Europa je, za sada, nesporni lider u kripto bankarstvu

Kripto bankarstvo
Europa se trenutno nameće kao lider u integraciji kriptovaluta u financijski sektor. Dok Sjedinjene Američke Države pooštravaju regulative i zatvaraju banke koje su bile naklonjene digitalnim valutama, europske institucije sve više potiču razvoj povoljnog okruženja za kripto sektor.
Jedan od ključnih faktora koji Europu čini atraktivnijom za kripto biznise jeste regulatorna jasnoća. Europska unija je uvela MiCA (Markets in Crypto-Assets) okvir koji pruža jasne pravne smernice za poslovanje s kriptovalutama. Ovo omogućava kompanijama da razvijaju usluge bez straha od naglih promjena u zakonodavstvu.
Nasuprot tome, u SAD-u se dešava suprotno. Zatvaranje Silvergate Bank i Signature Bank, koje su bile ključni financijski partneri kripto kompanija, stvorilo je vakuum na tržištu SAD. Mnoge kompanije sada traže alternativne financijske partnere u drugim zemljama.
Statistika je na strani Europe
Prema podacima Coincuba, Europa trenutno ima 55 banaka koje podržavaju bitcoin i drugu kriptoimovinu. U Aziji je taj broj 24, a u Sjevernoj Americi još manji. Nekada vodeća regija u ovoj oblasti, SAD sada sve više zaostaje.
Zbog nedostatka pouzdanih bankarskih partnera, američke kripto kompanije se suočavaju s problemima u upravljanju kapitalom i obradom plaćanja. Ovo ih tjera da presele poslovanje u jurisdikcije sa stabilnijim zakonima.
Tradicionalne financijske institucije ulaze u igru
Europske banke i investicijske kuće sve više prepoznaju potencijal digitalnih valuta. Clearstream, koji posluje u okviru financijskog giganta Deutsche Boerse (Njemačka berza), razvija usluge za čuvanje i poravnanje bitcoina, što pokazuje da tradicionalne financijske institucije žele pružiti podršku institucionalnim investitorima u kripto sektoru.
S druge strane, u SAD-u veliki broj banaka i investitora još uvijek oklijeva da se uključi u kripto tržište zbog regulatornih nesigurnosti. Ovo produbljuje razliku između američkog i europskog pristupa.
Budućnost kripto bankarstva
Europa se postavlja kao centar digitalnog bankarstva. S druge strane, SAD i dalje nije definisao jasan regulatorni okvir za poslovanje s digitalnim imovinama. Ako se politika SAD prema kriptovalutama ne promijeni, tamošnje kompanije bi mogle trajno izgubiti korak u globalnoj konkurenciji. Europa je, za sada, nesporni lider u kripto bankarstvu, piše Financa.