Dnevni.ba - PRELOADER

ESV prihvatilo odluku Vlade FBiH da najniža plata iznosi 1.000 KM, slijedi set mjera za rasterećenje privrednih subjekata

13 Sij 2025


ESV prihvatilo odluku Vlade FBiH da najniža plata iznosi 1.000 KM, slijedi set mjera za rasterećenje privrednih subjekata

SARAJEVO, (FENA) - Ekonomsko-socijalno vijeće za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine danas je na sjednici u Sarajevu usvojilo zaključak kojim socijalni partneri prihvataju odluku Vlade po kojoj će najniža plata iznositi 1.000 KM.

Predsjednik ESV-a Safudin Čengić naglasio je, međutim, da se Vlada obavezala da  do naredne sjednice ESV-a pripremi i set mjera za rasterećenje privrednih subjekata.
Čengić je nakon sjednice kazao da je drugim zaključkom definisano da je Vlada tom mjerom željela da poboljša standard najugroženijih radnika.

Naveo je da je delegacija Udruženja poslodavaca tražila da 700 KM bude oporezivo a da 300 KM bude neoporezivo, ali je rečeno da to iziskuje izmjene Zakona o doprinosima.

Također, Čengić je istaknuo  da je ESV na putu da iznađe rješenje koje bi bilo prihvatljivo za sva tri socijalna partnera.

Naredna sjednica ESV-a bit će održana u ponedjeljak, 20. siječnja, u 14 sati.

BIH


Identificirano dijete koje je nedavno nestalo u Dravi

Obavljenom identifikacijom tijela pronađenog u četvrtak u Dravi u blizini mjesta Nard potvrđeno d...

11 Srp 2025

Roditelji planirali prisilni brak maloljetnice u HNŽ-u: Djevojčica smještena u sigurnu kuću

Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije (MUP HNŽ) sudjelovalo je u glob...

11 Srp 2025

SVEOBUHVATNA ANALIZA TRENUTAČNOGA STANJA U PARKU

Izaslanstvo Vlade HNŽ-a u radnom posjetu Hutovu blatu

Predsjednica Vlade HNŽ Marija Buhač, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ-...

11 Srp 2025