Elitni ruski špijuni osuđeni i protjerani iz Slovenije, gugo glumili obiteljski život
Ruski špijuni
PAR ZA KOJI se vjeruje da su ruski špijuni, a uhićen su u Sloveniji krajem 2022., sud je danas osudio na više od godinu i pol dana zatvora, objavio je sud u Ljubljani, naredivši i njihovo protjerivanje iz slovenskog teritorija.
Optuženici, koji su se predstavili kao Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos, priznali su krivnju na tajnome saslušanju te su osuđeni za "špijunažu i krivotvorenje dokumenata", objavili su sudski izvori, javlja HINA.
Ne zna se gdje će ih deportirati
Budući da su već proveli isto toliko vremena u pritvoru, neće ići u zatvor, nego će biti deportirani, rekao je Okružni sud u Ljubljani. Bit će im zabranjen ulazak u Sloveniju na pet godina.
Nije rečeno gdje će biti deportirani.
Suđenje se odvijalo usred vala nagađanja o mogućoj razmjeni zarobljenika.
Prema privatnom portalu N1, koji se poziva na anonimne izvore, ovo bi dvoje ruskih državljana trebalo biti u sklopu te razmjene, koja bi se trebala realizirati "u narednim satima između Rusije, Sjedinjenih Država, Njemačke i Bjelorusije".
Wall Street Journal im je u lipnju posvetio poduži članak u kojemu je opisao njihov životni stil koji podsjeća na onaj iz popularne TV serije Amerikanci.
Stigli u Sloveniju 2017. s argentinskim putovnicama, živjeli u Ljubljani
Dvoje osumnjičenih agenata stranih obavještajnih službi (SVR) u Sloveniju je stiglo 2017. s argentinskim putovnicama. Prije uhićenja u prosincu 2022. živjeli su u glavnome gradu Ljubljani.
Da bi se što bolje pritajila i integrirala u okolinu, žena je ondje otvorila online umjetničku galeriju, a njezin suprug je vodio IT tvrtku. Po informacijama slovenskih medija, par ima oko četrdeset godina i dvoje djece.
Posljednjih su dana najmanje pet ruskih i jedan rusko-njemački protivnik osuđeni za izdaju. Među njima je i aktivist koji je "surađivao s Ukrajinom". Svi su zatvoreni u Rusiji i, kako su rekli njihovi rođaci i nevladine organizacije, prevezeni su na nepoznata odredišta.
Pregovori o razmjeni
Ovaj neobičan fenomen potaknuo je glasine o mogućoj skoroj razmjeni zarobljenika između ruskih zatočenika i Amerikanaca zatočenih u Rusiji.
Washington i Moskva priznaju da aktivno pregovaraju o razmjeni u vezi s američkim novinarom Evanom Gershkovichom, nedavno osuđenim u Rusiji na 16 godina zatvora zbog špijunaže.
I sam ruski predsjednik Vladimir Putin spominjao je, kao mogući adut u pregovorima, slučaj Vadima Krasikova, koji se nalazi u zatvoru u Njemačkoj.