Dnevni.ba - PRELOADER

Hibridni tim NATO-a i SAD-a protiv ruskog informacijskog utjecaja vraća se na Balkan?

14 Ožu 2023


Hibridni tim NATO-a i SAD-a protiv ruskog informacijskog utjecaja vraća se na Balkan?

Priredila: V.S.Herceg

Dugogodišnji ruski utjecaj na Balkanu postaje tema razgovora i u Washingtonu, nakon izvješćivanja o sve lošijem odnosu prema medijima, i stanju demokracije uopće u Bosni i Hercegovini.

U ovom kontekstu podsjetimo da je danas pred izaslanicima Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS) Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona RS prema kojem se "kazneno djelo protiv časti i ugleda", 'kleveta', koja iz građanske parnice ulazi u domenu kaznenog zakonodavstva. Ovo je polučilo mnoge reakcije iz novinarskih zajednica, ali i međunarodnih faktora u BiH.

Demokracija počinje sa slobodnim medijima

Utjecaj Rusije na područje Crnog mora te Zapadnog Balkana bila je tema panel diskusije u Washingtonu, održane krajem prošlog tjedna.

Kako izviješćuje Glas Amerike (Vosice of America), dio odgovornosti, smatrali su američki stručnjaci, leži u politici Zapada koji nije bio dovoljno angažiran u posljednjih deset godina, dok Moskva jest, i to vrlo uspješno uz duboko razumijevanje činjenice da raspaljivanje nacionalizma i ograničenje sloboda daljnje ugrožava stabilnost regije.

Takvo stanje odgovara vladi u Moskvi, prenosi Glas Amerike.

-Rusija odavno razumije kako Balkan može iskoristiti u korist Moskve, kroz investiranje u desničarske grupe kako bi došlo do porasta nacionalizma, što upravo danas vidimo. Rusija je to uspjela uraditi upravo zato jer Zapad nije bio prisutan kako bi se dovoljno bavio promocijom demokracije u regiji. Tako da su to sve posljedice zbog izolacionizma koji nažalost traje previše dugo, govori Ivana Stradner iz Fondacije za obranu demokracije u Washingtonu.

Ona ističe da demokracija počinje sa slobodnim medijima, a najopasnijim segmentom smatra činjenicu da nacionalizam uslijed ovih utjecaja raste osobito kod mladih i to u prostoru gdje zapravo nema slobodnih medija.

Na pitanje na koji način se ova situacija može promijeniti Ivana Stradner odgovara: „Ono što Zapad može učiniti je vratiti se na informacijski prostor i početi snažnije širiti informacije na isti način kao što to radi Rusija, ali ne koristeći neistinu, već istinu, jer istina je na našoj strani. Rusija koristi ofanzivne informacijske operacije", kazala je Strander.

Zapad treba pokazati da Rusija nije prijatelj Balkanu

Ona, nadalje navodi: "Amerika je kroz cijeli hladni rat osvajala srce i duše diljem svijeta, kroz svoju umjetnost, kroz svoju muziku... Danas nažalost, ovo što sada vidimo na Balkanu, u tom kontekstu, takva vrsta metodologije ne bi imala istu razinu učinkovitosti. Ali ono što bi Zapad trebao je da na informacijskom prostoru upravo pokaže kako Rusija nije prijatelj na Balkanu, da govori upravo o korupciji i u informacijskom prostoru jasno govori koliko sloboda medija zapravo ne postoji".

Ističe kako je najbolji način da se to uradi kroz otvaranje novih neovisnih medija koji će omogućiti mladim ljudima da kroz blogove izraze ono što zaista misle.

Stradner dodaje kako bi bilo dobro da Sjedinjene Države i NATO ponovno uspostave jedan hibridni tim, koji je prije nekoliko godina i bio na Balkanu, kako bi se borili protiv ruskih dezinformacija te da se zatvore 'farme trolova' koje sve ove godine zagađuju informacijski prostor i demokratske vrijednosti.

-Demokracija počinje sa slobodnim medijima, zaključila je Ivana Stradner iz Fondacije za obranu demorkacije.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

18 h 3 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024