Dnevni.ba - PRELOADER

Ekonomije regije očekuje strašan pad bez ikakvog jamstva oporavka u 2021.!

05 Kol 2020


Ekonomije regije očekuje strašan pad bez ikakvog jamstva oporavka u 2021.!

Piše: Dragan Bradvica

Nitko još uvijek sa sigurnošću ne može kazati koliki će biti razmjeri ekonomske katastrofe koja je već zahvatila cijeli svijet ali svi se slažu u jednom – dolazi recesija stoljeća. Najjače svjetske ekonomije zbog toga su već poduzele određene korake kako bi krenule u oporavak, spasile radna mjesta i potaknule proizvodnju. I dok će ta gospodarstva ipak lakše zaploviti kao opravku, ona manja bi se mogla naći u višegodišnjim problemima sličnim onima koje je prouzrokovala ekonomska kriza koja je izbila krajem 2008. godine.

- Situacija u ekonomijama Središnje, Istočne i Jugoistočne Europe bit će strašna u 2020. godini, bez jamstva značajnog uspona u 2021.Bruto domaći proizvodtrebao bi se smanjiti između tri i 11 posto , s tim da su najteže pogođene zemlje one s najvećom izloženošću trgovini i turizmu, stoji u analizi Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.

Uplitanje države

One države iz ove regije koje su dio Unije sada su ipak u mnogo boljoj situaciji nego su to bile 2008., pa s te strane ipak mogu očekivati relativno brzi oporavak. Međutim, kako stoji u analizi, mnoge zemlje regije više ne teže ili se ne drže liberalno demokratskog kapitalističkog modela, već su hibridna varijanta u kojoj je država upornija, za neke aktere izvlačeći crvene tepihe, dok drugima dopuštaju da gladuju. Na kraju optimističnog spektra, to će vjerojatno podrazumijevati i više intervencionističkih industrijskih politika, uključujući izdašnije subvencioniranje i porezne režime za strane ulagače.

- Ipak postoji i moguća obrnuta strana, naime veća autoritarna i proizvoljna ponašanja, kao i favoriziram. Za to već postoji presedan, najočiglednije u Mađarskoj, Poljskoj i Srbiji, ali postoje i pokazatelji različitih nijansi u državama, uključujući Rumunjsku, Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Slovačku, Sloveniju i Češku, dok Ukrajina i Moldavija ostaju zarobljene privatnim interesima, navodi institut u svojoj analizi. U takvom okruženju ulagači će morati nadgledati pokazatelje 'puzajuće' eksproprijacije, poput posebnih poreza, iskrivljenih natječajnih postupaka i kaznenih regulatornih mjera, kao i politiziranje neovisnih institucija kao što su sudovi i regulatorne agencije.

Otvaraju se mogućnosti

Isto tako, naglašava se kako pristupanje zemalja zapadnog Balkana i istočnog partnerstva članstvu u EU izgleda sve udaljenije, usred ovih izazova se javljaju i neke mogućnosti. Prvo, iako je članstvo u EU malo vjerojatno, ekonomska integracija većine država ove regije izvan EU s blokom vjerojatno će se povećati. Inozemni investitori moći će iskoristiti svoj status pristupnika, čime će steći sposobnost istovremene prodaje na tržištima EU, Euroazijske ekonomske unije, pa čak i Kine.

- Usprkos bučnoj geopolitičnosti, ova dio Europevjerojatnoće ostati sigurno utočište za američke investitore, posebno ako se očekuje da će trgovinski rat s Kinom biti velik. Uz to, iako kineski i ruski ulagači mogu zaobići poštenu konkurenciju kako bi osigurali brze pobjede političkim elitama, njihove kolege iz EU-a i SAD-a mogu ponuditi sofisticirane alternative koje odgovaraju lokalnim potrebama. Na primjer, industrijski projekti kao što su rudnici i tvornice mogu se pokretati obnovljivim izvorima energije, osiguravajući zaposlenje, a istovremeno odgovarajući na zabrinutosti sve ekološki osviještenije građanstva, navodi se. Za investitore će biti potrebno promišljeno planiranje, zastupanje i navigacija na njihovom putu kroz okruženje rizika do uspjeha.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

13 h 33 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024