FT piše o Plenkoviću, njegovu novu vladu smješta među proruske i postfašističke
Koalicija HDZ-a i Domovinskog pokreta odjeknula je izvan granica RH
Odluka Andreja Plenkovića i HDZ-a da uđu u koaliciju i formiraju vladu s Domovinskim pokretom odjeknula je daleko izvan granica Hrvatske. O najnovijem razvoju događaja na hrvatskoj političkoj sceni izvijestio je i ugledni Financial Times u svojem dnevnom biltenu pod naslovom “Zašto je Hrvatska najnovija članica EU koja je prigrlila ekstremnu desnicu?”, piše Telegram.
Na početku teksta koji potpisuje Marton Dunai, dopisnik FT-a za jugoistočnu Europu, navodi se kako se u Europskoj uniji pojavila još jedna vlada u kojoj će sudjelovati “krajnje desni nacionalisti”. Dunai naziva Plenkovića “konzervativnim premijerom” te objašnjava kako je DP nastao kada se dio članova odvojio od HDZ-a zbog toga što su stavovi najveće hrvatske stranke o društvenim i međunarodnim pitanjima bili preblagi za njih.
Von der Leyen u Splitu
Dopisnik FT-a stavlja političku situaciju u Hrvatskoj u međunarodni kontekst napominjući kako “desničarske nacionalističke skupine sudjeluju u vladajućim koalicijama Finske, Mađarske, Slovačke i Italije” te da i švedsku vladu podupire nacionalistička stranka. Ekstremna desnica pobijedila je na izborima u Nizozemskoj u studenom, dodaje.
Kako bi primjedba autora teksta FT-a bila malo jasnija, podsjećamo kako ksenofobna Stranka Finaca ima čak sedam od 19 ministara u vladi koju vodi Petteri Orpo. U Mađarskoj je na vlasti Fidesz, stranka koja je zbog nedemokratskih politika i bliskosti Moskvi već dugo u sukobu s Bruxellesom, dok Slovačku vodi proruski premijer Robert Fico. U Rimu vlada postfašistička stranka Braća Italije na čelu s Giorgiom Meloni, u koaliciji s desničarskom Sjevernom ligom.
“Plenković, čelnik umjerene desnice koji je na čelu Hrvatske osam godina, u petak je ponovno imenovan (za mandatara vlade op.a.). Nekoliko sati kasnije, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen bila je u Splitu, gradu na južnoj obali, u kampanji za njihovu Europsku pučku stranku na izborima za EU sljedeći mjesec, gdje je pohvalila ‘nevjerojatnu hrvatsku priču o uspjehu”. . . HDZ-a i EPP-a’”, navodi se u izvještaju Financial Timesa.
Ugrožena prava manjina…
Posebno je zanimljiv dio teksta u kojem Dunai upozorava na moguće posljedice odluke hrvatskog premijera. “Kako bi zadržao većinu, Plenković će morati učiniti ustupke Domovinskom pokretu, što bi moglo ugroziti napredak postignut oko prava manjina, posebice etničkih Srba, upozoravaju analitičari.”
Dopisnik FT-a napominje kako je Domovinski pokret kritizirao Plenkovića zbog toga preblagog stava prema migrantima koji kroz Hrvatsku putuju prema zapadnoj Europi, uz komentar kako se u politikama DP-a naziru stavovi mađarskog premijera Viktora Orbana, koji za probleme Zapada krivi liberalizam i međunarodne institucije.
…kojima se Plenković hvali
“Plenković je odbacio takve strahove rekavši da njegova koalicija neće promijeniti smjer u kojem ide Hrvatska”, navodi Dunai te citira hrvatskog premijera koji se pred novinarima pohvalio svojim postignućima u području ljudskih prava, prava manjina, inkluzije i otvaranja dijaloga, istaknuvši da sve to neće biti poništeno.
FT podsjeća kako je Hrvatska najnovija članica EU koja je u tu europsku obitelj ušla prije desetak godina, nedavno je postala dio schengenskog prostora i eurozone, a planira se pridružiti i OECD-u. U zaključku teksta Dunai još jednom citira Plenkovićevu izjavu kako Hrvatska danas nije ista kao prije osam godina. “Osnaženi našim međunarodnim položajem i politikom modernog suvereniteta, brže i učinkovitije ispunjavamo svoje nacionalne zadaće”, rekao je hrvatski premijer, prenosi telegram.hr.