Gore ne može. Ili ipak može?

Rukomet u BiH
U trenutku kada rukometne reprezentacije, ženska i muška, igraju poprilično važne kvalifikacijske utakmice, Rukometni Savez zatvorio je ured – što nije učinjeno da bi se fokus u potpunosti prebacio na teren, nego jer je nestalo novca za bilo kakvo funkcioniranje – da o normalnom ne govorimo.
Trenutku kada je Vlada Federacije u prosincu spasila Rukometni savez BiH od suspenzije, mnogi su bez velikog premišljanja dodali ' gore ne može' predznak. Bilo je riječ o skoro 140.000 eura duga bivšem izborniku rukometaša Ivici Obrvanu koji je pokriven i zahvaljujući pomoći Nogometnog saveza BiH – poslije čega su u javnost plasirane optimistične izjave s neizbježnim 'svjetlom na kraju tunela'… no uskoro je postalo jasno da se iz tunela nije izašlo!
Suspenzije ženskih klubova
Nema para – reći će mnogi i bit će u pravu. No to ne mora biti alibi za kaos. A u slučaju RS BiH – baš je to slučaj. Jer nakon što se sezona jesenas ipak zakotrljala, a reprezentacije 'normalno' ušle u svoje cikluse, uslijedilo je izbacivanje triju ekipa iz ženske Premijer lige – prvakinja Gruda, zatim Zrinjskog i Izviđača – i to zbog nametanja termina utakmica koje klubovi nisu mogli prihvatiti.
Neki će reći da se sankcije moglo očekivati, ali nitko, ama baš nitko – da se na situaciji poslije izbacivanja spomenutih klubova nije razriješila na dobrobit Lige i bh. rukometa uopće. Da uopće nije iskazana nikakva želja da se situacija izgladi, normalizira. Liga je nastavljena kao da se problem nije dogodio, no da su tu stali problemi na našim parketima – nisu. Jer uslijedio je novi šamar.
Zatvorena središnjica, ističu licence
'Središnjica Saveza sad je zatvorena', potvrđeno je za vikend u pismu koje je glavni tajnik RS BiH Nedim Arnautović uputio članovima Izvršnog odbora.
Zbog teške financijske situacije, djelatnici Saveza ubuduće će raditi od kuće - nemaju plaće niti uplaćen staž - a Arnautović je naveo da ih ne želi dodatno izlagati troškovima prijevoza i svakodnevnih potreba. Dodatni problemi uslijedili su nakon što je, prema njegovim riječima, po presudi Vrhovnog suda BiH ovršena imovina u Savezu. Osim toga, krajem ožujka Rukometni savez BiH ostat će bez pristupa sustavu za licenciranje klubova za domaća i europska natjecanja, zbog neizmirenih dugovanja.
- U međuvremenu ću izvršiti uplatu računa za internet kako nam ne bi isključili jedini kanal komunikacije, dodao je Arnautović.
Rekao je kako se sada čini da će zaposlenici Rukometnog saveza biti primorani potražiti druge poslove kako bi osigurali egzistenciju.
Traži se spasitelj, ima li zainteresiranih?
Nije novost da naši sportski savezu nemaju dovoljno novca, kao ni to da se radi u nikakvim uvjetima, ali kada jedan od udarnih sportova ostane bez podrške vrhovnog državnog tijela – jasno je da je voda došla do grla… i preko glave. Da se više nije našao nitko tko će nekako zadržati bujicu problema i povući da sve ostane u jednom komadu. Sustav, to je očito, ne postoji… što će reći da nije mogao ni zakazati kao takav.
A hoće li itko relevantan tko ovih dana gleda rukometašice u pretkvalifikacijama za EP i rukometaše, koji u četvrtak u Tbilisiju igraju prvu od dvije utakmice s Gruzijom nakon kojih bi mogli izboriti Europsko prvenstvo, sjetiti da ti profesionalni sportaši trebaju podršku krovne državne organizacije, još ćemo vidjeti. Bukvalno se došlo do 'pomozi Bože' razine…
Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba