Ide li Konaković ubrzano u ispunjenje još jedne Dodikove želje – BiH u Otvorenom Balkanu'?
Piše: Dragan Bradvica
Ukoliko postoje oni koji pomnije prate političko djelovanja lidera Naroda i pravde Elmedina Konakovića vidjeti će jasan obrazac –prvo medijska samohvala i 'pljuvanje' na političke protivnike, zatim suptilno, a onda sve jače guranje nekih teza i projekta koji su, u najmanju ruku, osjetljivi, nakon toga nastavak 'pljuvanja' po svima onima koji imaju drugačiji stav, a onda i dizanje ruke za osjetljive projekte.
I, naravno, ukoliko nešto ne išlo po planu, opet su krivi svi drugi - oporba, mediji, botovi… Ukoliko znamo za sve to jasno je kako se unutar sarajevske 'trojke (SDP, NiP i NS) izgleda nešto kuha oko ulaska Bosne i Hercegovine u regionalnu inicijativu 'Otvoreni Balkan' u kojoj su Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija.
Priprema terena
Prvo je Konaković na konferenciji za medije povodom 100 dana Vijeća ministara BiH govorio kako ga je najviše dojmio govor premijerke Srbije Ane Brnabić.
- Na sajmu u Mostaru, najupečatljiviji dio na mene ostavilo je obraćanje premijerke Srbije Ane Brnabić o ekonomskoj saradnji Srbije, Hrvatske i BiH, kazao je Konaković.
Naravno, na društvenim mrežama je Konaković napravio i kratki film o svim, kako kaže, uspjesima koje je do sada imao. Važno je kazati kako je Brnabić u Mostaru još jednom pozvala BiH da se pridruži inicijativi 'Otvoreni Balkan'.
A nakon toga, i ne tako suptilno, Konaković, čini se, priprema teren za narode i žitelje ove zemlje.
- Evo vam jedna teza, pa je malo razradite. Priča o 'Otvorenom Balkanu' kao nekom 'srpskom svetu'. To je neka politička intriga u kojoj to kao 'srpski svet', svi Srbi u jednoj državi. Koliko u toj državi, potencijalnoj, bez granica i regionalnoj suradnji ima muslimana Bošnjaka? Je li netko računao? Znate koliko ima? Preko pet milijuna. Na Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, BiH, Srbiji... Preko pet milijuna Bošnjaka muslimana bi bilo u mogućnosti jedni drugima da idu na Bajram, kazao je Konaković.
Svemu dodajmo kako je Konaković ranije ove godine rekao kako se uopće neće razgovarati o 'Otvorenom Balkanu' dok se ne ratificira 'Berlinski proces'.
Politička pozadina
Mnogi u regiji, ali i Europi, skeptični su prema 'Otvorenom Balkanu'. Ovaj projekt bi uistinu bio pohvalan i o njemu se ne bi uopće trebale voditi rasprave 'za' i 'protiv' da nije političke dimenzije, a ona je itekako prisutna.
Naime, aktualna vlast u Srbiji već ranije je jasno i glasno promovirala 'srpski svet' i na tome radi – s više ili manje intenziteta, ovisno o geopolitičkim kretanjima.
Ukoliko pak znamo i prošlost neutjecajnih političkih figura u Srbiji jasno je kako se na sve što dolazi od njih, u najmanju ruku, mora gledati s velikom dozom opreza. Zbog toga BiH, Crna Gora i Kosovo nisu bili zagrijani za ovu inicijativu, te upozoravali na niz potencijalnih opasnosti za ove zemlje ukoliko uđu u dublje integracije sa Srbijom.
Stranke koje nose ogromnu većinu glasova Bošnjaka u BiH bespogovorno su protiv ove inicijative, a za 'Berlinski proces', legitimni predstavnici Hrvata, iako stidljivo, također su do sada davali do znanja kako s 'Otvorenim Balkanom' treba biti itekako oprezan, a pratiti inicijativu EU 'Berlinski proces', dok je samo vlast iz Republike Srpske gorljivi zagovornik ulaska u 'Otvoreni Balkan'.
S obzirom na ponašanje Konakovića, naročito prema predsjedniku RS-a i lideru SNSD-a Miloradu Dodiku, legitimno je pitanje je li ulazak u 'otvoreni Balkan' još jedna želja koju će mu 'trojka' isporučiti? Jedino ono što ga u svemu koči jeste to što on sam, kao i NiP, ne mogu apsolutno ništa niti odlučiti niti isporučiti jer imaju skroman broj zastupnika i izaslanika.
Čak kad bi imao i podršku SDP-a i NS, veliko je pitanje kako bi se u svemu ponašao HDZ BiH, odnosno HNS, ali i dva člana Predsjedništva BiH – Denis Bećirović i Željko Komšić – jer se trenutno čini nemogućim da podignu ruku za ono za što, barem kako se da naslutiti, Konaković krči put.