Hoće li Trumpove carine dokrajčiti Orbana?

Dok Trump nesvjesno oblikuje novi svjetski trgovinski poredak, njegovi najveći politički saveznici ispadaju - zapravo, njegove najveće žrtve.
Dok američki predsjednik Donald Trump podiže trgovinske barijere i uvodi rekordno visoke carine na robu iz gotovo svih dijelova svijeta, učinci njegove politike daleko prelaze američke granice.
I dok Europska unija koristi novonastalu situaciju za jačanje svoje uloge predvodnika slobodne trgovine, njezini politički saveznici iz Europe – prije svega ekstremna desnica – trpe ozbiljnu političku štetu.
Potezi Donalda Trumpa – uključujući carine od 10% na robu iz većine zemalja, 145% na kinesku robu i 25% na čelik, aluminij i automobile – značajno su poremetili globalnu trgovinu. Ali u isto vrijeme, ti isti potezi pomogli su da se EU pozicionira kao najpouzdaniji svjetski trgovinski partner.
Carinski zid
Podižući carinski zid oko Sjedinjenih Država, Trump je nenamjerno potaknuo druge zemlje da se pridruže i formiraju nove trgovinske saveze kako bi nadoknadili izgubljeni pristup američkom tržištu.
Europska unija, koja je prethodnih godina pod pritiskom protekcionističke Francuske i globalnih klimatskih prosvjeda pokušavala iskoristiti trgovinsku politiku za promicanje ljudskih prava i održivosti, sada se predstavlja kao vodeći promicatelj slobodne trgovine.
Sa SAD-om, nekoć ključnim saveznikom, koji odlučuje djelovati sam i svojim carinama remeti globalne opskrbne lance, EU se brzo pozicionira kao liberalni trgovinski blok otvoren za poslovanje, piše Politico, a prenosi Nova.rs.
WTO predviđa pad globalne trgovine
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da mnoge zemlje sada gledaju na EU kao na pouzdanog partnera. “U sve nepredvidljivijem globalnom okruženju, sve više zemalja čeka u redu da surađuje s nama”, rekla je.
Švedski ministar trgovine Benjamin Dousa rekao je da se mnoge “neodlučne” zemlje sada okreću Bruxellesu.
Očekuje se da će Trumpove nove carine – 10% na većinu zemalja, 145% na kinesku robu i 25% na čelik, aluminij i automobile – ove godine smanjiti globalnu trgovinu robom za 3 postotna boda.
Svjetska trgovinska organizacija (WTO) predviđa pad globalne trgovine od 0,2%, ali upozorava da bi mogao doseći čak -1,5% ako Trump dodatno podigne carine – uključujući 20% na robu iz EU-a.
Novi trgovinski sporazumi
U međuvremenu je EU završio desetljećima duge pregovore s blokom Mercosur, kao i s Meksikom i Švicarskom. Nastavljeni su razgovori s Malezijom i započeti novi s Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Von der Leyen je također obećala da će dugoočekivani trgovinski sporazum s Indijom biti postignut do kraja godine, dok se istražuju nove mogućnosti suradnje s članicama CPTPP sporazuma, kojemu je Velika Britanija nedavno pristupila.
“Trumpova politika tjera sve da više trguju s ostatkom svijeta, što dovodi do eksplozije sporazuma o slobodnoj trgovini”, rekao je Jean-Luc Demarty, bivši šef odjela za trgovinu Europske komisije.
Zemlje poput Francuske, Belgije i Austrije – koje su prije bile nevoljne otvoriti svoja osjetljiva tržišta – sada trgovinske sporazume sve više vide kao geopolitičku nužnost, a ne samo kao ekonomsku korist.
Orban pod pritiskom
Međutim, ova situacija nije jednako povoljna za sve. Viktor Orbán, mađarski premijer i jedan od Trumpovih najvjernijih saveznika u Europi, pod sve je većim pritiskom. Mađarsko gospodarstvo, koje je Orban godinama koristio kao glavno oružje kampanje, sada trpi ozbiljne posljedice Trumpovih carina, piše Reuters.
Kako Mađarska ne može tražiti pojedinačne iznimke jer je dio jedinstvenog tržišta EU, cjelokupno gospodarstvo zemlje se hladi, a oporba – predvođena Peterom Magyarom i strankom Tisza – dobiva sve veću podršku. Sljedeći izbori mogli bi označiti kraj Fideszove 15-godišnje vladavine.
Kritike i s desnice
Osim Orbána, i druge desničarske stranke koje su javno podržavale Trumpa – poput Voxa u Španjolskoj, AfD-a u Njemačkoj i Reform UK u Velikoj Britaniji – sada se suočavaju s ozbiljnom dilemom. Njihovo biračko tijelo, koje često uključuje proizvođače, izvoznike i poljoprivrednike, izravno je pogođeno novim američkim carinama.
Vox, čiji pristaše u Španjolskoj dolaze iz ruralnih i agrarnih područja – najosjetljivijih na trgovinske barijere – trpi najveći udarac.
Jedini koji se usudio javno kritizirati Trumpa bio je Nigel Farage, čelnik Reform UK, ali je i on pokušao balansirati:
“Razumijem Trumpovu potrebu da zaštiti američke interese”, rekao je Farage, izbjegavajući otvoreno sukobljavanje.
Zarobljen između ideologije i stvarnosti
Desničari diljem Europe sada su uhvaćeni u zamku između ideološke odanosti Trumpu i domaće političke stvarnosti. Ostanu li uz njega, riskiraju gubitak podrške birača. Ako ga kritizirate u, riskiraju prekid veza s ključnim saveznikom koji ne podnosi kritike.
Dok Trump nesvjesno oblikuje novi svjetski trgovinski poredak, njegovi najveći politički saveznici ispadaju – zapravo, njegove najveće žrtve.