Dnevni.ba - PRELOADER

Dva američka plana za BiH: Non-paper je već u OHR-u, Dodiku se ne sviđa nijedan

06 Ožu 2025


Dva američka plana za BiH: Non-paper je već u OHR-u, Dodiku se ne sviđa nijedan
Milorad Dodik

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljane, redovno analizira događanja na Bliskom istoku, Balkanu i po svijetu. IFIMES je povodom neustavnog djelovanja Milorada Dodika (SNSD) i dodatne eskalacije političke i sigurnosne krize u Bosni i Hercegovini (BiH) pripremio analizu aktualnih događanja u našoj zemlji. Prenosimo najbitnije dijelove ove analize, piše N1.

Trilaterala – prvi plan SAD-a
Američka inicijativa o trilaterali SAD-Bosna i Hercegovina-Srbija učinila je Milorada Dodika (SNSD) nervoznim i isti povlači nerazumne poteze koji vode u nestanak entiteta Republika Srpska (RS). Bosna i Hercegovina i Srbija su predviđene za istovremeni ulazak u NATO i EU i čeka se rasplet pregovora između SAD i Ruske federacije. Maksimalni ustupak Srbiji je mogućnost zadržavanja statusa vojne neutralnosti, ali je obavezan ulazak u EU i obaveza da nalazišta rijetkih metala ustupi SAD. U pregovorima nije predviđeno mjesto za Dodika.

„Non-paper“ – drugi plan SAD-a
Amerikanci su pripremili još jedan „Non-paper“, koji se nalazi u Uredu visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu, koji predstavlja drugi plan SAD-a.

Radi se o novom preustroju Bosne i Hercegovine na regije, bez entiteta. Svi odustaju od svojih dosadašnjih proklamiranih ciljeva. Sprovodi se svojevrsni Maršalov plan, ali nestaju tri dominirajuća nacionalna lidera. Formiraju se komisije za istinu i pomirenje na osnovu iskustava Južnoafričke republike. Sprovode se svi zahtjevi za pridruživanje EU, ukidaju se specijalne veze.

Novina je uloga i mjesto Turske u realizaciji američkih planova. Interesantno je, da su SAD ulogu medijatora prepustile OHR-u i visokom predstavniku, ali i EU. O čemu se zapravo radi ?

Historijski povratak Turske na Balkan i Evropu
Nedavna  izjava Recepa Tayyipa Erdoğana, da Turske kao punopravna članica EU može spasiti Evropsku uniju od njenih kriza, bilo da je riječ o ekonomiji, odbrani, politici, sigurnosti ili međunarodnom položaju otvorila je „Pandorinu kutiju“ i Turska se,  kako smatraju analitičari, ozbiljno priprema za uključivanje u sigurnosno-ekonomske tokove sa EU nakon ulaska u Siriju i dogovora sa proameričkim kurdskim SDF, koji kontrolira četvrtinu Sirije uz pomoć 2000 američkih vojnika. Türkiya dobiva „odriješene  ruke“ za historijski povratak na Balkan i EU. Kao članica Vijeća za implementaciju mira u BiH (PIC) i kao dio međunarodnih vojnih snaga na Kosovu i u Bosni i Hercegovini, uz podršku SAD i Rusije, Turska će postati nezaobilazan faktor rješavanja krize na Kosovu i u Bosni i Hercegovini.

Turska se nameće kao ozbiljan partner EU zbog svojih političko-obavještajnih i sigurnosno-vojnih veza sa Ukrajinom, ali i sa Rusijom i SAD, a posebno sa islamskim  zemljama, počevši od Saudijske Arabije, Irana do Iraka i Katara, pa čak i UAE. Također, Turska ima dobre odnose sa Srbijom i Hrvatskom, ali geopolitička situacija je takva da će Turska morati izvršiti koncentraciju svojih vojnih i obavještajnih snaga u Bosni i Hercegovini, kao protuteža velikodržavnim projektima, ne samo Srbije, nego Hrvatske, Mađarske i Albanije. Turska bi imala ulogu čuvara balkanskih granica i zaštitite suverenosti Bosne i Hercegovine. Podsjećamo na nedavnu izjavu predsjednika Republike Turska Recepa Tayyipa Erdoğana, da Turska neće dozvoliti da se ponove patnje Bosne i Hercegovine iz 1990-ih godina. „Nastavit ćemo naše inicijative dok ne bude postignuto trajno rješenje. Ne osjećam čak ni potrebu da kažem kako se nećemo suzdržavati i od odlučnijeg stava ako je to potrebno. Nema više Turske iz perioda Alije Izetbegovića, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, danas postoji druga Turska. Zbog toga će i koraci koje ćemo poduzeti biti značajno drugačiji”, rekao je Erdoğan.

Potrebno je napomenuti, da je Azerbajdžan uz pomoć Turske povratio okupirana područja u regiji Nagorno-Karabah i uspostavio svoju cjelovitost i suverenitet na cijeloj teritoriji što potvrđuje odlučnost i rastući utjecaj Turske.

Zašto Mađarska podržava Dodika?
Zamjenik ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske Levente Magyar izjavio je „Zapad uvijek odlučuje o Istočnoj Evropi bez saznanja i poznavanja historije“.

Mađarska je tu u susjedstvu, na samo 70 kilometara. Prošlo je vrijeme kada je Mađarska bila samo promatrač događaja. Mi smo se odlučili za politiku razumijevanja i protiv namjera Zapada”, naveo je Levente Magyar.

Naravno, tih 70 km prelazi preko teritorije Republike Hrvatske i poznato je da Mađarska polaže pravo na teritorije Republike Hrvatske, Rumunije, ali i Srbije i Slovenije. Prema određenim saznanjima Velika Britanija neće dozvoliti prekrajanje granica Bosne i Hercegovine i spremna je vojno reagirati, a Viktora Orbána postavlja u ravan sa Vladimirom Putinom.

Analitičari upozoravaju na moguće buduće aktivnosti slovačkog premijera Roberta Fica i Slovačke, koji je spreman da se uključi u dodatnu destabilizaciju Bosne i Hercegovine kao „ispomoć“ i podrška Orbánovim nastojanjima i aktivnostima u Bosni i Hercegovini.

Lideri trojke „izgubljeni u svemiru“
Tzv. lideri trojke (SDP, Narod i pravda i Naša stranka) su osobe koje su pospješile secesionističku politiku Milorada Dodika. Zbog „fotelja“ ispunjavaju sve želje i zahtjeve Milorada Dodika (SNSD) i Dragana Čovića (HDZBiH) i njihov nerad i neznanje je srazmjerno planovima Dodika i Čovića za razbijanje BiH prouzrokovali su ogromnu štetu.

Njihove  ostavke na državne funkcije su najbolje rješenje za Bosnu i Hercegovinu do realizacije američkih planova, formiranje ekspertne vlade se nameće kao imperativ.

Javašluk trojice tzv. lidera trojke (Nermin Nikšić, Elmedin Konaković i Edin Forto) je eliminirao opoziciju iz Republike Srpske i sve dok je Dodik politički aktivan stvaraju se problemi. Nažalost „većina političkih  Bošnjaka“ su se trudili da pomognu Dodiku u procesu pred Sudom BiH, zbog toga je i presuda takva kakva jeste – loša.

Dodik kao Radovan Karadžić
Dodikovi saradnici, jataci i „pomagači“ bukvalno prepisuje planove koje je Radovan Karadžić (SDS) pravio sa Slobodanom Miloševićem i to pokušavaju preko Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) pretočiti u nekoliko zakona. Posebno je agilan Siniša Karan, koji podsjeća na Biljanu Plavšić. Dodik vodi Republiku Srpsku u nestanak, jer zapad neće ponoviti grešku Richarda Holbrooka i grešku američkih demokrata koji su etnički očišćenu teritoriju legalizirali kao entitet u Bosni i Hercegovini. Američki Republikanci tu grešku neće ponoviti u situaciji kada pokušavaju zatvoriti sve svjetske sukobe i uspostaviti odnose sa Rusijom i Kinom na novim osnovama. Ugrožava se i Srbija. Demonstracije u Srbiji su djelimično zasluga i Dodikove politike taoca, koju je primjenjivao Karadžić prema Miloševiću dok obojica nisu završila u Den Hagu na Međunarodnom krivičnom sudu (ICTY) kao ratni zločinci.

EU, BiH i OHR
Bosna i Hercegovina je šansa za EU da ne uđe u nove  probleme. Prepuštanje da SAD imaju isključivi patronat nad Balkanom predstavlja veliki udarac za EU. Ukoliko nesposobna tzv. trojka (SDP, Narod i pravda i Naša stranka) ne uvede u vlast opoziciju iz Republike Srpske, onda visoki predstavnik u BiH (OHR) treba pristupiti mjerama zabrane političkog djelovanja Milorada Dodika i tako olakšati sprovođenje predviđenih planova. Potrebno je uvesti EU u svakojaku zaštitu BiH i otvoriti put da se uspostavi trajan mir i dugoročna stabilnost u Bosni i Hercegovini. Analitičari smatraju da je projekcija sa Türkiye najsvrsishodnija za Balkan i Bosnu i Hercegovinu. „Evropska sigurnost bez Türkiye je nezamisliva. Evropa više ne uspijeva održati svoj status globalne sile zbog neuključivanja Turske u Uniju“, kazao je Erdoğan.

Hoće li biti rata u Bosni i Hercegovini?

Kao što se uvijek sa velikom pažnjom promatraju i analiziraju dešavanja u Njemačkoj, jer je ta zemlja prouzrokovala dva svjetska rata tako je potreban oprez kada je u pitanju Bosna i Hercegovina. Svaka radikalizacija u Njemačkoj izaziva oprez i zabrinutost ostatka svijeta.

Analitičari smatraju, da aktualna dešavanja u Bosni i Hercegovini zahtijevaju oprez i  zabrinutost ne samo zbog historijskih razloga, jer je 1914.godine, jednim od najsudbonosnijih atentata u čitavoj svjetskoj historiji na austrougarskog prestolonasljednika i nadvojvodu Franza Ferdinanda u Sarajevu, pružen povod za Prvi svjetski rat nego i zbog činjenica da je Bosna i Hercegovina bila u nedavnoj prošlosti (1992-1995) žrtva okrutnog rata i vojne agresije, koji ukoliko bi se ponovilo to ne bi više bio lokalni rat nego rat evropskih razmjera sa nesagledivim posljedicama i to je realna prijetnja i opasnost. Aktualna kriza u Bosni i Hercegovini nije samo politička ona je i sigurnosna navodi se u analizi. 

Politika


Ademović poručio HDZ-u BiH: Legitimno predstavljanje ste pogazili kada ste glasali za mene iako nisam imao podršku niti jednog bošnjačkog izaslanika

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH Kemal Ademović je kazao da oni koji pričaju o princi...

17 min

Zastupnički dom PSBiH usvojio inicijativu za smjenu kadrova SNSD-a u VMBiH

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH na sjednici usvojio Inicijativu za glasanje o ...

1 h 14 min

NASTAVIO S PATETIKOM

Očajni Stevandić se sada javio Trumpovoj kćerki, ali i Vanceu

Bjegunac pred bh. pravosuđem i predsjednik NSRS Nenad Stevandić ne odustaje od ideje da na neki n...

1 h 16 min