Ide li zgrada BHRT-a na doboš ili će dug platiti građani BiH, zašto nema ostavki?
Piše li se crno Sivom domu
Nakon što je sud presudio da je BHRT dužan isplatiti Europskoj radiodifuzijskoj uniji (EBU) 17 milijuna maraka na način da da se prinudna naplata izvrši prodajom zgrade poznate kao Sivi dom, ministar prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine Edin Forto izjavio je kako je "besmisleno prodavati infrastrukturu važnu za funkcioniranje BHRT-a", te da će se dug rješavati kroz budžet.
Drugim riječima, dug BHRT-a otplaćivat će građani koji plaćaju PDV na sve pa i lijekove, dok se nitko iz tog javnog emitera ne osjeća odgovornim za eventualne posljedice koje mogu nastati provedbom sudske odluke.
Član Komisije za promet i komunikacije Zastupničkog doma PSBiH Milan Dunović kazao je za Faktor kako se postavlja logično pitanje treba li se kroz budžet rješavati dug koji je napravio BHRT, ali i kako je uopće do tolikog duga došlo.
- Ministar Forto je rekao da će to biti riješeno kroz budžet ne precizirajući godinu, da bi naknadno rekao da će dug riješiti kroz budžet za 2025. Već je jednu godinu pustio niz vodu, kazao je Dunović.
Ništa za FTV
Podsjetio je da je Vijeće ministara u proteklom periodu izdvojilo 10 milijuna pomoći za javne servise, četiri milijuna za BHRT i po tri milijuna za entitetske vlade za poticaj razvoja sektora elektronskih medija dok FTV od Vlade FBiH nije dobila ništa.
- Pitanje je koje će biti posljedice za upravljačke strukture BHRT-a ako se napravi neki treći dug. Hoće li se i on rješavati iz budžeta? U svakom slučaju pitanje za ministra Fortu je zašto je za sedam dana od 2024. prešao na 2025. godinu, kazao je Dunović.
Neracionalno poslovanje
Generalni direktor FTV -a Džamal Šabić kaže da FTV od prodaje zgrade BHRT-a ne bi imala ništa jer je zgrada u vlasništvu BHRT-a. Od eventualne pomoći Vlade FBiH entitetskom javnom emiteru nema, kaže, niti govora.
- Vlada Federacije nam nije ništa doznačila, niti najavila da će nešto tako uraditi. Nemamo ni takvih obećanja. Nema ni sastanaka s premijerom Federacije, a ni Vladom. Mi njih, na konstruktivan način, sigurno ne zanimamo ali je nenormalno, neposlovno i nebontonsko ponašanje premijera i Vlade u cjelini prema javnoj instituciji, govori Šabić za Faktor.
Kada je u pitanju dug BHRT-a prema EBU Šabić kaže da je menadžment državne televizije poslovao na način koji nije domaćinski "a tako je to u svakoj kući kada se živi nedomaćinski, ona se raspadne".
- Državna televizija je važna institucija, ali treba racionalno poslovati i u momentima kada nema ništa i onda kada ima većeg izobilja, zaključio je Šabić, piše Faktor.