HRVATSKA: Vlada uvodi registar vjernika i gejeva, tko ne prizna orijentaciju, čeka ga ogromna kazna

04 Ožu 2024


HRVATSKA: Vlada uvodi registar vjernika i gejeva, tko ne prizna orijentaciju, čeka ga ogromna kazna

Ministar financija RH Marko Primorac predstavio je nedavno Središnji registar stanovništva. Naglasio je kako će Registar povezivati već postojeće informacije te pružiti uvid u podatke o kućanstvu, a sadržavat će podatke o broju i prostornom rasporedu stanovnika prema socijalnim, ekonomskim, obrazovnim, migracijskim, stambenim i ostalim obilježjima.

Svaki će stanovnik Hrvatske morati državi prijaviti, među ostalim, koje je vjere, koje je nacionalnosti, koji mu je materinski jezik, živi li u izvanbračnoj ili neformalnoj istospolnoj zajednici i koji su mu kontaktni podaci. To će moći učiniti osobno, u Poreznoj upravi, ili izjavom koju će uputiti putem e-Građana.

Ako to ne učini u zadanom roku ili eventualne promjene stanja ne prijavi u roku od 10 dana nakon što su nastupile, bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 660 do 2650 eura, piše Jutarnji list.

Sastoji se od općeg i posebnog dijela

Prijedlog Zakona o Središnjem registru stanovništva Ministarstvo financija uputilo je u e-Savjetovanje te je nakon desetak dana zatvorilo javnu raspravu.

Registar bi trebao, kako stoji u obrazloženju, na jednom mjestu obuhvatiti velik broj podataka o građanima s ciljem olakšavanja raznih upravnih postupaka te omogućiti bolju raspodjelu socijalnih naknada. Sastojat će se od općeg i posebnog dijela. U općem dijelu nalazili bi se, primjerice, OIB i ime stanovnika, podaci o rođenju, državljanstvu i smrti, podaci o braku i životnom partnerstvu, prebivalištu i boravištu te podaci o invaliditetu.

Sve te podatke Registar će preuzeti iz postojećih evidencija, poput matica i Porezne uprave. U posebni dio Registra upisat će se dio podataka koji će se također izvući iz informacijskih sustava, poput informacija o obrazovanju, zaposlenju i mirovini. Posljednji dio u posebnom dijelu Registra odnosi se na podatke o vjeroispovijesti, izvanbračnoj zajednici ili neformalnom životnom partnerstvu, materinskom jeziku te nacionalnosti – koji će se prikupljati na temelju izjave.

‘Ovaj propis može dovesti i do diskriminacije’

Sugovornici Jutarnjeg ističu da ne znaju za ijedan slučaj države u EU-u koja prikuplja informacije o vjeri, a pretpostavljaju da je taj set pitanja uvršten zbog toga što bi Registar trebao zamijeniti i dosadašnji popis stanovništva.

“Riječ je o statusima i karakteristikama koje građani nemaju dužnost prijavljivati državi, a prijedlogom zakona nije propisano da je izjašnjavanje o ovim statusima dobrovoljno, što bi trebalo biti, niti je propisano da se građani mogu odabrati ne izjasniti.

Ovaj propis se neposredno tiče ostvarivanja više ljudskih prava, a može dovesti i do povrede prava na privatnost i zaštite osobnih podataka, te do diskriminacije”, kaže pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter za Jutarnji o posebnom dijelu Registra.

Kako spriječiti moguće zlouporabe

Inače, prilikom popisa stanovništva građani su mogli odgovoriti da ne žele odgovoriti na pitanja o, primjerice, vjeri. Također, popisni podaci, koje čuva i obrađuje Državni zavod za statistiku, mogu koristiti isključivo i samo u statističke svrhe. Uvid u Registar bit će, pak, omogućen tisućama ljudi, piše Jutarnji.

Naime, zakon propisuje da će se Registrom koristiti pravne osobe kojima su povjerene javne ovlasti, poput školskih i zdravstvenih ustanova, zaposlenika u socijalnoj skrbi ili Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne samouprave i druge.

Pritom Zakon ne propisuje kako će se nadzirati Registar i kako spriječiti moguće zlouporabe, piše novinarka Jutarnjeg Kristina Turčin.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 59 min

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.