Hoće li Vlada uspjeti spasiti Neretvu?

Vlada Federacije BiH prihvatila je na sjednici u ponedjeljak Informaciju Federalnog ministarstva okoliša i turizma i Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva o identificiranim potrebama za pokretanje inicijative ka Vijeću ministara BiH za zaštitu interesa FBiH od posljedica izgradnje HE Ulog u Republici Srpskoj i sedam mini hidroelektrana, koji čine hidroenergetski sustav Gornja Neretva.
Informacija donosi kronologiju postupanja federalnih institucija od 2009. godine, kad su navedena federalna ministarstva zaprimila prve službene informacije o projektu izgradnje HE Ulog, nakon čega je pisanom korespondencijom u više navrata pokretana inicijativa ka Ministarstvu za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu RS-a za osiguranje sudjelovanja javnosti u procesima izdavanja vodnih akata iz oblasti voda.
Ukazuje se i da nadležna tijela za vode u FBiH nisu nikada dobila traženu dokumentaciju kako bi se iskoristilo zakonske odredbe Zakona RS-a o vodama koje propisuju da, 'ako se u postupku donošenja vodopravnog akta, a poglavito vodnih smjernica, utvrdi postojanje razloga iz kojih proizlazi da će objekt, instalacija ili predložena aktivnost koja se nalazi ili odvija na teritoriju RS-a imati negativan utjecaj na vodne resurse na teritoriju FBiH, nadležno tijelo RS-a će, prije donošenja vodopravnog akta, pribaviti mišljenje nadležnog tijela FBiH'. U Informaciji se konstatira da nadležna tijela FBiH nisu bila adekvatno uključena u taj postupak, iako je to službenim putem u više navrata traženo.
Posebno se skreće pozornost za HES Gornja Neretva, o trenutnoj fazi realizacije kojeg dva navedena federalna ministarstva ne raspolažu informacijama, što je slučaj i kod drugih zahvata na vodama u RS kada oni imaju utjecaj na vode na prostoru FBiH. Ukazano je i da je Tajništvo Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa u studenom 2020. izvijestilo Federalno ministarstva okoliša i turizma da se vodi postupak protiv BiH vezano za HE Ulog i HES Gornja Neretva, kao i da koncesije još uvijek nisu otkazane za dvije faze hidroelektričnog sustava Gornja Neretva i da projekt Gornji Horizonti hidroelektrane još traje.
U cilju iznalaženja najboljeg rješenja i sprječavanja posljedica koje izgradnja hidroelektrana na području RS-a ima na stanje voda i okoliša u cjelini nizvodno u FBiH, Vlada FBiH će Informaciju uputiti Vijeću ministara BiH kao Inicijativu za rješavanje problematike utjecaja gradnje HE Ulog i hidroenergetskog sistema Gornja Neretva na stanje voda i okoliša u FBiH.
Počitelj-Zvirovići
Na prijedlog Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, na sjednici je donesena Odluka kojom se utvrđuje da je eksproprijacija nekretnina, sukladno Dodatnom Elaboratu u k.o. Dretelj, Šurmanci i Bivolje Brdo, na dionici autoceste Počitelj - Zvirovići na Koridoru Vc od javnog interesa za FBiH. Korisnik eksproprijacije nekretnina potrebnih za izgradnju objekta je JP 'Autoceste FBiH' Mostar, kojem se nalaže pokrenuti postupak eksproprijacije nekretnina. Sredstva za realizaciju Odluke osigurat će 'Autoceste FBiH' iz vlastitih sredstava, putem međunarodnih kredita i, djelomično, grant sredstvima. Kako je obrazloženo, u dijelu dionice autoceste Počitelj-Zvirovići došlo je do dopune Elaborata eksproprijacije prilikom izgradnje navedene dionice autoceste te je bilo potrebno da Vlada FBiH donese odluku o utvrđivanju javnog interesa.
Strategije za mlade FBiH
Vlada je, na prijedloge Federalnog ministarstva kulture i sporta, donijela i Odluku kojom se pokreće postupak izrade Strategije za mlade FBiH do 2027. godine. Strategija je sektorski strateški dokument FBiH koji definira programski pristup djelovanja prema mladima, što uključuje definiranje problema i potreba mladih, strateške pravce djelovanja te ciljeve strategije i mjere za realizaciju tih ciljeva.
U procesu izrade Strategije za mlade primjenjivat će se ključna načela izrade strateških dokumenata u FBiH. Ujedno se podsjeća da je primarni zakon kojim se uređuje pitanja od interesa za život, položaj i djelovanje mladih ljudi u FBiH Zakon o mladima FBiH usvojen 2010., temeljem kojeg su mladi u FBiH dobili zakonski okvir koji je definirao njihovu starosnu dob i brojne mehanizme rada s mladima, obvezao sve razine vlasti za skrb za mlade, a za što su dani i precizni načini djelovanja. Zakon je uredio i oblast organiziranja mladih kroz omladinske udruge i njihova predstavnička tijela, vijeća mladih, te je obvezao sve razine vlasti u FBiH na planiranje, izradu i provođenje strategija prema mladima. Slijedom Odluke o pokretanju postupka izrade Strategije za mlade FBiH do 2027., Federalno ministarstvo kulture i sporta će, u roku od 15 dana od dana njena stupanja na snagu, imenovati interresornu radnu skupinu za izradu Strategije. Nakon provedenih procedura izrade Strategije za mlade i usuglašavanja stavova svih aktera koji budu uključeni u izradu, usvojeni prijedlog će biti dostavljen i županijama na mišljenje. Vlada je, ujedno, zaključkom zadužila sva federalna ministarstva, federalne uprave i federalne upravne organizacije da sve podatke o aktivnostima koje provode za mlade dostavljaju Federalnom ministarstvu kulture i sporta, koje će uspostaviti bazu podataka te će informirati o mjerama i programima koje provodi Vlada.