Hoće li danas SDP istupiti iz 'osmorke'?
Piše: Dragan Bradvica
Ono što se od samog početka moglo i pretpostavit, a i zorno vidjeti nakon ponašanja sarajevske 'trojke' u pregovorima oko državne vlasti, brod 'osmorke' je prepun rupa.
Nakon što su NES, SBiH i Za nove generacije napustili koaliciju na državnoj razini zbog popuštanja sarajevske 'trojke' predsjedniku Republike Srpske i SNSD-a Miloradu Dodiku sada je došlo do novog velikog razdora.
Naime, umjesto SDP-ovca u državni Dom naroda ide Zlatko Miletić (Za nove generacije) što su u SDP-u doživjeli kao veliki šamar i izdaju. Riječi se ne biraju, a neslužbene informacije govore kako SDP čak razmišlja o napuštanju koncepta 'osmorke' na federalnoj i nižim razinama. Mnogo jasnije bi trebalo biti već danas kada bi SDP trebao zauzeti jasniji stav. To je najavio i potpredsjednik SDP-a Vojin Mijatović.
- Veliki je neuspjeh za SDP što nemamo delegata u Domu naroda FBiH. Slijedi brutalan i oštar odgovor onima koji su postupali mimo dogovora i razgovora. Kod Nermina Nikšića me nervira što ljudima vjeruje do kraja, to se dogodilo u ovom slučaju. Ne znaju oni Nermina kad ga iznevjere, upoznat će i njega i SDP u ponedjeljak, kazao je Mijatović za Face TV.
Reakcije SBiH-a i NES-a
Lider SBiH-a Semir Efendić iznenađen je prozivanjem prema njima.
- Moram reći da me iznenađuje da se uopće moglo i očekivati da će SBiH dati podršku SDP-u za Dom naroda kada smo mi prije dva tjedna javno istupili iz grupe stranaka koje prave vlast na državnoj razini. Mislim da je ovdje problem isključivo unutar stranaka koje čine većinu na državnoj razini, stranke 'trojke' i bh. inicijativa Kasumović Fuad. To su stranke gdje su trebali tražiti glasove, kaže Efendić.
Jasmin Emrić, zastupnika NES-a u Zastupničkom domu Parlamentarnoj skupštini BiH, također je reagirao na izjave Mijatovića.
- Zanimljivo je slušati Mijatovića koji se tek sada medijski budi i najavljuje postavljanje crvene linije prema onim strankama koje su unutar 'osmorke' predlagale, prije skoro mjesec dana, da se crvena linija postavi prema Dodiku, prije nego što ga ponovno ustoliče i predaju mu moć odlučivanja preko Vijeća ministara BiH do Doma naroda PSBiH, kazao je Emrić.
Prema njegovom mišljenju, 'Mijatovićev pucanj u prazno i u pogrešnu metu, ustvari je pokušaj skretanja pažnje javnosti u pogrešnom smjeru i prikrivanja dosadašnjeg veoma lošeg vođenja procesa uspostave vlasti na državnoj razini, gdje je vidljiva dominantna uloga Dodika i njegovih beskrupuloznih stavova na koje stranke 'trojke+' mudro šute'.
- Mijatović se u svojoj neinformiranosti toliko zanio da je za neuspjeh SDP-a kod izbora izaslanika u Dom naroda državnog parlamenta optužio političke stranke koje su napustile koaliciju 'osmorke' na državnoj razini. Moram podsjetiti Mijatovića da su stranke: NES BiH, SBiH i Za nove generacije nakon sastanka u Doboju, napustile koaliciju 'osmorke', tako da je u koaliciji na državnoj razini ostala koalicija 'trojka+' i u tom kapacitetu trebate tražiti razloge vašeg neuspjeha, kako ste se izrazili i kojeg na taj način doživljavate. Prijetnje Mijatovića da ćemo mi od ponedjeljka osjetiti vrlo oštar, jak i brutalan odgovor SDP-a doživljavamo kao nadrealan politički performans u kojem glumac u nedostatku stvarnih argumenata dramaturgijom pokušava uvjeriti publiku da ima stvarnu moć. Stoga, predlažem da Mijatović sagleda političke kapacitete i ulogu svih aktera, te da uskladi svoju artikulaciju sa stvarnom političkom situacijom, naglašava Emrić.
Što dalje?
Sve ovo upućuje kako bi itekako u pitanje mogla doći koalicija na federalnoj i nižim razinama vlasti. Naime, već poodavno je jasno kako HDZ BiH, SDP i SDA imaju komotnu većinu u Federaciji, upravo će ove strane imati predsjednika i dva potpredsjednika FBiH i bez problema mogu praviti vlast.
Međutim, ukoliko SDA napravi priču sa DF-om, NES-om i SBiH-om i oni će imati većinu u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH pa bi bilo zanimljivo kako bi se u toj priči ponašao SDP.
Naime, upravo je sada SDP najglasniji kako 'osmorka' ima dovoljan broj ruku za formiranje vlasti i bez obzira što SDA jedini može predložiti kandidata za potpredsjednika FBiH iz reda bošnjačkog naroda da se oni povuku. Bi li se SDP povukao u scenariju da netko drugi, uz HDZ BiH, bude imao većinu?
Nesporno je kako nas ponovno čeka turbulentno razdoblje u kojem će se svakako ponovo miješati karte i nova borba za vlast i moć.