Dnevni.ba - PRELOADER

Ekonomija se u 2021. uistinu oporavlja. Problem je što je oporavak među najsporijim u Europi

05 Srp 2021


Ekonomija se u 2021. uistinu oporavlja. Problem je što je oporavak među najsporijim u Europi

Piše: Dragan Bradvica

Iako se u javnosti najbolje 'primaju' teme poput onih ideoloških, povijesnih ili one vezana za dnevno političke peripetije za svakog žitelja Bosne i Hercegovine na kraju dana najvažnije je da može platiti račune, poslati djecu u školu ili fakultet, svojoj obitelji osigurati život dostojan čovjeka.

Kako bi krenuli tim putom, odnosno kako bi barem počeli suzbijati siromaštvo u BiH nužan je ekonomski oporavak, značajne stope rasta, veća zaposlenost, veće plaće. A kako bi došli do toga potrebne su korjenite reforme, princip meritokracije, politička, pravna i ekonomka stabilnost.

Onome tko i površno poznaje prilike u BiH jasno je kako se zbog svega gore pobrojanog već 25 godina vrtimo u začaranom krugu u kojem su jedino krize konstanta. Nažalost, niti 2021. godina nije iznimka, a ukoliko znamo da je iduće izborna bilo kakve pomake prema naprijed apsurdno je očekivati.

BDP i zapošljavanje

Ono što treba podcrtati da tekuća godina svakako ekonomski jeste mnogo bolja nego protekla, ali treba jasno kazati i to da smo dobar dio prošle godine imali ili potpuni lockdown ili neka druga ograničenja.

S obzirom kako su u 2021. ta ograničenja kudikamo manja, logično je da i ekonomija raste. Iz Agencije za statistiku BiH tako navode kako je realni rast BDP u prvom kvartalu 2021., u odnosu na isti kvartal prethodne godine, iznosio je 1,5 posto. Desezonirana serija podataka pokazuje rast BDP u prvom kvartalu 2021. godine od 4,6 posto u odnosu na prethodni kvartal. Promatrano po područjima klasifikacije djelatnosti u prvom kvartalu 2021., u odnosu na isti kvartal prethodne godine, značajan realni rast bruto dodane vrijednosti zabilježen je u djelatnostima: prerađivačka industrija 8,4 posto; financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja 5,1 posto i administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 4,8 posto.

Nadalje, iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH navode kako je na dan 31. svibanj 2021. u našoj zemlji bilo 395.999 osoba na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja. U odnosu na prethodni mjesec broj nezaposlenih osoba je manji za 6.147 osoba ili 1,53 posto.

Nezaposlenost se smanjila u Federaciji za 3.267 osoba (1,04 posto), u Republici Srpskoj za 2.674 osobe (3,34 posto) i u Brčko distriktu za 206 osoba (2,94 posto). Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u travnju 2021., broj zaposlenih osoba u BiH iznosio je 813.454, a od toga je 349.803 žene.

U odnosu na ožujak 2021. broj zaposlenih osoba se povećao za 0,3 posto, a broj zaposlenih žena se smanjio za 0,4 posto. Stopa registrirane nezaposlenosti za travanj 2021. iznosila je 33,1 posto i u odnosu na ožujak 2021. smanjila se za 0,3 postotna poena.

Iseljavanje

Dakle, i prema ovim posljednjim podacima vidi se kako brojke idu prema gore ali jako sporo. To pak znači da bi opravak mogao teći sporo i da će nam za povratak na stanje na kojem smo bili prije izbijanja pandemije čekati dugo. Nažalost, to nije ništa neuobičajeno za BiH jer nam je i oporavak od velike ekonomske krize 2008. trajao mnogo dulje nego u drugim dijelovima svijeta.

Ono što je pak sada mnogo veći izazov neko tada jeste što smo već ostali bez značajnog dijela stanovništva, a nesumnjivo je da će niske plače, nemogućnost zaposlenja i veliki troškovi života vrlo skoro pokrenuti i novi val iseljavanja.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024