Europska komisija predložila otvaranje pregovora sa Ukrajinom i Moldavijom. S BiH još ne. To jasno pokazuje gdje se zemlja nalazi danas
Piše: Dragan Bradvica
'Nakon podnošenja zahtjeva za članstvo u Europskoj uniji u veljači 2016. godine, Bosna i Hercegovina mora ispuniti 14 ključnih prioriteta kako je navedeno u Mišljenju Europske komisije koji pokriva svibanj 2019. godine u demokraciji/funkcionalnosti, vladavini prava, osnovnim pravima i reformi javne uprave. Nakon što Komisija ocijeni da je Bosna i Hercegovina postigla neophodan stepen usklađenosti sa kriterijima za članstvo, a posebno je ispunio ključnih prioriteta, Komisija će preporučiti otvaranje pregovora o pristupanju EU', stoji u Izvješću o napretku BiH za ovu godinu, a radi se o kompromisnoj formulaciji Europske komisije vezane za otvaranje pregovaračkih poglavlja sa našom zemljom.
Prema tome, sve ono što su naše vlasti najavljivale oko 'nezapamćenog napretka' i otvaranju pregovora s Unijom palo je u vodu na prvom koraku. Usuglašavanja su trajala dugo u noć sa utorka na srijedu kako bi se ipak ostavila otvorena vrata za BiH. Nije nikakva tajna kako dobar dio država 'stare Europe' ne želi otvaranje pregovora sa BiH iz prostog razloga jer nema značajnog napretka u reformama. A sve da je i Europska komisija dala 'zeleno svjetlo' za BiH glavna utakmica se igra u prosincu na Europskom vijeću kada će premijeri i predsjednici donijeti konačnu političku odluku. Jasno je kako će Njemačka, Nizozemska ili Francuska teško dići ruke da BiH u ovakvom stanju počne pregovore.
Otvorena vrata za BiH. Ali…
A kakvom je stanju današnja BiH najbolje se vidi kako je Europska komisija preporučila početak pregovora sa Ukrajinom i Moldavijom, a Gruziji dala status kandidata.
- Danas je Kolegij usvojio izvještaj o proširenju... Komisija predlaže da se otvore pregovori o pristupanju s Ukrajinom i Moldavijom, te s BiH onog trenutka kada budu ispunjeni uvjeti za sukladnost. Predlaže da Vijeće odobri Gruziji status zemlje kandidata pod uvjetom da se poduzmu određeni koraci, jasno je kazala predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen
Nakon izlaganja o Ukrajini i Moldaviji, von der Leyen je govorila o našoj državi.
- Tu prepoznajemo da ima niz koraka koje su poduzeli. Recimo brzo formiranje Vijeća ministara BiH, njihova predanost svih stranaka cilju koji je pristupanje EU i to je dovelo do napretka u borbi protiv organiziranog kriminala, protiv terorizma, na primjer. Ali isto tako primjećujemo sa zabrinutošću da je entitet Republika Srpska donio niz protuustavnih zakona i Komisija preporučuje Europskom vijeću otvaranje pregovora onog trenutka kada se ostvari nužni stupanj usklađenosti s kriterijima. Tu će Komisija izvijestiti Vijeće o napretku u ožujku 2024., dodala je von der Leyen.
Na dodatno pitanje, je li preporučuju otvaranje pregovora za BiH ili ne, kazala je kako preporučuju nakon što budu ispunjeni pojedini uvjeti.
- Otvaramo vrata vrlo široko i pozivamo BiH da kroz ta vrata prođe, naravno da bi se to napravilo moraju se pokazati rezultati, ali vrata su širom otvorena kako bi pozdravili BiH u pristupnim pregovorima, kazala je von der Leyen.
Financijska potpora
Povjerenik EU za politiku proširenja i susjedstvo Oliver Varhelyi govorio je o napretku zemalja zapadnog Balkana ka europskim integracijama te je obrazložio šta države još trebaju učiniti kako bi se ubrzale integracije. Varhelyi je naglasio kako je potrebno na terenu ubrzati integraciju.
- Uvijek govorimo o tome kakve su naše institucijske zadaće, ali sada ćemo govoriti o stvarnoj integraciji na terenu tj. na koji ćemo način ubrzati integraciju. Plan ima za cilj integrirati one partnere sa zapadnog Balkana koji žele da uđu što prije imajući u vidu sve obaveze koje proizlaze iz naših propisa i pravila. U tom smislu smo spremni im pomoći i staviti na raspolaganje svako sredstvo. Zauzvrat tražimo da time u velikoj mjeri pridonesemo stabilnosti regije u cjelini. Zato ćemo od njih tražiti da se jedni prema drugima odnose na način kako će se odnositi prema nama, rekao je Varhelyi.
Pojasnio je i koji su ključni stupovi koje države moraju ispuniti prije ulaska u EU.
- Kada integriraju naše četiri slobode, na isti način moraju postupati i prema drugim partnerima na zapadnom Balkanu. Drugi ključni stup jeste pomoći partnerima da ubrzaju proces reformi. Integracija zemlje podrazumijeva reforme koje će biti na korist zemljama. U tom smislu im žele pomoći i zajedno s njima izraditi program kako bi izgradili demokraciju, pojasnio je.
Na kraju, Varhelyi je rekao kako se države zapadnog Balkana moraju nositi i sa tržištem Unije.
- Treće što želim reći. Države će se morati nositi s našim tržištima. To ne mogu raditi sami i zato ćemo biti spremni da ubrzamo zajednički rad. Vijeću EU predlažemo da povećamo našu financijsku potporu u korist tog plana reformi tj. šest milijardi eura potpore. To znači da će ukupna pomoć koju im dajemo biti na razini one pomoći koje dajemo na putu kohezije, zaključio je Varhelyi.
Trojkašima' to što smo iza i države koja je u ratu – uspjeh!?
A kako se politika u BiH vodi najbolje se vidi iz statusa na društvenim mrežama zastupnika SDP-a Saše Magazinovića u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. 'Uspjeli smo! Dobar znak za Bosnu i Hercegovinu! Radili smo i radimo s velikom energijom da se naša zemlja pozicionira tamo gdje pripada, gdje će biti sigurna i bolja za sve naše ljude. Još puno posla je pred nama i nastavit ćemo naporno raditi kao i do sada. Biće prepreka, ali ćemo nastojati da ih savladamo. Nikada na štetu države. Neće Trojka, bilo koja druga stranka ili pojedinac u EU nego Bosna i Hercegovina – ili ćemo svi ili neće nitko. A iskreno vjerujem da trebamo svi', naveo je Magazinović.
Dakle, iz EU dolazi ista poruka već dvadesetak godina – ispunite uvjete ići ćete ka Uniji. Slično je došlo i u srijedu ali sada je to odjednom ogroman uspjeh. Odjednom je poruka kako nismo zadovoljili ono što se od nas traži uspjeh. Kada smo dobili uvjetni kandidatski status 'trojkaši' su tvrdili kako to nema veze s bh. vlastima (vjerojatno jer tada njih nije bilo u istima) nego zbog geopolitičkih kretanja. Sada kada nam se kaže da ima nekog ograničenog napretka ali toliko nedovoljnog da je ispred nas ii država u ratu, onda je to veliki 'trojkaški' uspjeh. Samo još jedan dokaz kako živimo u društvu u kojem istina i činjenice ne znače apsolutno ništa, nego vlastiti osjećaji, percepcije i brojne manipulacije i laži.
Dodik: Drago mi je da EU opet nije propustila priliku da propusti priliku
Predsjednik entiteta RS Milorad Dodik komentirao je izvješće Komisije i to što smo dobili uvjetno 'zeleno svjetlo' za otvaranje pregovora.
- Drago mi je da EU opet nije propustila priliku da propusti priliku. Prije svega, očekivali smo bezuvjetnu preporuku za otvaranje pregovora i 'zeleno svjetlo' da, bez obzira na sve nesigurnosti u vezi sa budućnosti EU i proširenjem, krenemo s pravim poslom organiziranja i vođenja pregovora. Ali razumijem i Europsku komisiju, koja se zadnjih tjedana našla pod takvim pritiskom i udarom od strane onih koji su protiv daytonske BiH i svega što mi radimo', rekao je Dodik. On dodaje da Komisija sad traži dodatni napredak.
- Vidjet ćemo šta točno, ali i RS i ja smo spremni i voljni da do toga dođe. Mi razumijemo da Europska komisija zalaganjem za vladavinu prava smatra da, u skladu s jednim od četrnaest prioriteta, ove mjere znače automatski prestanak međunarodnog intervencionizma, odlazak OHR-a i lažnog visokog predstavnika i odlazak stranih sudaca u Ustavnom sudu BiH. Ukoliko je ovo cilj Komisije, onda smo na istom putu. Ako nije, onda su jasne spekulacije i tako visokog tijela i potvrda lažnog zalaganja za suverenitet BiH', naveo je on. Ponavlja svoju tezi da nema suvereniteta tamo gdje stranci upravljaju.
- Pozdravljam usvajanje Plana za rast, u interesu je i EU da rastom podrži financijski i na svaki drugi način. I tu očekujemo detalje, naročito u vezi s uvjetovanjem koje se spominje u tom dokumentu, ali i tu smo spremni da radimo i razgovaramo. Vratite suverenitet BiH, povucite lažnog Schmidta i suce strance u Ustavnom sudu BiH. Onda ćemo vam vjerovati, zaključio je Dodik.