Dnevni.ba - PRELOADER

HDZ BiH i SNSD vs. POŠTENI IZBORI

28 Pro 2023


HDZ BiH i SNSD vs. POŠTENI IZBORI

Domaći dogovor miniraju, a onda se bune na najave Schmidta kako će onemogućiti izborne prevare

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Na sve moguće načine blokiraju, miniraju, odugovlače domaći dogovor koji bi omogućio prve poštene izbore nakon 28 godina, a kada visoki predstavnik u Bosni Hercegovini Christian Schmidt zaprijeti kako će on to učiniti kukaju da se petlja u posao domaćih političara.

Ovo bi u najkraćem bila paradigma HDZ-a BiH i SNSD-a kada su u pitanje izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje bi omogućile transparentne izbore, uvođenje modernih tehnologija itd.

Od prvog dana bilo je jasno kako će se upravo ove dvije stranke na sve moguće načine suprotstaviti i pomisli poštenih izbora, pa ostaje samo nada kako će najkasnije do polovice siječnja njihovu zadaću uraditi Schmidt. Uđemo li i u lokalne izbore po sadašnjem modelu, nema niti potrebe da se odražavaju.

Različiti stavovi

U srijedu je u Parlamentarnoj skupštini BiH održan sastanak klubova zastupnika i izaslanika sa članovima Središnjeg izbornog povjerenstva BiH, a tema razgovara bile su tehničke izmjene Izbornog zakona, ali se raspravljalo i o prijedlogu Izbornog zakona koji je predložila SDA.

Podsjećanja radi, Zastupnički dom PS BiH ovog doma u petak bi na žurnoj sjednici trebali razmatrati Prijedlog o izmjenama i dopunama Izbornog zakona čiji su predlagači zastupnici SDA. Međutim, već sada je jasno kako taj prijedlog neće proći.

Snježana Novaković Bursać (SNSD) izjavila da zakon koji predlaže SDA nije prihvatljiv, dok je za SIP BiH rekla da je samoinicijativno namijenila sebi da najosjetljivija pitanja izbornog procesa regulira pravilnicima a ne zakonski.

- SDA-ov predloženi zakon je pokušaj predlagača da se umili nekim centrima. SNSD ne bježi od unapređenja izbornog procesa, ali ne želi podržati nešto što je već ranije netransparentno smišljeno i dogovoreno u ovoj oblasti, poručila je Novaković Bursać.

Predstavnici HDZ-a BiH također su bili rezervirani prema SDA-ovom prijedlogu, ali i samom sastanku.  

- U ovom trenutku se raspravlja o statusu izbornog procesa i to mene nije zanimalo jer nije tema sastanka. Očekivao sam konkretne prijedloge SIP-a i tehnološke novitete. Nismo ni tu ništa čuli već samo neke od mogućnosti. SIP i članovi su kazali da su oni to predložili, a da će parlamentarci dati zadnju riječ, rekao je Zdenko Ćosić iz HDZ-a.

Gotovo je nevjerojatno da se HDZ BiH i SNSD bune na ovaj saziv SIP-a kada su upravo oni uveli praksu da u ovo tijelo imenuju par exellance političke osobe. Čini se kako im ta praksa ne odgovara samo onda kada to rade drugi.

Važan sastanak

Saša Magazinović (SDP) smatra također kako je sastanak bio dobar i da bi slična sastajanja SIP-a i donositelja odluka bila veoma korisna i ubuduće. Upitan za stav 'trojke' o izmjenama izbornog zakonodavstva kakve je predložila SDA, Magazinović ističe da je izmjene ove vrste prvi inicirao ranije SDP pa 'ne možemo biti protiv nečega što smo i sami predlagali'.

Napominje pozitivno mišljenje SIP-a o predviđenoj punoj primjeni izmijenjenog zakona od izbora 2026., a hoće li ga Zastupnički dom podržati, a Dom naroda eventualno neće, ne želi prejudicirati.

Šerif Špago (SDA) pozdravio je održavanje ovog sastanka, jer je, između ostalog, SIP upoznao parlamentarce s onim što je činio na unapređenju integriteta izbornog procesa u BiH. Budući da je Špagina stranka predložila izmjene Izbornog zakona BiH u smislu uvođenja novih tehnologija u izborni proces, SIP je po Špaginim riječima pozdravio predviđenu klauzulu da te novine budu primijenjene od Općih izbora u BiH u 2026. znajući iz iskustava susjednih zemalja da ove vrste promjena nije moguće preko noći učiniti.

Naveo je da bi uvođenje novih tehnologija koštalo otprilike 32 milijuna eura, prema procjenama iz SIP-a, kao i da je SIP u ovoj godini tražio da u državnom proračunu bude predviđen dio novca, ali nije bilo pozitivnog odgovora iz Ministarstva financija i trezora. Navodi kako nije razgovarano o detaljima predloženog zakona, ali je njegov dojam da će biti podržan većinom glasova u Zastupničkom domu PS BiH, mada nije optimističan i u pogledu podrške od SNSD-a i HDZ-a BiH.

Tijekom sastanka članovi SIP-a BiH predstavili su dosadašnje aktivnosti u vezi s izmjenama izbornog zakonodavstva koje se odnose na unapređenje integriteta izbornog procesa i uvođenja novih tehnologija.

- Članovi SIP-a kazali su da su, nakon što PS BiH donese odluku o izmjenama Izbornog zakona BiH, spremni da intenziviraju aktivnosti na uvođenju novih tehnologija kako bi se osigurao sigurniji, efikasniji i vjerodostojniji izborni proces. Također su kazali da su, nakon usvajanja izmjena Izbornog zakona BiH, planirali da u ovoj godini provedu pilot projekat uvođenja novih tehnologija na 165 biračkih mjesta u 10 općina u BiH, koji bi bio proveden na dobrovoljnoj bazi, priopćeno je PS BiH.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 32 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024