Hoće li u ovoj zemlji ostati itko?
Piše: Dragan Bradvica
Federacija je tijekom 2019. godine bukvalno u svakom od dvanaest mjeseci bilježila negativni prirodni priraštaj a ukupan minus nam je bio 3.708.
Nadalje, tijekom prošle godine najgora situacija bila je siječnju (-650) a najbolja u rujnu (-2) a mnogi su tvrdili da se ovakvo loša situacija više neće ponavljati nego nas čekaju bolji demografski trendovi.
U jednom su bili u pravi – ove godine nije se ponovila 2019. nego je situacija još i gora! Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku za prvih šest mjeseci ove godine ne da nismo niti jedan mjesec imali pozitivan prirodni priraštaj nego niti jedan mjesec nismo imali minuse malo od 300 što samo još jednom pokazuju kako ova zemlja izumire. Bez radikalnih pomaka ka boljem, jasne vizije, strategija i planova brže nego su i najgore prognoze govorile ćemo ostati na milijun stanovnika. A bez stanovnika nema niti države a kamoli uspješne države.
Poražavajući podaci
Podaci pokazuju kako smo u siječnju 2020. bili 1.050 rođenih, 1.354 umrlih što znači prirodni priraštaj -304 a mnogo gore podatke imamo već u veljači jer smo imali 1.294 rođenih, 1.830 umrlih što znači priraštaj -536. Loši pokazatelji se nastavljaju i u ožujku jer bilježimo 1.280 rođenih, 1.651 umrlih (priraštaj -371), u travnju imamo 1.295 rođenih,1.928 umrlih (priraštaj -633), svibnju 1.383 rođenih, 1.681 umrlih (priraštaj -298). Zaključno, u lipnju imamo 1.351 rođenih, 1.707 umrlih i prirodni priraštaj -356. Prema tome, ukupno u pola godine u Federaciji imamo prirodni priraštaj -2.498.
Priraštaj je samo dio problema jer svakako moramo voditi računa o masovnom iseljavanju koje je posljednjih pet, šest godina poprimilo apokaliptične razmjere. Jasno je kako je ono ove godine manje ali jedini i isključivo zbog pandemije korona virusa a ne zbog pozitivnih trendova u BiH. S obzirom da se najjače europske ekonomije već polako oporavljaju i već trebaju radnu snagu ne treba sumnjati da će se novo val masovnog iseljavanja pojaviti već 2021.
A samo tijekom 2019. u zemljama EU izdano je 71.375 radnih dozvola za bh. žitelje. Ovome treba dodati države koje su van EU a u koje idu naši žitelji kao i one koje posjeduju hrvatsku putovnici i kojima za rad u Unije ne treba radna dozvola. Ništa od ovoga ne može nikoga iznenaditi jer je logično da je sve manje onih koji žele živjeti u ovom teatru apsurda.
Bh. politika i dalje po svom
Nažalost situacija se oko političke situacije u BiH niti u pandemiji nije poboljšala, štoviše. Umjesto da nam ova recesija stoljeća bude okidač za promjene i jasne politike naši vlastodršci kako da su se natjecali tko će više biti u korupciji i imati gore mjere pomoći gospodarstvu i žiteljima. Sve to samo je nagnalo i one koji su se do sada premišljali da počnu pakirati kofere i samo čekati normalizaciju situacije oko pandemije kako bi pobjegli iz BiH.