Dnevni.ba - PRELOADER

IAKO 'TROJKA' I DALJE SPINUJE: Za izmjene i dopune Izbornog zakona potrebna prosta, a ne dvotrećinska većina

05 Svi 2023


IAKO 'TROJKA' I DALJE SPINUJE: Za izmjene i dopune Izbornog zakona potrebna prosta, a ne dvotrećinska većina

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Izmjene i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine ponovno su tema jer se očekuje da se u narednih šest mjeseci do godine dana napokon nađe trajno rješenje koje će zadovoljiti sve uključene strane, a naročito Hrvate kao najmalobrojniji konstitutivni narod u BiH.

Nesporna je činjenica da su Hrvati politički diskriminirani i jedini od tri konstitutivna naroda koji nisu u mogućnosti birati svoje legitimne predstavnike na svim razinama vlasti. I opći izbori održani 2022. potvrdili su to izborom Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda što je, opravdano, samo još jednom produbilo bijes kod ogromne većine Hrvata iz BiH.

Bilo bi ljekovito za ukupnu situaciju da se uistinu nađe adekvatno rješenje, da ono bude plod unutarnjeg dogovora i da se trajno relaksira situacija u ovoj zemlji i ova problematika stavi ad acta. Tko god sudjelovao u rješenju, digao ruke u Parlamentarnoj skupštini BiH za rješenje kojim će tri konstitutivna naroda i svi ostali žitelji biti uistinu ravnopravni za to će dobiti pohvale.

Ono pak što posljednjih dana slušamo od predstavnika sarajevske 'trojke', naročito lidera NiP-a Elmedina Konakovića ponovno su nažalost spinovi, izvrtanje činjenica i populizam.

Populizam i prazne floskule

Naime, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik ponovno je ciljano bacio kost među političke stranke sa sjedištem u Sarajevu.

- Ono što je danas moglo da se vidi, Konaković je s HDZ-om postigao dogovor o Izbornom zakonu i to je dobro. Nadam se da će taj dogovor biti održiv. Vidjet ćemo, naveo je Dodik.

S obzirom kako se već dugo u krugovima iz tzv. političkog Sarajeva plasira teza kako je 'trojka' ušla u vlast jedino zbog toga jer su obećali da će u roku šest mjeseci isporučiti izmjene i dopune Izbornog zakona BiH kakav žele HDZ BiH i njihov čelnik Dragan Čović, Dodik je samo još jednom podgrijao ionako užarenu atmosferu u Sarajevu.

Na to je požurio reagirati i pokušati se 'oprati' Konaković. Kaže kako se Dodik priključio tvrdnji kojom danima iz SDFA umaraju javnost i nazvao izmišljotinama priču o dogovaranju detalja Izbornog zakona.

- Svi zajedno znaju da reforme Ustava BiH u dijelu izbornog zakonodavstva nema bez ruku SNSD-a, SDFA i još nekih stranaka, za te izmjene potrebna je dvotrećinska većina. Svi se slažemo da nam je potrebna izmjena Ustava u ovom dijelu, zbog implementacije presuda i svih nedostataka sistema. Svi opet znamo da izmjena nema bez šireg koncensusa. Jasno smo rekli svoje stavove i prioritete, al’ nikad nismo dogovorili detalje sa bilo kim. Treba nam zakon koji će Srbima iz Federacije, Bošnjacima i Hrvatima iz RS, a i svim žiteljima na prostoru cijele BiH omogućiti kandidiranje za Predsjedništvo BiH. Treba nam ukidanje etničkog prefiksa i još neke važne stvari, kazao je Konaković.

Dajući izjave medijima nastavio je u populističkom tonu.

- Što da smo se dogovorili, to je pitanje za njih sviju koji pričaju gluposti u zadnjim danima. Što da imamo dogovor, tko će to izglasati? Mislite da je Čović neinteligentan da mu ja mogu nešto isporučiti ili Nikšić, uz poznavanje činjenica kako se mijenja Izborni zakon, kazao je za Konaković.

Problem je što sve ovo nije istina, odnosno samo je djelomično istina.

Matematika je jasna za sve osim za 'trojku'

Naime, ukoliko bi se išlo na implementaciju svih presuda Ustavnog suda BiH i međunarodnog suda za ljudska prava iz Strasbourga, kao i još neke izmjene tada se mora mijenjati Ustav BiH i za to je nužna dvotrećinska podrška. Iako je vrlo teško bilo što hipotetski tvrditi, jer sve bi umnogome ovisilo o tome kakva bi rješenja bila predložena, vrlo je teško očekivati da bi SDA, DF, NES, SBiH pa čak i SNSD prihvatili ono što bi došlo od 'trojke'.

Dodik je i ranije kazao kako nije za bilo kakve ustavne promjene nego samo za izmjene Izbornog zakona kojim bi se napokon utvrdila jasna pravila igre i zaštita svih konstitutivnih naroda. A za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, kao i svih drugih zakona, nužna je prosta većina u PS BiH. Naravno, uz neizbježno entitetsko glasanje.

Dakle, u Zastupničkom domu PS BiH za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH nužno je da se ispoštuje entitetsko glasanje i bude minimalno 22 ruke 'za', a to trenutna vlast ima. U Domu naroda PSBiH sjedi 15 izaslanika, od njih aktualna vlast ima njih 9 – HDZ BiH troje, HDZ 1990 jednog, SNSD četiri i NiP jednog. Naravno, mogućnosti za blokadu uvijek ima, a jedna je takva da je dovoljno da izaslanici iz Kluba Bošnjaka - SDA (trojica) i SBIH-a (jedan) - ne dođu na sjednicu Doma naroda PS BiH i ona neće biti ni održana. Ali niti to ne bi moglo ići u nedogled.

Prema tome, Konaković i dalje populistički želi skrenuti priču u drugom smjeru. Istina je takva da 'trojka+' uz SNSD i HDZ BiH ima dovoljno ruku u PS BiH da prođu izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, a sve upućuje na to da bi se takav scenarij mogao uskoro i dogoditi. Bez obzira na nevjerojatnu količinu populizma, praznih floskula i islizanih fraza od strane 'trojke'.

U svakom slučaju, bilo bi uistinu krajnje vrijeme da se Hrvati, nakon više od 20 godina, dovedu u istu političku poziciju kao Bošnjaci i Srbi, da je jasno definiraju i prava 'Ostalih', kako bi se relaksirala situacija.

Nitko ni do sada nije sprječavaopolitičkestranke da se bave životnim pitanjima ali one su izgovor za svoj nerad tražile upravo u ovoj problematici. Stavljanjem Hrvata u jednakopravan položaj, uz poštivanje izborne volje i svih prava Bošnjaka i Srba, svi bi relaksiranije i bez bilo kakvog grča ili bijesa ulazili u izborne procese. Naročito ukoliko bi se još unaprijedio cijeli taj proces i izborne krađe svele na minimum minimuma. Kod Hrvata bi to otvorilo mogućnost za toliko potrebni politički pluralizam, a izbori bi se dobivali ili gubili na nekim drugim temama, a ne na onima od prije

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024