Hoće li biti dovoljno 'ruku' za izmjenu naziva 'ustaških' ulica u Mostaru?
Na mostarskom Gradskom vijeću koje se održava danas očigledno će glavna tema biti izmjena naziva ulica koje nose nazive po utaškim dužnosnicima.
Podsjetimo, još na prethodnoj sjednici Klub vijećnika SDP-a BiH predložio je da se u dnevni red uvrste odluke da dosadašnja ulica Mile Budaka promijeni naziv u ulica Svetozara Ćorovića, dosadašnja ulica Đure Spuževića promijeni ime u ulica Sestara Bergman, dosadašnja ulica Ive Zelenike Tovarnika da promijeni ime u ulica Ante Zelenike, dosadašnja ulica Jure Francetića bi promijenila naziv u Ulica dobrovoljnih darivatelja krvi i dosadašnja ulica Vokića i Lorkovića da promijeni ime u ulica Husage Ćišića.
Zbog glasova HDZ-a, HRS-a, Salema Marića (SDA) i Velibora Milivojevića (SNSD) taj prijedlog nije uvršten na dnevni red ali su automatski uvršteni kao dio dnevnog reda na današnjoj sjednici Gradskog vijeća.
Dva prijedloga na dnevnom redu
Na prethodnoj sjednici Gradsko vijeće Mostara je promptno imenovalo Povjerenstvo za preimenovanje ulica u sastavu Mario Kordić, Salem Marić, Velibor Milivojević, Zlatko Guzin i Vlatko Marinović koje je sada dostavilo svoj prijedlog novih naziva spornih ulica.
Oni su jednoglasno predložili da se Ulica Mile Budaka preimenuje u Ulicu Alekse Šantića, Vokića i Lorkovića u Tina Ujevića, Ulica viteza Rafaela Bobana u Ulicu fra Ljudevita Laste, Ulica Jure Francetića u Humska ulica, Ulica tabornika Ive Zelenike u Ciglana, te Ulica župana Đure Spuževića u Ulica Ismeta Ice Voljevice.
Tako će na dnevnom redu današnje sjednice biti dva prijedloga izmjena naziva ovih ulica o kojima će se se trebati glasovati. Važna je činjenica da je za promjenu naziva ulica potrebna podrška dvotrećinske većina vijećnika u Gradskom vijeću Mostara.
Iako se mislilio da će Povjerenstvo za preimenovanje ulica imati prijedloge koji neće biti sporni već sada je vidljivo da neki od njih izazivaju dosta kontovrzi u mostarskoj javnosti. Velika je zamjerka i činjenica da ovo povjerenstvo nije uspjelo 'pronaći' niti jednu ženu po kojoj bi se nazvala jedna od ulica.
Iz SDP-a su na prijedloge vlasti reagirali tvrdeći da su jedino uspjeli ponovo potaknuti nove rasprave u mostarskoj javnosti.
- Umjesto da iskoriste priliku koju je ponovno SDP potaknuo, da umjesto fašističkih naziva ulica dobijemo ulice prihvatljive svim Mostarkama i Mostarcima Komisija je ponovno produbila podjele i potaknule nove rasprave u mostarskoj javnosti. Simptomatično je da pored svih pjesnika Komisija kao naziv predloži baš Tina Ujevića, koji s Mostarom nema nikakve veze, ali zato ima sa NDH, za čiju je državnu novinsku agenciju pisao tijekom cijelog Drugog svjetskog rata. Da su članovi Komisije imali časne namjere i da poznavanju elementarno kulturno nasljeđe Mostara, primjera radi Silvije Strahimir Kranjčević bi bio odličan prijedlog, ako je već kriterij bio da jedna ulica nosi ime po nekom od hrvatskih književnih. Ovaj istaknuti hrvatski pjesnik većinu svog stvaralaštva napisao je baš u Mostaru gdje je predavao u Učiteljskoj školi. Komisija ja skupila „hrabrost“ da razmatra i predlaže ličnosti koje su u svom radu djelovale i u minulom ratu, što je bio siguran put za dizanje novih tenzija u Mostaru. Tako je jedan od prijedloga Fra Ljudevit Lasta koji je već osporen kod velikog broja građana budući da se već pojavio snimak u kojem na određenom skupu prisutne pozdravljao pozdravom „Za dom spremni“, navode iz SDP-a.
Između ostalog, navode da SDP ima bolji prijedlog novih naziva ulica te da njihovi nazivi nikoga ne vrijeđaju te pitaju članove Povjerenstva zaslužuju li ulice Predrag Matvejević, Mujaga Komadina, Antun Branko Šimić, Avdo Humo, Josip Jole Musa……. ili nisu po ideološkom kalupu HDZ-SDA-SNSD Komisije?“.
Također, iz SDP-a su naveli „da će bez obzira na sve na današnjoj sjednici još jednom dobronamjerno predložiti način izlaska iz šizofrene situacije u koju je dovela komisija vladajućih stranaka.“
- Svjesni smo da HDZ, SDA i SNSD imaju potrebnu dvotrećinsku većinu i da mogu usvojiti prijedloge koje su jednoglasno predložili njihovi članovi Komisije Mario Kordić, Salem Marić, Velibor Milivojević, Zlatko Guzin i Vlatko Marinović. No još jednom će imati priliku da pokažu koliko im je stalo do što šireg mogućeg konsenzusa po ovom pitanju, navode iz SDP-a.
Poražavajuće za žene
Osim SDP-a na prijedloge povjerenstva primjedbe je imala i Naša stranka.
Njihova vijećnica Irma Baralija izrazila je nezadovoljstvo činjenicom da ni jedna ulica nije dobila ime neke od zaslužnih žena.
- Sretna sam što su napokon sve stranke pristale i dogovorile se da u Mostaru od sada nema mjesta za Milu Budaka, Vokića i Lorkovića, Rafaela Bobana, Đuru Spuževića, Tabornika Ivu Zeleniku i Juru Francetića. S druge strane, za mene lično je poražavajuće, pa čak i uvredljivo, da je komisija sačinjena od pet stranačkih vođa odlučila da, uprkos našim ali i prijedlozima drugih stranaka, baš ni jednu ulicu ne nazove po ženi, istaknula je Baralija.
Dodala da je "u ovakvom Mostaru lakše dobiti ulicu ako si cigla nego ako si npr. prva žena s doktoratom u BiH."
Očigledno je da će rasprava u mostarskim ulicama ponovo biti burna, a hoće li naći potrebnih 24 ruku za izmjenu naziva ulica koje su tražili i predstavnici međunarodne zajednice ostaje za vidjeti.
Osim ovih točaka dnevnog reda na sjednici će se danas naći niz drugih odluka iz nadležnosti Gradskog vijeća Mostara.
Gradsko vijeće 'popravlja' štetu koju su napravili Mijo Brajković, Marin Topić, Jadran Topić…
Za podsjetiti je da je odluke o preimenovanju ulica i trgova, u Mostaru 15. veljače 1995. godine i 26. svibnja 1995. godine potpisao predsjednik Općinskog vijeća, tadašnje Općine Mostar, mr. Mijo Brajković, vršitelj dužnosti.
Općinsko vijeće odlučilo je da se trebaju promijeniti imena ulica i trgova, a potom 16. prosinca 1994. donijelo odluku o imenovanju posebne Komisije za izmjenu ulica i trgova u Mostaru. Već u veljači, a potom u svibnju 1995. godine, ekspresno su preimenovane čak 72 ulice i trga u Mostaru. Što, zacijelo, nije bio lak posao. Današnji nazivi ulica i trgova, proizvod su kreativnosti sljedećih članova Komisije: Jadrana Topića, predsjednika komisije; don Luke Pavlovića, člana; fra Tomislava Pervana, člana; Nikole Mandića, člana; Ante Aleksića, člana; Marina Topića, člana; Srećka Vučine, člana; Mile Puljića, člana; Anđelka Zelenike, člana i Ivana Kordića, člana komisije.
Prvi rezultati rada Komisije pokazali su se 15. veljače 1995. godine preimenovanjem 41 ulice i trga, kada je, između ostalih, Mostar dobio Ulicu dr. Mile Budaka; i Ulica Vokića i Lorkovića, a potom i 26. svibnja 1995. kada je preimenovana 31 ulica i trg u kada je, između ostalih, grad na Neretvi dobio Ulicu viteza Rafaela Bobana, Ulicu Jure Francetića. Nestale su ulice zaslužnih Hrvata, Bošnjaka i Srba prošlog, komunističkog sustava ali i hrvatskog vođe seljačke bune Matije Gupca i hrvatskog pjesnika i političara, prvog predsjednika Narodne Republike Hrvatske Vladimira Nazora.