Hrvatska ne odustaje od svojih planova ali BiH ne smije dozvoliti ugrozu zdravlja žitelja
Piše: Dragan Bradvica
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na sjednici u četvrtak napokon je prekinulo trakavicu oko stručnog i pravnog tima za pitanje Trgovske gore koji je napokon imenovan sa zadaćom vođenja bh. strane u sporu s Republikom Hrvatskom, vezanom za odlaganje nuklearnog i radioaktivnog otpada. StašaKošarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao čelni čovjek koordinacijskog tijela za pitanje Trgovske gore zahvalio na podršci za ovaj problem na svim razinama vlasti.
- Hrvatska ne odustaje od lokacije za odlaganje radioaktivnog i nuklearnog otpada i BiH mora imati adekvatan odgovor. Naša misija je da sačuvamo zdravlje ljudi u BiH jer bi otpad imao posljedice po žitelje i životnu sredinu. Usvojili odluku o formiranju stručnog tima i pravnog tima i moramo ih voditi u istoj liniji te ne smije biti zakašnjenja, rekao je Košarac.
Stručni i pravi tim
On je kazao da sada predstoji prvi sastanak ova dva tima i vjeruje kako će imati potpuno razumijevanje u procesima koji slijede. Putem Ministarstva vanjskih poslova BiH, kako nastavlja, tražit će da bh. stručnjaci uđu na teritorij Hrvatske te s kolegama iz Hrvatske analiziraju zemljište i urade kako kaže struka.
- Cilj je onemogućiti izgradnju odlagališta i mi ne odustajemo od traženja pomoći u Bruxellesu jer je BiH potpisnica mnogih ugovora kada je u pitanju životna sredina, poručio je Košarac.
Pojašnjenja radi, stručni tim, sastavljen od predstavnika državnih, entitetskih, županijskih i lokalnih vlasti te znanstvene zajednice, sačinit će sveobuhvatnu stručnu analizu stanja i utjecaja mogućeg odlagališta na Trgovskoj gori; izraditi prijedlog mjera zaštite stanovništva u 13 općina u BiH u slivu rijeke Une i zaštite okoliša; te definirati ekonomična i efikasna rješenja za sprečavanje, ublažavanje i praćenje značajnih negativnih utjecaja eventualnog odlagališta. Tim će imati i druge zadatke, po nalogu Vijeća ministara i Koordinacijskog tijela za praćenje stanja i aktivnosti u vezi s problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore. Prvi sastanci ovih timova trebali bi biti održani tijekom sljedećih 15 dana. Ovi timovi mogu biti dopunjeni i novim članovima, a najavljena je mogućnost konzultiranja i međunarodnih stručnjaka iz ove oblasti. Stručni i pravni tim dužni su svaka tri mjeseca, posredstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, izvještavati Vijeće ministara BiH o radu i realizaciji zadataka i aktivnosti.
Državno povjerenstvo za granicu BiH
Uz ovu odluku, Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova i uz usvojenu korekciju na sjednici, donijelo je i Odluku o osnivanju Državnog povjerenstva za granicu BiH, koja ima devet članova, s mandatom od tri godine. Članovi Povjerenstva su predstavnici državnih ministarstava civilnih poslova, sigurnosti te vanjskih poslova, Republičke uprave za geodetske i imovinskopravne poslove RS-a i Federalne uprave za geodetske i imovinskopravne poslove. Povjerenstvo je nadležno, među ostalim, za identifikaciju granice sa susjednim državama, sačinjavanje prijedloga za korekciju granične linije u skladu s Poslovnikom o radu te pripremu prijedloga međudržavnih ugovora i drugih akata o graničnoj liniji sa susjednim državama.
Bandić ostaje na čelu Agencije za rad i zapošljavanje BiH
Vijeće ministara BiH imenovalo je Muamera Bandića za direktora i Suzanu Radinković za zamjenika direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH, kao prvoplasirane kandidate nakon završene procedure javnog natječaja i usvajanja izvješća povjerenstva za njihov izbor.
Isto tako, na prijedlog Neovisnog povjerenstva za izbor članova Odbora državne službe za žalbe, imenovan je Enes Obralija i Dario Krstić za članove Odbora državne službe za žalbe, kao prvoplasirane kandidate s rang-liste, nakon okončane procedure javnog natječaja.
Prekogranična suradnja
Uz ovu odluku, Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju Programa aktivnosti prekogranične suradnje Srbija –BiH za 2019. između EU, Vlade Srbije i BiH. Radi se o sporazumu vrijednom 2.352.941,00 eura, od čega grant EU-a iznosi dva milijuna eura, a krajnji korisnici projekta će financirati ukupno 352.941,00 eura. Programsko područje obuhvaća 67 općina u BiH i 31 općinu u Srbiji. Cilj programa je unapređenje socijalno-ekonomskog razvoja u pograničnom području Srbije i BiH provođenjem ciljanih i konkretnih aktivnosti, uz zajedničku upotrebu resursa. Razdoblje izvršenja ovog sporazuma o financiranju je 12 godina od njegova stupanja na snagu, dok će njegovo operativno provođenje trajati šest godina. Ukupno procijenjena vrijednost Programa u srednjoročnom razdoblju od 2018. do 2020. iznosi 6.823.529,00 eura, od čega EU putem granta financira 5,8 milijuna eura, a korisnici granta razliku u visini 1.023.529,00 eura.
Memorandumi o digitalnoj transformaciji zapadnog Balkana
Vijeće ministara BiH razmotrilo je i uputit će Predsjedništvu BiH Informaciju Ministarstva komunikacija i prometa o sudjelovanju ministra komunikacija i prometa na Digitalnom summitu planiranom za 2. studenog 2020. u Tirani. Ministar prometa i veza, nakon što dobije suglasnost Predsjedništva BiH, trebao bi u Tirani uime BiH potpisati dva memoranduma, i to Memorandum o razumijevanju o Mapi puta za 5G digitalnu transformaciju šest ekonomija Zapadnog Balkana te Memorandum o razumijevanju o regionalnoj interoperabilnosti i uslugama povjerenja u regiji.Potpisivanjem Memoranduma o regionalnoj interoperabilnosti stvaraju se uvjeti za jačanje regionalne suradnje i za podršku digitalnoj integraciji te razmjeni informacija na otvoren, siguran i pouzdan način, pri čemu se prioritet daje regionalnoj interoperabilnosti i digitalnim javnim uslugama. Ciljevi Memoranduma o razumijevanju o Mapi puta za 5G digitalnu transformaciju su unapređenje i razvoj digitalne integracije i transformacije na Zapadnom Balkanu u skladu s ranije prihvaćenim međunarodnim obvezama u ovoj oblasti.