Hrvatska će skladištiti milijune doza cjepiva na -70°C
Cijeli svijet polaže nade samo u jedno - cjepivo. I naša zemlja provodi intenzivne pripreme za početak cijepljenja - uz pomoć Europske unije osigurane su dovoljne količine, i to od triju proizvođača. Čeka se registracija prvog cjepiva, a ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak računa ta to da će Hrvatska sa zemljama Europske unije biti među prvima koje će cijepiti.
Procjenjuje se da će za prijevoz cjepiva diljem svijeta trebati 8 tisuća zrakoplova. Velika većina cjepiva za Europu sletjet ću u zračnu luku u Parizu. Kontejneri su spremni. Temperaturu od potrebnih -80 stupnjeva mogu držati nekoliko dana. Dug je put od laboratorija do klinika i zadatak neće biti baš lak, upozorava Air Franceov menadžer za farmaceutski teret Florand Gand.
"Postoje velike razlike između načina čuvanja i načina distribucije vektorskih cjepiva za koje smo prve sklopili ugovor i ovog Pfizerovog koji je drukčiji tip cjepiva. To se cjepivo skladišti na -70 stupnjeva", kaže Krunoslav Capak za HRT.
Dodao je da cjepivo može u suhom ledu stajati 15 dana, a nakon toga još pet dana na 4. stupnja u običnom hladnjaku. Capak misli da neće biti potrebe za upotrebom hladnjača trgovačkih lanaca.
Cjepivo se sprema u manjim količinama u kutije sa suhim ledom, a kada stigne u Hrvatsku bit će u jednoj od 5 komora u skladištu tvrtke Medoka. U jednu kutiju stane nešto malo manje od 1000 doza, a unutra je preko nekoliko desetaka kilograma suhoga leda, objašnjava direktor te tvrtke Ozren Žuković. Napominje kako će postojati određeni vremenski period u kojemu će se cjepivo morati iskoristiti kako bi bilo sigurno i učinkovito.
"Informacije su šture, ali prema njima - materijal je klonirana ribonukleinska kiselina. Ona zahtijeva čuvanje na ovakvim temperaturama. U protivnom bi se raspala i cjepivo bi bilo neučinkovito", dodaje magistar farmacije Gordan Rašidagić.