Dnevni.ba - PRELOADER

DUŽNOSNICI EU: Vladavina prava pa novac i status kandidata BH POLITIČARI: Hvala ali ne treba, dobro je nama!

30 Stu 2020


DUŽNOSNICI EU: Vladavina prava pa novac i status kandidata BH POLITIČARI: Hvala ali ne treba, dobro je nama!

Piše: Dragan Bradvica

Posljednjih dana napokon iz Europske unije dolaze jasne i nedvosmislene a ne uvijene diplomatske rečenice prema Bosni i Hercegovini – ukoliko niti iduće godine ne ispunite najveći dio preporuka iz Mišljenja Europske komisije nema statusa kandidata! Više nego jasna poruka a još je jasnije kako naši političari to nikada neće ispuniti.

Neki od njih to su više nego jasno i kazali pod argumentacijom da to nije u interesu naroda koje predstavljaju. Sve to znači status quo dok će cijela regija ipak bilježiti značajne pomake pa makar da nikada ne postanu dio EU iz svega će izvući veliku financijsku korist, imati pravno i demokratski uređenija društva te kudikamo bolju regionalnu suradnju. Istovremeno mi ćemo propadati u živom blatu korupcije, nepotizma, siromaštva, beznađa…

Jasne poruke iz EU

Kako daljnjeg puta ka EU nema bez vidljivog i značajnog pomaka u vladavini prava, reformi pravosuđa i efikasnijoj borbi s kriminalom i korupcijom jasno je najprije kazao voditelj Delegacije EU u BiH Johann Sattler. Prigodom nedavnog boravka u BiH sličnu poruku donosi i visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.

- Na domaćim vlastima je da intenziviraju napore i ostvare reforme. Status kandidata se može ozbiljno uzeti u razmatranje tek kada bude napretka u svim prioritetima, rekao je on.

Paulo Rangel, izvjestitelj Europskog parlamenta za BiH, još jasnije kaže kako nije optimista da će BiH U 2021. godini dobiti status kandidata.


Zoran Tegeltija: Pravomoćno osuđen na uvjetnu kaznu zbog nesavjesnog rada u službi
 
Fadil Novalić: Sumnje u aferi 'Respiratori', zapošljavanje člana obitelji, tvrtka s Džindićem
 
Radovan Višković: Predmet u Tužiteljstvu BiH zbog premještanja masovnih grobnica
 
Milan Tegeltija: Izvješća Europske komisije, OESS-a, OHR-a o 'Potkivanju' i 'Potkivanju 2'
 

- Ne kažem da to nije moguće, ali to zavisi od političke volje političara na svim nivoima vlasti u BiH. Ja sam jedan od rijetkih koji zaista vjeruje da je moguće za BiH da u razumnom vremenskom periodu dobije kandidatski status, ali to ne ovisi od EU, niti od moje volje i dobre namjere koju zaista imam u želji da pomognem zemlji u dostizanju tog statusa. To će zavisiti od kapaciteta političkih lidera širom BiH da sprovedu reforme. Postoje reforme koje se sprovode u srednjem i dugoročnom periodu, ali postoje i one za koje je potrebno kraće vrijeme. Ako se one postignu u BiH možemo biti optimisti. Ako ih ne bude, jedina odgovornost za to će biti na ćorsokaku koji dolazi iz BiH. To je bila moja jasna poruka tokom sastanka sa članovima Predsjedništva BiH u Bruxellesu. Rekao sam im da je moguće da ubrzaju napredak, ali i da to zavisi od njih, ne samo Predsjedništva, već od svih nivoa vlasti. Oni moraju biti spremni na ustupke i da se fokusiraju na stvari koje su zaista važne za status kandidata, kazao je Rangel nedavno za DW.

Tko su ljudi na čelu institucija?

Prema tome, službeni Bruxelles više ne želi slušati 'šuplje priče' iz BiH pa zbog toga ne želi više davati niti značajna financijska sredstva ukoliko se ne počnu provoditi reforme. Sve iz Mišljenja ali najvažnija je uspostava vladavine prava. A o kakvoj vladavini prava u ovom apsurdistanu uopće možemo govoriti?

Živimo u državu u kojoj na najznačajnija mjesta izgleda ne možete niti doći ako nemate prste u nekoj od najprljavijih afera od kojih se normalnim, časnim i poštenim ljudima bukvalno povraća. Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija na to mjesto dolazi iako iza sebe ima presudu Osnovnog suda u Banjoj Luci prema kojoj je pravomoćno osuđen na uvjetnu kaznu zatvora od pet mjeseci zbog nesavjesnog rada u službi. Federalni premijer Fadil Novalić veže se za sramotnu aferu 'Respiratori', mnogo se u javnosti raspravljao i o tome kako federalni premijer i ministar industrije, energije i rudarstva Nermin Džindić imali zajedničku tvrtku iako su već bili u vrhu izvršne vlasti. Plus, tu je bila i afera zapošljavanja člana njegove uže obitelji u jednu državnu agenciju.

Nedavno je našu zemlju poprilično 'zatresla'vijest da je zaštićeni svjedok na sudu optužio aktuelnog premijera Republike Srpske Radovana Višković da mu je, kako tvrdi, nudio novac za premještanje masovnih grobnica. Tužiteljstvo BiH potvrdilo je da postoji predmet kojim je, između ostalih, obuhvaćen i entitetski premijer. Zar su ovo kadrovi koji trebaju voditi državu? Idemo dalje, na pravosuđe. Predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH Milan Tegeltija puno stupce izvješća Europske komisije, OESS-a i Priebevog izvješća ali ne po dobrom – nego po aferi 'Potkivanje' pa iz ovih institucije jasno ukazuju da se zbog toga dodatno urušen kredibilitet ove institucije i njenog čelnika. Sada se pojavila i afera nazvana 'Potkivanje 2' u kojoj je također glavni akter Tegeltija, ali opet ni po čemu dobrome i pohvalnom. Sve ovo je naravno kap u moru afera i anomalija koje su u BiH događaju gotovo svaki dan.

I kada možemo očekivati pravu državu i ubrzan puta ka EU?

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

3 h 59 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024