Državna koalicija se približila dogovoru, ali vrag je u detalju

Piše: Dragan Bradvica
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine održalo je sjednicu u srijedu, ali u izostanku bilo kakvih važnih odluka i zakona ministri su više komentirali one kojih još nema na sjednicama. Očekivano, i dalje se koplja najviše lome na zakonu o Ustavnom sudu BiH i zakonom o sudovima BiH.
Davor Bunoza, ministar pravde BiH, podsjetio je kako je kod zakona o sudovima bilo spornih pitanja, poput sjedišta i kaznene nadležnosti, a u narednom razdoblju mogao bi da se mijenja i njegov naziv dok bi sadržaj ostao isti.
- Za mene je najmanje važno kako se zove zakon, ako ćemo imati drugostupanjski sud koji će biti u skladu sa međunarodnim standardima. Postoje određena mišljenja Venecijanskog povjerenstva kako je važno samo da drugostupanjski sud bude neovisan u svom radu i bude u potpunosti odvojen od prvostupanjskog suda, rekao je Bunoza.
Sudovi i kompromis
Kada je u pitanju problematika oko Ustavnog suda BiH, on smatra kako bi BiH trebalo da u EU uđe bez stranih sudaca u Ustavnom sudu, a da na njihovom mjestu budu renomirani suci iz BiH, Dodaje kako neslužbena statistika govori da više od 99,1 posto odluka u Ustavnom sudu donose domaći suci, a samo 0,9 posto odluka se donosi sa međunarodnim sucima, koje su po pravilu teške. Bunoza je rekao da je proširena radna grupa na tri dosadašnja sastanka približila stavove o određenim stvarima ali da i dalje postoje različita mišljenja kada je riječ o ključnim kao što je status međunarodnih sudaca.
- Želim čuti i struku i kolege iz parlamenta, jer je važno da imamo zakon koji će proći u parlamentarnoj proceduri i kojim će BiH napredovati, a za to moramo imati konsenzus u Vijeću ministara i iz tih razloga nismo završili nacrt tog zakona, pojasnio je Bunoza.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković najavljuje kako do kraja ovog mjeseca Nacrt Zakona o sudovima BiH trebao biti gotov i u parlamentarnoj proceduri.
- Do kraja ovog mjeseca bi te stvari trebale biti završene. Tajming je 30. ili 31. ovog mjeseca, još se na tome radi. Detalji se peglaju, rekao je Konaković i dodao 'da je vrag u detaljima'. Naveo je da je i primjetna razlika u približavanju stavova po tom pitanju u odnosu na nekoliko ranijih sjednica.
EU put
- Ovo je suština te priče, uvijek neko mora prilaziti i praviti kompromis kako bi došli do rješenja, naveo je.
Konaković je rekao da preostaje da se preciznije uredi dio vezan za nadležnosti suda, odnosno da li se umanjuje nadležnost Suda BiH te o sjedištu budućeg suda. Kada je riječ o lokaciji Višeg suda, Konakoviću je prihvatljivo Istočno Sarajevo, dok predstavnici iz RS-a traže da to bude Banja Luka.
- Mi smo za Istočno Sarajevo, a to govori o tome da nemamo nikakvu entitetsku barijeru. No pitanje je i troškova ako je u Banjoj Luci, mada neki kažu da stranke obično ne idu na ta ročišta pa onda ne bi bilo troškova..., naveo je Konaković.
Jedno od pitanja u kojima se treba pronaći zajedničko rješenje je odlazak stranih sudaca.
- Naš stav je da oni trebaju otići onda kad budemo pred vratima EU, rekao je.
Konaković je kazao da su mu iz EU rekli da bi usvajanje dva ili tri zakona (Zakon o sudovima, Zakon o sprečavanju pranja novac i Zakon o sukobu interesa) značilo stopostotno ispunjavanje traženih zahtjeva od EU u ovom momentu.