Dnevni.ba - PRELOADER

Hoće li Novalićeva 'krnja' vlada ostati sve do izbora 2022.?

09 Ožu 2021


Hoće li Novalićeva 'krnja' vlada ostati sve do izbora 2022.?

Nakon intenziviranih sastanaka između lidera SDA i HDZ-a BiH Bakira Izetbegvića i Dragana Čovića pod pokroviteljstvom EU i SAD-a zadnjih mjesec dana iz njihovih usta čujemo obećanja za rješavanjem nagomilonih problema.
Između ostalog, čuli smo da će se uskoro ispuniti 14 prioriteta Europske unije, da će BiH nakon toga pojuriti prema dobijanju kandidatskog statusa, da će se promijeniti Izborni zakon BiH te riješiti presuda Sejdić – Finci kao i presude Ustavnog suda BiH. Sve to, kako se najavljuje planirano je do kraja lipnja mjeseca.
Po najavljenom hodogramu aktivnosti prvi problem na kojem bi se već trebalo raditi jeste konačno formiranje Vlade Federacije BiH. Podsjetimo, u Federaciji BiH još od izbora 2018. nisu implementirani izborni rezultati. Zbog toga, još uvijek nije formirana Vlada Federacije BiH već u krnjem (zbog smrti i odlaska s funkcija određenih ministara) i dalje egzistira izvršna vlast koju takozvanom 'tehničkom mandatu'. Na čelu te Vlade nalazi se optuženi premijer i dopremijerka koji pred sudom pokušavaju dokazati svoju nevinost u aferi 'Respiratori'. 

Nema ni volje ni ruku

Kao rok za formiranje nove Vlade Federacije BiH po najavama lidera postavljen je kraj mjeseca ožujka, što bi trebalo značiti da razgovori i pregovori o ovom pitanju intenzivno traju.
Međutim, u javnosti nema nikakvih konkretnih informacija kada će se i na koji način krenuti u zakonske procedure kako bi se ovo pitanje konačno riješilo. Po procedurama, da bi se implementirali izborni rezultati i formirala nova Vlada Federacije BiH prije njenog imenovanja potrebno je izabrati novog predsjednika Federacije BiH i njegove potpredsjednike.
Taj proces zahtijeva određene procedure u oba doma Parlamenta Federacije BiH pa je, ukoliko su najave o novoj Vladi Federacije BiH bile ozbiljne, on već trebao započeti. Kako vidimo o tome u javnom diskursu nema ni riječi, a kamoli konkretnih aktivnosti.
Umjesto toga, s obzirom na trenutne odnose u parlamentarnim klupama, realnije je očekivati da će Fadil Novalić biti premijer sve do izbora 2022. godine, a možda i kasnije.
Takvu indiciju dao je prije par dana i sam Dragan Čović (iako je prethodno tvrdio da će do kraja ožujka biti formirana nova Vlada FBiH).
Izjavom da HDZ BiH trenutno nema partnera za formiranje nove Vlade Federacije BiH jasno je poručio da se u tu avanturu ipak neće ići. Potvrda je to stvarnog stanja da trenutno SDA i HDZ BiH nemaju dovoljno zastupničkih ruku unutar federalnog parlamenta kako bi se nova Vlada izabrala. Istovremeno, nisu spremni krenuti u avanturu s imenovanjem novog predsjednika FBiH i njegovih potpredsjednika jer bi se vjerovatno takava odnos snaga i potvrdio prilikom glasovanja. Odnosno, došli bi vjerovatno u situaciju da bi barem neki od tri izabrana bili predstavnici oporbenih stranaka. Na takav ishod i takvo riskiranje prepuštanja dijelova vlasti, naravno ni u SDA ni u HDZ-u nisu spremni.
Zbog toga, izvjesno je da će se u okviru političke trgovine bitnim pozicijama pristupiti popunjavanjem dva upražnjena ministarska mjesta u Vladi Federacije BiH i eventualnom smjenom ministra Aljoše Čampare. Jer, SDA gubi ministre u federalnoj vladi. Nakon smrti Salke Bukvarevića i odlaska Elvire Dilberović na veleposlaničku poziciju, izgubili su i Aljošu Čamparu koji je iz SDA prešao u Narod i pravdu.
Uz ova funkcionerska mjesta na pregovaračkom stolu između SDA i HDZ-a su i neke druge fotelje poput one direktora federalne policije, upravljačkih struktura FTV-a, Komisije za vrijednosne papire i drugih zanimljivih pozicija koja će dobro doći ovim dvjema strankama na polovici izbornog mandata.

'Status quo' i u HNŽ

Posljednično, pošto od formiranja nove Vlade FBiH očigledno neće biti ništa za očekivati je da će se ista situaciji dogoditi i sa jedinom drugom vladom koja još uvijek nije formirana nakon izbora 2018. godine – onom u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
Iako su se u posljednje vrijeme pojavile informacije o navodnim razgovorima različitih političkih aktera o eventualnom izboru nove vlade, stvarno stanje je da formalnih pregovora o tome i dalje nema. Nova Vlada HNŽ-a ne može se formirati bez volje HDZ-a BiH koji drži kontrolni paket ruku, dok je više ostalih kombinacija otvoreno, a najjednostavnija je da se sve završi, kao i u Mostaru, na relaciji HDZ-SDA. Pošto već sada ove dvije stranke čine vladu u tehničkom mandatu, za očekivati je da i u ovom slučaju sve do 2022. ostane svojevrsni „status quo“.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 32 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024