Dnevni.ba - PRELOADER

Hoće li naplata mostarskog parkinga završiti na Ustavnom sudu BiH?

03 Stu 2021


Hoće li naplata mostarskog parkinga završiti na Ustavnom sudu BiH?

Dugo najavljivani početak naplate parkinga u Mostaru još jednom je odgođen. Odgovorni kažu, uključujući i novog direktora Ivana Barbarića, očigledno smatraju da za takvo što nema uvjeta.
Parking mjesta su i dalje neobilježena, nije potpuno jasno ni koliko ih ima osim što se do sada spekuliralo da u prvoj zoni postoji 696 parkirališnih mjesta, drugoj 462 i trećoj 64.
K tomu, u prvoj zoni se nalaze i 834 parking mjesta koja nisu tik uz ulicu, odnosno nalaze se na posebnim prostorima predviđenim za parkiranje. U drugoj zoni takvih je 1534 mjesta a u trećoj 1200.
Ukupno bi bilo riječ o samo 4776 definiranih parking mjesta u Mostaru u odnosu na 38.000 registriranih vozila u cijelom Mostaru.

Paprene cijene

Podsjetimo, što se cijene karata tiče, sat parkinga u prvoj zoni naplaćivat će se 1,5 KM, u drugoj 1 KM a u trećoj 0,5 KM. Dnevna karta (24 sata) u prvoj zoni koštat će 20 KM, u drugoj 15 a u trećoj 10 KM
Cijena povlaštene parkirališne karte za fizičke osobe, određivala bi se za pojedinu zonu naplate. U prvoj zoni mjesečna povlaštena karte je 25 KM a godišnja povlaštena karta je 225 KM. U drugoj zoni mjesečna povlaštena karte je 15 KM, a godišnja 135,00 KM, dok je u trećoj zoni cijena mjesečne povlaštene karte 10 KM a godišnje 90 KM.


U odluci koju je, unatoč prosvjedima oporbenih stranaka, usvojilo Gradsko vijeće postoje i određene povlastice. Pa se tako Cijena mjesečne povlaštene parkirališne karte za fizičke osobe-stanare, umirovljenike koji primaju mirovinu u iznosu koji nije viši od iznosa najniže mirovine, za stanare roditelja poginulih branitelja/šehida u obrambeno oslobodilačkom ratu, za ratne vojne invalide, civilne žrtve rata i neratne invalide s invaliditetom od 70 % s ortopedskim dodatkom kao i za osobe s invaliditetom od 80% i više, za sve zone naplate, određuje u iznosu od 5 KM, a godišnja povlaštena karta bi bila 45,00 KM.
Cijena povlaštene parkirališne karte za fizičke osobe – stanare koji imaju prebivalište na području Grada Mostara, nastanjene izvan zona naplate parkiranja, a koja vrijedi za sve tri zone na mjesečnoj razini iznosi 40 KM, a godišnjoj 360 KM.

Diskriminacija građana

Pravne osobe bi plaćale skuplji parking. Tako cijena povlaštene mjesečne parkirališne karte za pravne osobe za prvu zonu iznosi 100 KM a godišnja je 900 KM. U drugoj zoni mjesečna košta 75 KM a godišnja 675, dok u trećoj zoni mjesečna košta 50 KM, a godišnja 450 KM.
Parking će biti prilično skup i radnicima koji dolaze na posao u Mostar. Radnici koji žive van Mostara tako će u prvoj zoni mjesečni parking plaćati 40 KM, a 400 KM za godišnju parking kartu. U drugoj zoni mjesečnu 30, a godišnju 270 i u trećoj mjesečnu 20, a godišnju 180 KM.
Uz to, ovo ništa ne znači ne znači da će vas parking mjesta biti rezervirana, nego će se i dalje morati “tražiti” parking. Takav način naplate će sigurno izazvati dodatni kaos jer će velika većina vozača i dalje tražiti parking na onim mjestima, pretežno u dvorištima zgrada, gdje naplata u početku nije predviđena i to zbog očigledne nesposobnosti da se sve organizira kako bi trebalo.
S druge strane već sada se javljaju građani Mostara koji smatraju da su cijene naplate parkinga po zonama diskriminatorne, te je za očekivati da će zbog takvog pokušaja naplate biti i sudskih procesa.
Naime, ovih dana primili smo pismo nezadovoljnih građana iz prigradskih naselja Mostara koji tvrde da će biti diskriminirani u odnosu na sugrađane koji žive u drugim područjima Mostara.
Smatraju da je Grad Mostar jedna administrativna cjelina (što faktički i jeste) te da bi u naplati parkinga potpuno svejedno trebalo biti živi li netko na Bulevaru, Rodoču ili u Drežnici.
Tako su sračunali da će po važećim cijenama naplate po zonama građani iz primjerice prigradskih naselja plaćati veću mjesečnu cijenu parkirališne karte od stanara koji će zauzimati parking mjesto 24 sata na dan.

Hoće li i parking na sud?

Navode primjer da bi onaj tko dodje, primjerice na rad u centar Mostara na osam sati, a nema ga vikendom, pod uvjetom da je ista cijena, on bi po vremenu plaćao tri puta skuplju kartu od onog tko spada, kako se navodi, u tzv. „izmišljeni termin stanar“.
Ako se uzme u obzir da je za takvu osobu cijena čak i veća, ispada da će takva osoba za istu uslugu morati platiti čak šest puta više od osobe koja spada pod pojam 'stanar'. Takve odluke smatraju 'bezobrazlukom' i čistom diskriminacijom građana na osnovu mjesta stanovanja unutar Grada Mostara.
Smatraju da će, ukoliko se takve odluke počnu zaista i provoditi biti osnova za razne tužbe i od strane poslodavaca, ali i od običnih građana, pretežno građana koji će zaštitu svojih prava tražiti pred raznim sudovima. Napominju da je zbog svega moguća i tužba Ustavnom sudu BiH zbog očite diskriminacije građana jer se radi o diskriminaciji jednog dijela građana Mostara na osnovu prebivališta unutar Mostara, odnosno iste administrativne jedinice.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 11 min

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024