Helez: BiH bilježi pozitivan trend tako da joj nisu potrebni financijski aranžmani s MMF-om

U svojstvu guvernera BiH pri Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara BiH i ministar obrane Zukan Helez predvodi izaslanstvo BiH na proljetnom zasjedanju MMF-a, koje je počelo u Washingtonu 23. travnja. Tako su ministar Helez i izaslanstvo BiH već održali odvojene susrete s Alfredom Kammerom, direktorom MMF za Europu, Jeroenom Clickom, izvršnim direktorom MMF-a i njegovim zamjenikom Maximom van Riojem, te s Boom Lijem, zamjenikom upravne direktorice MMF-a, a tijekom kojih je Helez upoznao sugovornike s gospodarskom i političkom situacijom u BiH. Naveo je da se, prema sadašnjem razvoju gospodarskih prilika, u BiH bilježi pozitivan trend tako da zemlji nisu potrebni financijski aranžmani s MMF-om. On je pozdravio i podržao odluku MMF-a u Beču otvoriti ured za tehničku pomoć zemljama Jugoistočne Europe. Veće pružanje tehničke potpore MMF-a će pomoći BiH na putu ka EU i NATO-u, što je put BiH za koji nema alternative, rekao je Helez koji je s izaslanstvom BiH nazočio i sjednici Konstituence zemalja MMF-a.
I članica izaslanstva BiH, guvernerka Centralne banke BiH (CBBiH) Jasmina Selimović je, u okviru Proljetnih sastanaka MMF-a i Svjetske banke, nastavila bilateralne sastanke s visokim dužnosnicima navedenih međunarodnih financijskih institucija. Selimović je na sastanku s Eugeneom Rhuggenaathom, izvršnim direktorom Svjetske banke koji predstavlja konstituencu u kojoj se nalazi i BiH, razmotrila ključne teme suradnje CBBiH i Svjetske banke, uključujući podršku financijskoj stabilnosti, jačanju institucionalnih kapaciteta i unaprjeđenju investicijskog okruženja.
Osobitu je pozornost posvetila razgovorima o značaju realizacije Jedinstvenog područja plaćanja u eurima (SEPA) za BiH ističući da bi pristup SEPA-i značajno unaprijedio integraciju BiH u europsko financijsko tržište i olakšao prekogranične platne transakcije građanima i gospodarstvu. Za susreta s Antonellom Bassani, potpredsjednicom Svjetske banke za Europu i Središnju Aziju, govora je bilo je o ekonomskim izazovima u regiji, s fokusom na zelenu tranziciju, energetsku sigurnost i otpornost ekonomija na vanjske šokove.
Guvernerka Selimović je tom prilikom istaknula značaj održavanja makroekonomske stabilnosti i očuvanja monetarne politike temeljene na sigurnosti i povjerenju, kao ključnih faktora za dugoročni razvoj i integraciju BiH u europske ekonomske tokove. S Alfredom Kammerom, direktorom Europskog odjela MMF-a, guvernerka je razgovarala o aktualnim makroekonomskim kretanjima u BiH i Europi, inflatornim pritiscima i geopolitičkim izazovima. Fokus je, pak, bio na podršci procesu europskih integracija zemalja Zapadnog Balkana, s naglaskom na BiH, pri čemu je istaknut značaj kontinuirane podrške MMF-a kroz tehničku pomoć i usklađivanja sa standardima EU.
Osim toga, sastanak konstituence nizozemsko-belgijske grupe, kojoj pripada i BiH, bio je prilika za koordinaciju stavova i razmjenu informacija među članicama konstituence.
Forto: Budućnost velikih infrastrukturnih projekata je u željeznicama
Sredstva Svjetske banke koja su nedavno odobrena za izgradnju kritičnog dijela ceste na relaciji Sarajevo - Podgorica, od Foče do Šćepan Polja, dokaz su da se zajedničkim zalaganjem može otkočiti slične projekte, na čiju se realizaciju čekalo već četiri desetljeća, konstatirano je na sastanku ministra komunikacija i prometa BiH Edina Forte s rukovodstvom Svjetske banke u Washingtonu. Kako je istaknuo to su projekti koji nadilaze dnevnu politiku i politikantstva. - Ovo su generacijski projekti, poručio je Forto koji se, s guvernerkom Centralne banke BiH Jasminom Selimović i članovima izaslanstva BiH, sastao s Antonellom Bassani, potpredsjednicom Svjetske banke za Europu i Središnju Aziju, i s izvršnim direktorom Grupacije Svjetske banke Eugeneom Rhuggenaathom. Ministar Forto i rukovodstvo Svjetske banke jednoglasni su u uvjerenju da je budućnost velikih infrastrukturnih projekata u željeznicama te je iskazana nada da je izgrađena svijest o potrebi ulaganja u taj vid prometa, u kojem BiH kasni za zemljama regije i EU-a. Ministar je zahvalio na projektu deminiranja desne obale Save, kojeg se, nakon višegodišnje blokade, konačno realizacije s ciljem unaprjeđenja plovnosti rijeke Save, što je od ključnog značaja za razvoj Luke Brčko.