Husnić: Godišnje za državu izdvajamo milijun maraka
Pravni tim Udruge Aarhus u suradnji s nevladinim udrugama “Pusti me da tečem” i “Zeleni Neretva”, nedavno je ukazao na navodne nepravilnosti u procesu izdavanja građevinskih dozvola od Općine Konjic, tvrdeći da su izdane bez energetske dozvole, a što kako su naveli krši odredbe Zakona o električnoj energiji i Uredbe o postupku, kriterijima, formi i sadržaju zahtjeva za izdavanje energetske dozvole za izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih proizvodnih postrojenja, usvojenu od Vlade FBiH.
- Dokumentacija koju je investitor imao je bila nepotpuna i ono što su imali, dobijeno je na netransparentan način. Na ovome nećemo stati i tražit ćemo odgovornost svih aktera ovog podmuklog plana. Mi idemo dalje, kazao je Safet Sarajlić, član Udruge “Pusti me da tečem”.
Interes iz Francuske
Na pritokama Neretve u Općini Konjic već postoji nekoliko mini-hidrocentrala, pa smo se za više informacija o procedurama i ostalim pojedinostima raspitali kod vlasnika jedne od njih. Poduzeće Amitea 2 vlasnik je mini hidrocentrale na riječi Trešanici.
- Rado pristajem podijeliti svoju priču s vama i drago mi je što se konačno netko sjetio kontaktirati i ljude koji ulažu i grade objakte poput ovih. Dakle, uglavnom se u medijima posebno onima na internetu može pročitati ono što kažu ili misle mještani ili aktivisti i tu priča staje. Ja sam prošle godine imao priliku govoriti za ugledni France Press i nakon toga me nitko nije kontaktirao. Dakle, nitko od medija u BiH. Francuzima sam rekao, a sada ću ponoviti i vama da je situacija po ovome pitanju kristalno jasna i čista. Ja, odnosno moje poduzeće Amitea 2, smo vlasnik tri mini-hidrocentrale. Prvi objekt ove vrste u HNŽ-u izgrađen je u Konjicu na rijeci Trešanici. Vlasnik objekta je Amitea 2. Ta mini hidrocentrala izgrađena je prije 12 godina. Kolege iz Francuske su me pitali da li objekti poput toga imaju utjecaj na okoliš. I naravno - rekao sam da imaju. Ali to nije tragično, naprotiv… Na livadi kada godinama na nekome mjestu stoji veliki kamen, nakon njegovog pomjeranja ostaje rupa i taj dio tla nije isti kao ranije. Ne trebamo se lagati, ali ipak trebamo reći istinu zbog javnosti. Ono što se u medijima na ovu temu može pročitati ili čuti nema veze sa zdravim razumom, tvrdi vlasnik poduzeća Amitea 2 Senad Husnić.
Tvrdi kako je poduzeće dužno Općini Konjic isplatiti šest posto od ukupne godišnje proizvodnje električne energije tijekom prvih deset godina postojanja hidrocentrala.
- U drugoj deceniji dužni smo osam, a u trećoj deceniji deset posto od ukupne proizvodnje. Za Jadranski sliv odnosno za vodnu dozvolu plaćamo jedan posto mjesečno. Na stotinu maraka energije izdvaja se jedna marka za ovu namjenu. Na svaku fakturu svakog mjeseca plaćamo PDV. Na svaku dobit plaćamo porez od deset posto, također na mjesečnoj razini. Uz to upošljavamo 12 ljudi koji imaju redovan dohodak i redovne doprinose, navodi dalje Husnić.
Sve transparentno
Prosjek godišnje proizvodnje energije iznosi oko 3,5 milijuna maraka uz PDV. Šest posto za koncesijsku naknadu iznosi 210 tisuća maraka, što se uredno isplaćuje Općini Konjic.
- Oko 35 tisuća maraka mjesečno plaćamo Jadranskom slivu, te državi oko 595 tisuća maraka na ime PDV-a. Oko 150 tisuća maraka izdvajamo za djelatnike. Dobit je cirka 700 tisuća maraka, od čega državi ide 70 tisuća maraka. Mi vodu ne uzimamo i ne krademo. Ona ostaje tu. Imamo redovite inspekcijske kontrole koje nikada nisu najavljene i sve je zuvijek uredno. Sve je i transparentno, dostupno i lako provjerljivo. Vrlo važno je napomenuti da nas nitko nije zvao ili nam nešto dao. Općina je svojevremeno raspisala tender i mi smo bili najpovoljniji ponuđači. Također, brlo važno je istaknuti i kako nakon 30 godina ovi objekti postaju vlasništvo Općine Konjic. Osam godina smo radili na pribavljanju potrebnih dozvola. Kompletan taj proces je trajao cijelu deceniju i kreditno smo se zadužili s 23 milijuna maraka. Danas moje poduzeće za državu godišnje izdvaja milijun maraka, rekao je Husnić.
H. Ž.