluju na teritoriji RS-a, navedeno je. Schmidt dalje kaže da Milorad Dodik ovaj poduhvat naziva povratkom na 'izvorni Dejton' te kaže da je i politički pogrešan naziv zasnovan na pogrešnim tumačenjima Ustava BiH.
- U praksi, politika ima za cilj poništiti mnoge teško stečene reforme u posljednjih 26 godina, a ne da bi se striktno pridržavali Mirovnog sporazuma nego da se vratimo na situaciju koja je postojala na terenu prije Daytona. Ukratko, Dodik želi povući RS iz ustavnog poretka koji je uspostavljen prema Aneksu 4 Općeg okvirnog sporazuma za mir i da se odustane od civilne implementacije Sporazuma navedenom u Aneksu 10, dodao je.
Još jasnije upozorava kako je sve nabrojano jednako odcjepljenju bez proglašavanja.
- Jednostrano povlačenje bilo kojeg entiteta iz uspostavljenih državnih institucija, što prema sadašnjim zakonima nije moguće prema ustavnom okviru bi dovelo do kolapsa tih institucija, a na kraju potkopavaju sposobnost države da funkcionira i izvršava svoje ustavne odgovornosti. Netom prije završetka ovog izvješća, Dodik je otkrio svoj cilj – 'neovisna RS unutar daytonske BiH'. Oporbene stranke u RS-u su napomenule kako je ovo opasan put ne samo za BiH nego i za RS imajući u vidu da entiteti pravno postoje samo na osnovu Ustava BiH i nemaju pravo da se odvoje od BiH, stoji u izvješću.
Ozbiljno kršenje Daytonskog sporazuma
Uz to, naglašava kako su državne institucije paralizirane od srpnja, što je posljedica blokada iz RS-a zbog donošenja zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida i ostalih ratnih zločina.
- Kao dio orkestriranog odgovora, vlasti RS-a usvojile su Zakon o neprimjenjivanju Odluke visokog predstavnika. Ovaj zakon odbija odluku visokog predstavnika od 22. srpnja i propisuje da se zakonodavstvo na državnoj razini neće primjenjivati u RS-u i obavezuje vlasti RS-a da ne surađuju sa institucijama BiH koje pokušavaju provesti zakone na državnoj razini. Ovo predstavlja konkretna kršenja Aneksa 4 i Aneksa 10 Daytonskog sporazuma, navodi.
Nadalje, piše da, iako je Dodik nedavno izjavio da njegove akcije nisu usmjerene na izazivanje sukoba, upozorava kako svaki pokušaj rušenja pravosudnih institucija na državnoj razini ili agencija za provođenje zakona bi bilo dočekano silom.
- Ničim izazvan, rekao je da ako NATO intervenira, RS će tražiti pomoć neimenovanih 'prijatelja' za koje tvrdi da su ga uvjerili na njihovu spremnost u tom pogledu, dodao je.
Istaknuo je kako on kao visoki predstavnik i konačni tumač Općeg okvirnog sporazuma za mir, smatra da vlasti RS-a već ozbiljno krše Sporazum i spremni su ga i dalje kršiti, potencijalno uzrokujući nepopravljivu štetu.
- Ukoliko neosporno uspiju u ovom poduhvatu, vlasti RS-a bi uspostavile novi ustavni i pravni okvir kojim se RS uklanja iz daytonske arhitekture, posebno iz ustavnog poretka BiH, koji je sinonim za secesiju.
Ignoriranje ili umanjivanje važnosti ovakvog stanja stvari moglo bi imati opasne implikacije za regiju i šire, ustvrdio je.
Schmidt kaže kako sve navedeno ne znači da je samo RS problematična.
- Tri pune godine od Općih izbora 2018., nije imenovana Vlada Federacije. Dok institucije BiH potpuno stagniraju, s najslabijim zakonodavnim učinkom Vijeća ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH nego u bilo kojem prethodnom mandatu. Dogovor o prijeko potrebnim izbornim reformama također ostaje neuhvatljiv, navodi visoki predstavnik.