Dnevni.ba - PRELOADER

Hoće li 'slučaj Leutar' tražiti pravdu u Strasbourgu?

05 Svi 2022


Hoće li 'slučaj Leutar' tražiti pravdu u Strasbourgu?

Piše: V.S.Herceg

Još uvijek nema informacija koje korake je Tužiteljstvo BiH poduzelo po pitanju istrage u, do sada, nerazjašnjenom slučaju atentata na nekadašnjeg doministra MUP-a FBiH Joze Leutara koji se dogodio u Sarajevu 16. ožujka 1999. godine.

Nakon što se njegov sin Ivica Leutar žalio zbog činjenice da ni do danas nisu pronađeni nalogodavci ubojstva njegovog oca, a potom  Ustavni sud BiH u listopadu prošle godine, zaključio da je država kriva zbog nepronalaženja ubojica doministra MUP-a Joze Leutara još uvijek nema konkretnog pomaka.

Ustavni sud: Istraga nedjelotvorna

Međutim, odluka Ustavnog suda BiH u kojoj se navodi nedjelotvornost istrage koju je vodilo Županijsko tužiteljstvo Sarajevske županije, u ovom slučaju kao razlog za nepronalaženje odgovornih, bio je svojevrsni presedan u bh pravosuđu. No, nakon što je predmet preuzelo Tužiteljstvo BiH, ni nakon danog roka od šest mjeseci, još nema izvješća o (ne)učinjenom.

Podsjetimo da je na 135. sjednici Velikog vijeća Ustavnog suda BiH, održanoj početkom listopada prošle godine, Ustavni sud BiH donio Odluku dopustivosti i meritumu te usvojio apelaciju Ivice Leutara, sina pokojnog doministra MUP-a FBiH Joze Leutara, te utvrdio povrjedu iz članka II./3, Ustava BiH i članka 2., Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda zbog "nedjelotvornosti istrage" u predmetu koji je vodilo Županijsko tužiteljstvo Sarajevske županije, a koji je preuzelo i istragu još uvijek vodi Tužiteljstvo BiH.

Ovom odlukom suda BiH nalaže se, između ostaloga, Tužiteljstvu BiH poduzimanje svih potrebnih mjera s ciljem poštovanja garancija predviđenih već navedenim člankom II./3 Ustava BiH i člankom 2. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te da, najkasnije u roku od šest mjeseci obavijesti Ustavni sud BiH o poduzetim mjerama.

Ovaj rok od šest mjeseci istekao je 27. travnja i još uvijek nema informacija o poduzetim mjerama oko istrage o ubojstvu doministra MUP-a FBiH od strane Tužiteljstva BiH.

Brojni propusti tijekom istrage

Sin i obitelj pokojnog Leutara u žalbi su naveli da je na njegova pokojnog oca, tada doministra MUP-a FBiH, 16. ožujka 1999. godine izveden politički atentat od čijih posljedica ranjavanja je preminuo nakon 12 dana. Međutim, ni nakon 23 godine nisu pronađeni, pa tako ni procesuirani odgovorni.

U žalbi se istaknulo kako apelant smatra da je, kao oštećeni, smrću svoga oca pretrpio štetu u poštivanju ljudskih prava zajamčenih Ustavom BiH i tu tvrdnju je zaključkom prihvatio Ustavni sud BiH. Apelant se u žalbi pozivao na tri presude Suda za ljudska prava u Strassbourgu u sličnim slučajevima, gdje su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Turska kažnjene zbog neučinkovite istrage i neprocesuiranja ubojstava.

Sin i obitelj pokojnog Leutara također smatraju da su tijekom same istrage o atentatu napravljeni brojni propusti, kao i da nadležno Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu kao i policijske agencije koje su radile na  istrazi nisu poduzeli dovoljne mjere koje su nužne u rasvjetljavanju ovog kaznenog djela. Ove tvrdnje obitelji pokojnog Leutara Ustavni sud BiH je potvrdio.

Unatoč tome još uvijek nema informacije iz Tužiteljstva što je poduzeto po pitanju istrage u 'slučaju Leutar'.

Kako Dnevni list doznaje, Zajednički odvjetnički ured Nada Dalipagić i Jelena Dalipagić Crnjac, koji zastupa apelanta Ivicu Leutara, jučer je zatražio informacije jesu li i koji su koraci poduzeti po odluci Ustavnog suda te je li Tužiteljstvo BiH navedene o istima izvijestilo.

„Ovaj rok od šest mjeseci istekao je 27. travnja i još uvijek nema informacija o poduzetim mjerama oko istrage o ubojstvu doministra MUP-a FBiH od strane Tužiteljstva BiH“, naveli su iz ovog odvjetničkog ureda.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024