Dnevni.ba - PRELOADER

Ekonomija nam je u padu, iz dana u dan nas je sve manje u BiH, ali promet u trgovinama sve veći i veći

29 Pro 2023


Ekonomija nam je u padu, iz dana u dan nas je sve manje u BiH, ali promet u trgovinama sve veći i veći

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Bosna i Hercegovina prema gotovo svim relevantnim pokazateljima imala je, najblaže kazano, ekonomski izazovnu godinu. Globalna kretanja u korelaciji sa neradom domaćih vlasti rezultirali su značajnim poteškoćama koje se u 2024. godini mogu samo produbiti. Naročito imajući u vidu činjenicu kako su obećane reforme u BiH izostale, a situacija u svijetu ne da se smiruje nego prijeti daljnjom eskalacijom.

U svemu tome dolaze najnoviji podaci o prometu u bh. trgovinama koji odskaču os svih drugih ekonomskih pokazatelja – promet i dalje raste.

Značajna povećanja

- Ukupan desezonirani promet trgovine na malo u BiH u studenom 2023., promatran u tekućim cijenama ostvario je rast od 1,6 posto u odnosu na listopad 2023. Rast prometa ostvaren je u trgovini neprehrambenim proizvodima u iznosu od 4,6 posto, dok je promet prehrambenim proizvodima (hranom, pićem i duhanskim proizvodima) ostvario rast u iznosu od 1,4 posto, objavila je u četvrtak Agencija za statistiku BiH.

Promatrano u stalnim cijenama, ukupan desezonirani promet trgovine na malo u BiH u studenom 2023. ostvario je rast od 3,9 posto u odnosu na listopad ove godine. Rast prometa ostvaren je u trgovini neprehrambenim proizvodima u iznosu od 6,9 posto, dok je promet prehrambenim proizvodima (hranom, pićem i duhanskim proizvodima) ostvario rast u iznosu od 1,3 posto.

Ukupni indeks prometa trgovine na malo u BiH u mjesecu studenom 2023. ostvario je nominalni rast od 84,2 posto, dok je realni rast iznosio 91,0 posto u odnosu na baznu (2015.) godinu.

- Ukupan promet trgovine na malo u BiH, promatran u tekućim cijenama, u studenom 2023. ostvario je rast od 8,6 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Promet prehrambenim proizvodima (hranom, pićem i duhanskim proizvodima) ostvario je rast od 13,6 posto, dok je promet neprehrambenim proizvodima ostvario rast od 11,6 posto u odnosu na studeni prošle godine. Promatrano u stalnim cijenama, ukupan promet trgovine na malo ostvario je rast od 16,4 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Promet prehrambenim proizvodima ostvario je rast od 8,5 posto, dok je promet neprehrambenim proizvodima ostvario rast od 25,4 posto u odnosu na studeni 2022., stoji u priopćenju.

U odnosu na baznu (2015.), realni indeks prometa prehrambenih proizvoda u studenom ove godine ostvario je rast od 61,8 posto, dok je promet neprehrambenim proizvodima ostvario rast od 150,0 posto. Promet od trgovine na malo motornim gorivima ostvario je rast od 22,9 posto.

Cijene

U svemu ovome spomenimo kako inflacija u zemlji jenjava. Naime, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u BiH mjerene indeksom potrošačkih cijena, u studenom 2023. u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su zabilježile pad nivoa za 0,1 posto. Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u studenom 2023. u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima alkoholna pića i duhan za 0,1 posto, stanovanje i režijski izdaci za 0,5 posto, namještaj i kućanski uređaji za 0,2 posto, zdravstvo za 0,3 posto, restorani i hoteli za 0,7 posto, te ostala dobra i usluge za 0,3 posto. Pad cijena zabilježen je u odjeljcima odjeća i obuća za 1,7 posto, prijevoz za 1,9 posto, te rekreacija i kultura za 0,1 posto.

Razina cijena u studenom 2023. u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša je za 1,7 posto. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 4,1 posto, alkoholna pića i duhan za 4,8 posto, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 5,7 posto, zdravstvo za 3,2 posto, komunikacije za 2,2 posto, rekreacija i kultura za 4,8 posto, obrazovanje za 2,1 posto, restorani i hoteli za 7,3 posto, te ostala dobra i usluge za 8,9 posto.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Stu 2024