Dnevni.ba - PRELOADER

HURTIĆ U AKCIJI: Gubi li SDA podršku u bošnjačkom klubu Doma naroda FBiH?

20 Tra 2023


HURTIĆ U AKCIJI: Gubi li SDA podršku u bošnjačkom klubu Doma naroda FBiH?

Prije nekoliko dana u javnosti se pojavila neslužbena informacija kako je jedan od izaslanika u Domu naroda Parlamenta FBiH iz redova SDA sada prešao u parlamentarnu većinu, odnosno u redove 'Osmorke'.

Hurtić u akciji
Iako to nije službeno potvrđeno, određena događanja na političkom terenu pokazuju da bi to zaista moglo biti tako. Naime, državni ministar za ljudska prava i izbjeglice i predsjednih stranke Zelenih Sevlid Hurtić ojačao je svoju stranku sa dva zastupnika iz Tuzlanske županije. Asmir Hasić i Emir Salihović, koji su na izborima bili kandidati Stranke za BiH, a podržali su novu Vladu TŽ, postali su dio Bh. zelenih Sevlida Hurtića.

Stranka Bh. Zeleni je na proteklim izborima bila dio Pokreta za državu, a Sevlid Hurtić je na osnovu toga postao državni ministar za ljudska prava i izbjeglice.

Osim ove dvojice zastupnika, prije nekoliko dana se pojavila i informacija da bi zastupnici Senad Alić i Jakub Suljkanović, koji su na izborima prošli kao kandidati PDA, pa potom napustili tu stranku, a onda podržali Vladu na čijem čelu je SDA, mogli preći na stranu Osmorke.

Navodno, s njima jedna od stranaka Osmorke pregovara, a dodatni značaj predstavlja i to što je Senad Alić delegat i u Domu naroda Parlamenta FBiH. Mnogi tvrde da bi Senad Alić mogao biti nova akvizicija Sevlida Hurtića, a to bi značilo da je Osmorka zaista došla do jedanaeste ruke u Domu naroda Parlamenta FBiH.
Sevlid Hurtić komentirao je sve ovo na način da je sa bivšim članovima SBiH-a Asmirom Hasićem i Emirom Salihovićem razgovarao isključivo o privatnim temama, ali "netko ko ih je slikao" dao mu je ideju da krenu u tom smjeru. Na pitanje što to konkretno  znači odgovorio je da će se čuti.
Ovo sve bitno je i zbog odnosa u Tuzlanskoj županiji. Ukoliko dođe do dogovora Hurtića i ukoliko ranije spomenuta dva delegata pređu u opoziciju vladajuća većina u Tuzli bi ostala na tijesnoj većini od 18 zastupnika, koju bi podržavali samo 13 zastupnika SDA, četiri zastupnika DF-a i jedan zastupnik Socijaldemokrata. To bi značilo da bi Vlada koju u ovoj županiji predvodi SDA bila itekako ugrožena.
S druge strane, eventualni prelazak jednog ili više izaslanika u Domu naroda FBiH iz skuta SDA pod okrilje Osmorke moglo bi u određenim raspletima imati presudnu ulogu za formiranje Vlade FBiH.

Smjena kao rješenje krize?
Ukoliko bi pod određenim okolnostima došlo do ponovnog izbora predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH ili samo jednog od njih to bi značilo da sada stranke Osmorke imaju dovoljan broj potpisa da predlože 'svog' potpredsjednika iz reda Bošnjaka.

Za takvo nešto trebao bi se dogoditi scenarij po kojem će visoki predstavnik Christian Schmidt smijeniti jednog ili sve članove rukovodstva Federacije BiH. Također, moguća je smjena u predsjednika i potpredsjednika, ali to vjerovatno nije aktualna opcija zbog svojevrsne kompliciranosti same procedure.
No, ako bi došlo do smjene Bradare, Stojanovića i Lende to bi otvorilo mogućnost resetiranja cijelog procesa formiranja vlasti U tom slučaju hrvatski klub u kojem većinu ima HDZ BiH bi ponovno kanidirao Lidiju Bradaru, srpski Igora Stojanovića, dok bi bošnjački klub ovaj put imao mogućnost nominirati dvojicu kandidata- jednog blok SDA- DF, a drugog Osmorka.
Kako HDZ i Osmorka imaju većinu u oba doma Federalnog parlamenta jasno je da bi, prilikom novog izbora, bio izabran kandidat kojeg bi predložilo 11 izaslanika Osmorke u Klubu Bošnjaka. Nakon tog imenovanje Vlade FBiH moglo bi se bez iakakvih zapreka izvršiti u vrlo kratkom vremenskom roku.
Hoće li se takvo nešto dogoditi u vremenu pred nama tek ostaje da se vidi. Međutim, eventualna smjena i ponovni izbor rukovodstva Federacije BiH opcija je koja zadovoljava uvjete koje sve stranke u Federaciji BiH ( i vladajuće i oprobene) traže od visokog predstavnika.

Samo takva odluka ispunjava želje HDZ-a BiH da nema novih „dugoročnih“ promjena Izbornog zakona i Ustava Federacije BiH. Također, takva odluka bi zadovoljila i stranke Osmorke, te SDA i DF koji ne žele nikakve 'kratkoročne' izmjene Izbornog zakona i Ustava FBiH od strane visokog predstavnika. D. G.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024