Europa će uskoro premašiti 300.000 smrti od korone
Broj smrtnih slučajeva povezanih s covidom u Europi će uskoro premašiti 300.000, a vlasti strahuju od rasta broja zaraženih i umrlih s dolaskom zime unatoč nadi koju budi vijest o visokoj učinkovitosti cjepiva.
Europa čini samo 10 posto svjetske populacije, ali ima gotovo četvrtinu od 50.7 milijuna zaraženih i 1.2 milijuna umrlih u svijetu pa su čak i bolnice starog kontinenta, inače visoko opremljene, teško opterećene.
Pošto je ranije ove godine Europa ovladala pandemijom, novi val snažniji i žilaviji udario je krajem ljeta i vlasti su ponovno posegnule za nizom ograničenja.
Europa je s prošlim tjednom dostigla 12.3 milijuna slučajeva zaraze i 295.000 umrlih. U Europi je tijekom prošlog tjedna bilo 280.000 zaraženih dnevno, što je deset posto porast u odnosu na tjedan dana ranije, i više od polovice svih novozaraženih u svijetu.
Cjepivo budi nadu
Nade i optimizam probudila je objava farmaceutskog diva Pfizer Inc's da je njihovo cjepivo u kliničkim ispitivanjima postiglo učinkovitost veću od 90 posto, no ono neće biti dostupno prije 2021. za širu uporabu te će do tada zdravstveni sustavi morati prebroditi krizu zaraza u zimskim mjesecima.
Stručnjaci u Ujedinjenom Kraljevstvu, koje ima najveću stopu smrtnosti od covida u Europi - 49.000 umrlih, upozoravaju da bi, ako se nastavi sadašnji trend od više od 20.000 novozaraženih na dan, zemlju mogao zadesiti najgori scenarij - 80.000 umrlih, prenosi Hina.
Francuska, Španjolska, Italija i Rusija potvrdile su stotine smrti na dan i navedenih pet zemalja zajedno čine gotovo tri četvrtine svih smrtnih ishoda od covida u Europi.
Francuska je potvrdila više od 48.700 zaraženih na dan prošli tjedan, a u pariškoj regiji prošli tjedan 92 posto kapaciteta na odjelima intenzivne skrbi bilo je popunjeno.
Suočene sa sličnim pritiskom, bolnice u Belgiji i Nizozemskoj bile su prisiljene slati pacijente u Njemačku.
Teška situacija u Italiji
Italija, koja je postala simbol koronakrize u svijetu kada su u proljeće 2020. vojni kamioni morali prevoziti mrtve iz bolnica, dosegnula je dnevni prosjek od više od 32.500 slučajeva. Raste i broj smrti te iznosi više od 320 na dan u protekla tri tjedna.
Vlasti europskih zemalja nadaju se da će cjepivo u 2021. donijeti olakšanje.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je u ponedjeljak, samo nekoliko sati nakon što je Pfizer objavio obećavajuće rezultate kliničkih ispitivanja, da će Europska unija uskoro potpisati ugovor za dobavu 300 milijuna doza cjepiva.
Zdravstveni stručnjaci ipak su upozorili da cjepivo nije svemoćno, primjerice genetski materijal od kojeg je izrađeno mora biti skladišten na temperaturama nižim od 70 stupnjeva Celzijevih.